Matura 2025 - kolejny dzień egzaminów pisemnych. Uczniowie zdają historię i francuski

Uczeń piszący egzamin
Matura 2025 - kolejny dzień egzaminów pisemnych. Uczniowie zdają historię i francuski
Źródło: andresr/GettyImages
W poniedziałek, 19 maja maturzyści zmierzą się z jednym z przedmiotów dodatkowych - pisemnym egzaminem z historii. Po południu do matury podejdą także ci, którzy wybrali język francuski na poziomie rozszerzonym lub dwujęzycznym. Co warto wiedzieć o tych egzaminach? Jakie przedmioty tegoroczni maturzyści muszą zdać?
Kluczowe fakty:
  • Egzamin z historii rozpocznie się 19 maja o godz. 9:00 i potrwa 180 minut; wybrało go 15,3 tys. maturzystów (5,6 proc. zdających).
  • Język francuski będzie zdawany o godz. 14:00 - 563 osoby przystąpią do poziomu rozszerzonego, a 243 do dwujęzycznego.
  • Egzaminy dodatkowe nie mają progu zaliczeniowego, a ich wyniki są brane pod uwagę jedynie w rekrutacji na studia; arkusze zostaną opublikowane tego samego dnia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

DD_20250508_Matura_napisy
Matura ustna bez stresu – to możliwe! napisy
Źródło: Dzień Dobry TVN

Matura 2025 - historia i język francuski

W poniedziałek, 19 maja, o 9 rano maturzyści przystąpią do pisemnego egzaminu z historii. Po południu odbędą się natomiast egzaminy z języka francuskiego - na poziomie rozszerzonym i dwujęzycznym. Są to przedmioty dodatkowe, zdawane wyłącznie przez uczniów, którzy wcześniej zadeklarowali chęć przystąpienia do tych egzaminów.

Historię wybrało 15,3 tys. tegorocznych absolwentów, co stanowi 5,6 proc. zdających. Przedmiot ten zajmuje ósme miejsce na liście wyborów maturzystów - najczęściej wybierany jest język angielski, następnie matematyka i geografia. Egzamin z historii rozpocznie się o godz. 9.00 i potrwa 180 minut, natomiast egzaminy z francuskiego rozpoczną się o godz. 14.00 - poziom rozszerzony potrwa 150 minut, a dwujęzyczny 180 minut. Do egzaminu z języka francuskiego przystąpi 563 uczniów na poziomie rozszerzonym i 243 na poziomie dwujęzycznym. Arkusze zostaną opublikowane przez CKE tego samego dnia - z egzaminu porannego po południu, a z popołudniowych wieczorem.

Matura 2025 - jakie przedmioty zdają tegoroczni maturzyści?

Każdy maturzysta musi przystąpić do trzech obowiązkowych pisemnych egzaminów na poziomie podstawowym: z języka polskiego, matematyki oraz języka obcego nowożytnego. Obowiązkowe są również dwa egzaminy ustne - z języka polskiego i języka obcego. Dodatkowo, uczniowie szkół z językiem mniejszości narodowych mają obowiązek zdawać także pisemny i ustny egzamin z języka ojczystego.

Ponadto maturzyści muszą przystąpić przynajmniej do jednego egzaminu na poziomie rozszerzonym (lub dwujęzycznym), tzw. przedmiotu do wyboru, a chętni mogą podejść do maksymalnie pięciu takich egzaminów. Wśród dostępnych przedmiotów są m.in. biologia, chemia, fizyka, filozofia, historia, informatyka, języki obce i matematyka. Absolwenci techników mogą być zwolnieni z egzaminu dodatkowego, jeśli zdobyli odpowiednie kwalifikacje zawodowe - dotyczy to 3,1 proc. zdających.

Większość maturzystów zadeklarowała zdawanie jednego (37,5 proc.), dwóch (30,2 proc.) lub trzech (23,9 proc.) egzaminów dodatkowych. Egzamin maturalny uznaje się za zdany, jeśli uczeń uzyska minimum 30 proc. punktów z egzaminów obowiązkowych. Przedmioty dodatkowe nie mają progu zaliczeniowego - ich wynik służy wyłącznie rekrutacji na studia. Wyniki zostaną ogłoszone 8 lipca. Tegoroczni maturzyści po raz pierwszy od czasów pandemii zdają egzaminy według podstawy programowej, a nie tymczasowych wymagań egzaminacyjnych. Obowiązuje tzw. odchudzona podstawa programowa, z której usunięto 20 proc. treści.

Zobacz także:

Wypełnij ankietę dla dziendobry.tvn.pl
Wypełnij ankietę dla dziendobry.tvn.pl
podziel się:

Pozostałe wiadomości