maturzyści

  W szkole w Tomaszowie Mazowieckim do egzaminu przystąpiło 13 abiturientów.

  Dodatkowe matury zaczęły się pierwszego czerwca i potrwają do 15. Kto może przystąpić do dodatkowego terminu egzaminów maturalnych? Sprawdź, jakie trzeba spełnić warunki i jak wygląda harmonogram egzaminów.

  16 maja maturzyści podchodzą do egzaminu z chemii. Dlatego w Dzień Dobry TVN powróciliśmy do zdarzenia, które miało miejsce 11 lat temu. Wówczas kilkudziesięciu osobom zdającym w Ostrowcu Świętokrzyskim unieważniono maturę z rozszerzonej chemii. Sprawa trafiła do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. Co się wydarzyło? Jak potoczyły się losy młodych ludzi? Na te pytania odpowiedział Paweł Osik, adwokat i pełnomocnik maturzystów.

  Matura z języka angielskiego na poziomie podstawowym w 2022 roku odbyła się 6 maja. Uczniowie podeszli do egzaminu o godzinie 9:00. Poniżej arkusz maturalny CKE i transkrypcja nagrań z egzaminu maturalnego 2022.

  5 lipca opublikowane zostały wyniki matur 2022. Co w sytuacji, kiedy podejrzewamy, że nie zdaliśmy matury? Można podejść do egzaminu poprawkowego. W serwisie Dzień Dobry TVN sprawdzamy, kiedy się odbywają i kto może do nich przystąpić.

  Matura z polskiego podstawowego odbyła 4 maja. Rozszerzenie uczniowie pisali 10 maja. Oficjalne arkusze zostały już udostępnione. Znamy także tematy wypracowań z matury z polskiego 2022. Wkrótce pojawią się pierwsze nieoficjalne odpowiedzi oraz informacje, jak należało rozwiązać zadania otwarte. W serwisie Dzień Dobry TVN sprawdzimy również tematy tegorocznych rozprawek. 

  Jak sobie poradziła na egzaminie?

  Centralna Komisja Edukacyjna wprowadziła zmiany mające wesprzeć dzieci w rozwiązywaniu testów.

  O przyjęciu na studia decyduje m.in. liczba punktów uzyskanych na egzaminie maturalnym. W praktyce oznacza to, że każdy z nich jest na wagę złota. Dlatego tysiące absolwentów szkół średnich w całej Polsce wnioskuje o wgląd w swoje prace maturalne. - Wielu udaje się poprawić wynik – podaje "Dziennik Gazeta Prawna".

  Za nami matura 2021 z matematyki na poziomie podstawowym. Uczniowie, którzy wyszli z sali egzaminacyjnych, nie są zgodni co to poziomu jej trudności. W sieci pojawiły się także zdjęcia z podejrzanymi odpowiedziami. Czy to przecieki? Centralna Komisja Egzaminacyjna zawiadamia w tej sprawie policję i prokuraturę.

  Matura z matematyki, czyli obowiązkowy przedmiot na egzaminie dojrzałości niejednemu abiturientowi spędza sen z powiek. W końcu nie każdy z nas musi być specem od cyferek. My postanowiliśmy sprawdzić, ile jeszcze pamiętamy z czasów szkolnych. Nauczyciel matematyki Krzysztof Chojecki specjalnie dla naszych prowadzących przygotował zadania ze starych arkuszy.

  Tegoroczne matury, podobnie jak te sprzed roku, będą się odbywały w cieniu koronawirusa. Jak do jednego z najważniejszych egzaminów w życiu przygotowują się uczniowie? Czego obawiają się najbardziej? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Jarkiem Brodeckim i Filipem Maćkowiakiem, maturzystami.

  Matura to jeden z najbardziej stresujących egzaminów, jakim muszą się zmierzyć wchodzący w dorosłe życie uczniowie. Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała na swojej stronie internetowej informatory maturalne z poszczególnych przedmiotów o egzaminach, które będą przeprowadzane według nowych zasad. Zmiany mają wejść w życie, począwszy od wiosny 2023 roku. Wśród nich jest wydłużony czas egzaminów, a także próg zdawalności na przedmiocie rozszerzonym.

  Kiedy ósmoklasiści i maturzyści wrócą do szkół? Takie pytanie zadaje sobie wielu rodziców. Minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział, że może to nastąpić w marcu, jednak na pewno nie będzie to początek wspomnianego miesiąca. - To zależy, od szczytu trzeciej fali pandemii - zaznaczył szef resortu.

  Matury są stresującym przeżyciem dla każdego wkraczającego w dorosłość nastolatka. Denerwują się także ich rodzice. Jak wspierać dziecko w tym trudnym czasie? Być obok czy usunąć się w cień? Gościem Dzień Dobry TVN była psycholog Ewa Jarczewska-Gerc.

  To piosenka ze specjalną dedykacją od Marcina Prokopa dla wszystkich maturzystów. "Wierzymy w to, że będzie super" - mówił w Dzień Dobry TVN Marcin. A na scenie Dzień Dobry TVN wystąpił Arek Kłusowski z piosenką "Na niby". Posłuchajcie go! Trzymamy za Was kciuki!

  Z tegorocznymi maturzystami, chwilę przed godziną "0", rozmawiał dziennikarz Dzień Dobry TVN Filip Chajzer. Jakie nastroje towarzyszą nastolatkom? Czy mają jakieś przecieki? Dlaczego celują w tematy związane z twórczością Henryka Sienkiewicza? Czym są streszczenia "z jajem"? I co maturzyści robili w majówkę?

  Studio Dzień Dobry TVN odwiedzili przyszłoroczni maturzyści, którzy marzą o pracy w mediach. Czy im się u nas podobało?

  Cztery lata temu komisja egzaminacyjna unieważniła egzamin maturalny z chemii, ponieważ według niej prace maturzystów nie były samodzielne. W rezultatcie uczniowie otrzymali zero punktów, co oznacza, że mogli starcić szansę na wymarzone studia. Maturzyści nie zgodzili się z werdyktem komisji i postanowili na drodze prawnej zawalczyć o swoje dobre imię. Do jakich organów sądowych występowali z pozwem? Jak po maturze potoczyły się losy maturzystów? Czy w Polsce jest możliwa weryfikacja oceny z egzaminu? Czy ewentualna wygrana maturzystów może wpłynąć na zmianę przepisów w Polsce? Jaki werdykt może wydać Trybunał Konstytucyjny? W Dzień Dobry TVN gościliśmy pełnomocnika licealistów mec. Pawła Osika i naszego eksperta adwokata Lukę Szaranowicza.

  Dziś, egazaminem z języka polskiego, rozpoczynają się matury. Do matury w tym roku przystąpi ponad 300 tys. uczniów w całej Polsce. Dziennikarz Dzień Dobry TVN mateusz Hładki wybrał się do jendego z warszawskich liceów, by przypomnieć sobie swoje egzaminy maturalne. Jak będą wyglądały tegoroczne egzaminy? Czy będzie łatwiej, czy może trudniej niż w ubiegłym roku? Dlaczego tegoroczne matury są wyjątkowe? I czy maturzyści są zestresowani? I najważniejsze, czy założyli czerwoną bieliznę na szczęście? :-)

  Bądźcie jutro z nami od 8:30 na ul. Chopina w Warszawie (Dolinka Szwajcarska)! Filip Chajzer zaprasza wszystkich do wspólnego tłuczenia talerzy. To dobre na stres! Koniecznie weźcie ze sobą talerze - mogą być te brzydkie, ładne i te od teściowej! Do akcji już dziś przyłączyli się Dorota Wellman i Marcin Prokop, którzy wysyłają też maturzystom dobrą energię :-) Powodzenia na egzaminach!

  Do matury kilka dni. To ostatnia moment na powtórkę lub... na naukę :-) Dziennikarz Dzień Dobry TVN Filip Chajzer sprawdził, jak do egzaminu dojrzałości przygotowują się tegoroczni maturzyści. Czym się różni barchan od wydmy parabolicznej? Jak wypada znajomość lektur? Co licealiści mają do "Dziadów", która książka była "zryta" i, dlaczego nad Niemnem było ciekawie? Czy wiecie, czym są językowe wyznaczniki spójności tekstu? Zobaczcie, co można, a czego nie można robić podczas egzaminu maturalnego!