Dalsza część artykułu poniżej
Egzamin ósmoklasisty 2024 - wyniki
Tegoroczny egzamin ósmoklasisty odbył się w terminie 14-16 maja. Uczniowie ostatnich klas szkół podstawowych przystąpili wtedy do testów z języka polskiego, matematyki i języka obcego. Choć egzaminu nie da się nie zdać, jego wynik jest ważny podczas rekrutacji do szkoły średniej. Każdemu zdającemu zapewne zależało więc na jak najlepszych rezultatach. Jak poszło uczniom? Dowiedzieliśmy się tego z opublikowanych przez CKE danych.
3 lipca absolwenci podstawówek poznali swoje wyniki, logując się do indywidualnego konta na ziu.gov.pl. Instytucja podała też do wiadomości publicznej informacje dotyczące rezultatów uzyskanych przez wszystkich ósmoklasistów w Polsce. Wynika z nich, że do egzaminu ósmoklasisty 2024 podeszło 220,9 tys. uczniów ósmej klasy szkoły podstawowej, w tym ok. 11,3 tys. uczniów będących obywatelami Ukrainy. Za rozwiązanie zadań z języka polskiego uzyskali średnio 61 proc. punktów możliwych do otrzymania, a z matematyki - 52 proc. Średnie wyniki uzyskane przez ósmoklasistów z egzaminu z języka obcego nowożytnego wyglądają następująco:
- język angielski - 66 proc. punktów (wybrało go 97,7 proc. uczniów),
- język niemiecki - 53 proc. punktów,
- język rosyjski - 79 proc. punktów,
- język francuski - 88 proc. punktów,
- język hiszpański - 72 proc. punktów,
- język włoski - 47 proc. punktów.
Jak zaznaczono we wstępnej informacji Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, są to wyniki uczniów, którzy rozwiązywali zadania w arkuszach standardowych. Nie uwzględniono w nich wyników ósmoklasistów, którzy zdawali egzamin w terminie dodatkowym w czerwcu.
Egzamin ósmoklasisty 2024 - co sprawiło największe trudności?
W opisie wyników uzyskanych przez uczniów, którzy zdawali egzamin w maju (w terminie głównym), CKE podała też, z czym poradzili sobie dobrze, a z czym mieli problemy.
- Wyniki tegorocznego egzaminu pokazują, że z języka polskiego uczniowie dobrze poradzili sobie z zadaniem, które sprawdzało umiejętność wyszukiwania informacji w tekście - czytamy w komunikacie. Trudność sprawiło uczniom natomiast zadanie z zakresu kształcenia językowego, które sprawdzało umiejętność zastąpienia sformułowania charakterystycznego dla polszczyzny użytkowej wyrazem lub sformułowaniem z zakresu polszczyzny wzorcowej.
Jeśli zaś chodzi o matematykę, ósmoklasiści najlepiej poradzili sobie z zadaniem sprawdzającym umiejętność znajdowania współrzędnych danych punktów w układzie współrzędnych na płaszczyźnie. - Z matematyki najtrudniejsze okazało się zadanie otwarte z geometrii przestrzennej, którego rozwiązanie wymagało umiejętności operowania obiektami matematycznymi - przekształcenia wzoru na objętość ostrosłupa, aby wyznaczyć jego wysokość i obliczyć różnicę wysokości zbudowanych wież - wskazała CKE.
Na egzaminie z języka obcego nowożytnego ósmoklasiści, którzy przystąpili do egzaminu z angielskiego, uzyskali najwyższy średni wynik za rozwiązanie zadania zamkniętego sprawdzającego znajomość funkcji językowych. Najtrudniejsze okazało się natomiast zadanie otwarte sprawdzające znajomość środków językowych.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Rekrutacja do szkół średnich. Do kiedy ósmoklasiści mają czas na złożenie dokumentów?
- W szkołach powstają nowe profile. "Marzenia dzieci dotyczące kariery w sieci"
- Viki Gabor łączy szkołę z karierą: "Stresowałam się bardzo". Którym przedmiotem najbardziej?
Autor: Regina Łukasiewicz
Źródło: CKE
Źródło zdjęcia głównego: Branimir76/GettyImages