maturzyści

  maturzyści

  Matura to jeden z najbardziej stresujących egzaminów, jakim muszą się zmierzyć wchodzący w dorosłe życie uczniowie. Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała na swojej stronie internetowej informatory maturalne z poszczególnych przedmiotów o egzaminach, które będą przeprowadzane według nowych zasad. Zmiany mają wejść w życie, począwszy od wiosny 2023 roku. Wśród nich jest wydłużony czas egzaminów, a także próg zdawalności na przedmiocie rozszerzonym.

  Kiedy ósmoklasiści i maturzyści wrócą do szkół? Takie pytanie zadaje sobie wielu rodziców. Minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział, że może to nastąpić w marcu, jednak na pewno nie będzie to początek wspomnianego miesiąca. - To zależy, od szczytu trzeciej fali pandemii - zaznaczył szef resortu.

  Matury są stresującym przeżyciem dla każdego wkraczającego w dorosłość nastolatka. Denerwują się także ich rodzice. Jak wspierać dziecko w tym trudnym czasie? Być obok czy usunąć się w cień? Gościem Dzień Dobry TVN była psycholog Ewa Jarczewska-Gerc.

  To piosenka ze specjalną dedykacją od Marcina Prokopa dla wszystkich maturzystów. "Wierzymy w to, że będzie super" - mówił w Dzień Dobry TVN Marcin. A na scenie Dzień Dobry TVN wystąpił Arek Kłusowski z piosenką "Na niby". Posłuchajcie go! Trzymamy za Was kciuki!

  Z tegorocznymi maturzystami, chwilę przed godziną "0", rozmawiał dziennikarz Dzień Dobry TVN Filip Chajzer. Jakie nastroje towarzyszą nastolatkom? Czy mają jakieś przecieki? Dlaczego celują w tematy związane z twórczością Henryka Sienkiewicza? Czym są streszczenia "z jajem"? I co maturzyści robili w majówkę?

  Cztery lata temu komisja egzaminacyjna unieważniła egzamin maturalny z chemii, ponieważ według niej prace maturzystów nie były samodzielne. W rezultatcie uczniowie otrzymali zero punktów, co oznacza, że mogli starcić szansę na wymarzone studia. Maturzyści nie zgodzili się z werdyktem komisji i postanowili na drodze prawnej zawalczyć o swoje dobre imię. Do jakich organów sądowych występowali z pozwem? Jak po maturze potoczyły się losy maturzystów? Czy w Polsce jest możliwa weryfikacja oceny z egzaminu? Czy ewentualna wygrana maturzystów może wpłynąć na zmianę przepisów w Polsce? Jaki werdykt może wydać Trybunał Konstytucyjny? W Dzień Dobry TVN gościliśmy pełnomocnika licealistów mec. Pawła Osika i naszego eksperta adwokata Lukę Szaranowicza.

  Dziś, egazaminem z języka polskiego, rozpoczynają się matury. Do matury w tym roku przystąpi ponad 300 tys. uczniów w całej Polsce. Dziennikarz Dzień Dobry TVN mateusz Hładki wybrał się do jendego z warszawskich liceów, by przypomnieć sobie swoje egzaminy maturalne. Jak będą wyglądały tegoroczne egzaminy? Czy będzie łatwiej, czy może trudniej niż w ubiegłym roku? Dlaczego tegoroczne matury są wyjątkowe? I czy maturzyści są zestresowani? I najważniejsze, czy założyli czerwoną bieliznę na szczęście? :-)

  Bądźcie jutro z nami od 8:30 na ul. Chopina w Warszawie (Dolinka Szwajcarska)! Filip Chajzer zaprasza wszystkich do wspólnego tłuczenia talerzy. To dobre na stres! Koniecznie weźcie ze sobą talerze - mogą być te brzydkie, ładne i te od teściowej! Do akcji już dziś przyłączyli się Dorota Wellman i Marcin Prokop, którzy wysyłają też maturzystom dobrą energię :-) Powodzenia na egzaminach!

  Do matury kilka dni. To ostatnia moment na powtórkę lub... na naukę :-) Dziennikarz Dzień Dobry TVN Filip Chajzer sprawdził, jak do egzaminu dojrzałości przygotowują się tegoroczni maturzyści. Czym się różni barchan od wydmy parabolicznej? Jak wypada znajomość lektur? Co licealiści mają do "Dziadów", która książka była "zryta" i, dlaczego nad Niemnem było ciekawie? Czy wiecie, czym są językowe wyznaczniki spójności tekstu? Zobaczcie, co można, a czego nie można robić podczas egzaminu maturalnego!