Rekrutacja na rok akademicki 2024/2025 już właściwie trwa. Ci, którzy chcą rozpocząć studia od października, powinni już przygotowywać odpowiednie dokumenty, gdyż na niektórych uczelniach jest spora konkurencja. Co powinniście wiedzieć przed przystąpieniem do starania się o miejsce na wymarzonych kierunkach?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Rekrutacja na studia 2024/2025 - terminy
Koniec czerwca i początek lipca 2024 roku to czas, w którym maturzyści czekają na wyniki egzaminów dojrzałości. Poznają je dokładnie 9 lipca o godzinie 8.30, oczywiście w formie cyfrowej. W tym okresie odbywa się też rekrutacja na studia, na rok akademicki 2024/2025. To właśnie teraz otwarte są procesy rekrutacyjne na większość polskich uczelni wyższych.
Na uczelniach publicznych potrwają one, w zależności od placówki, mniej więcej do połowy lipca. Uczniowie, którzy wybiorą studia niepubliczne, będą się zaś mogli zgłaszać jeszcze do końca września 2024. W tym momencie jest jednak doskonały czas na to, by dokonać internetowej rejestracji kandydata. Jak to zrobić? Podpowiadamy w kolejnym akapicie.
Jak się zarejestrować na studia? - Rekrutacja krok po kroku
Aby dostać się na studia na rok akademicki 2024/2025, należy zarejestrować się na stronie wybranej uczelni. Każda szkoła wyższa posiada system rejestracji kandydatów (IRK, ERK lub IR), za pomocą którego można aplikować na wybrany kierunek. W tym celu trzeba wejść na stronę internetową placówki i założyć konto w zakładce "Rekrutacja". Większość uczelni proponuje jako login numer PESEL kandydata, hasło można natomiast wybrać samodzielnie.
Kolejnym krokiem jest wypełnienie kwestionariusza online. Trzeba po kolei uzupełnić wszystkie pola: imię, nazwisko, imiona rodziców, datę urodzenia, miejsce urodzenia, płeć, numer PESEL, narodowość, obywatelstwo, adres zameldowania, adres do korespondencji, telefon kontaktowy, email, rodzaj i stopień niepełnosprawności (dotyczy osób niepełnosprawnych). Przed zapisaniem danych warto dokładnie upewnić się, czy wszystko się zgadza - zwłaszcza PESEL, który jest niezwykle istotny.
Podczas rejestracji należy też podać wyniki egzaminów maturalnych. Uczniowie, którzy rejestrują się już teraz, a co za tym idzie jeszcze ich nie znają, nie muszą się jednak martwić. Formularz można później uzupełnić o te dane. Taka sytuacja zdarza się bardzo często w przypadku najpopularniejszych publicznych uczelni, które otwierają systemy rekrutacyjne wcześnie, czyli już w maju lub czerwcu. System rekrutacyjny poprosi także o takie informacje, jak: nazwa szkoły, rok ukończenia nauki, numer świadectwa maturalnego, data i miejsce wystawienia świadectwa. Laureaci olimpiad przedmiotowych zaznaczają natomiast, w których brali udział.
Jakie dokumenty na studia? Co trzeba złożyć na uczelni?
Po zakończeniu rekrutacji, czyli tak jak wspomnieliśmy wcześniej w połowie lipca, kandydaci dowiedzą się, czy dostali się na wymarzone kierunki studiów. Następnym krokiem będzie natomiast złożenie na uczelni odpowiednich dokumentów. Choć ich lista różni się w zależności od konkretnej szkoły wyższej, jest jednak pewien standard, który obejmuje te najważniejsze. Bez ich złożenia zazwyczaj nie da się rozpocząć studiów.
Najczęściej wymagane dokumenty rekrutacyjne na studia to:
- oryginał bądź odpis świadectwa maturalnego,
- potwierdzenie dokonania opłaty rekrutacyjnej,
- fotografia,
- kserokopia dowodu osobistego.
Uczeń, który zdawał maturę międzynarodową musi przedstawić zaświadczenie o ukończeniu zagranicznej szkoły oraz uzyskanych wynikach maturalnych. Co istotne, taki dokument musi zostać przetłumaczony na język polski przez polskiego tłumacza przysięgłego.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Studia za granicą na wyciągnięcie ręki. "Polski uczeń może studiować naprawdę wszędzie"
- Jak wyglądają studia dzienne, a jak zaoczne?
- Studia MBA – klucz do rozwoju kobiecej kariery
Autor: Regina Łukasiewicz
Źródło: opinieouczelniach.pl, otouczelnie.pl
Źródło zdjęcia głównego: GettyImages