Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Matura 2025. Egzamin z języka polskiego
Do matury z języka polskiego w 2025 roku przystąpi około 275 tysięcy uczniów kończących 4-letnie licea ogólnokształcące oraz 5-letnie technika. Egzamin na poziomie podstawowym jest obowiązkowy dla wszystkich maturzystów, a jego zaliczenie wymaga zdobycia co najmniej 30% możliwych punktów.
Termin główny matury przypada na poniedziałek, 5 maja 2025 roku, natomiast sesja dodatkowa odbędzie się 3 czerwca, a poprawkowa - 19 sierpnia. Wyniki egzaminu zostaną ogłoszone 8 lipca 2025 roku, a osoby przystępujące do poprawki poznają swoje rezultaty 10 września. W 2024 roku zdawalność matury z języka polskiego wyniosła 95%, a średni wynik w formule 2023 to 61% punktów.
Jak wygląda matura z polskiego 2025?
Matura podstawowa z języka polskiego rozpocznie się o godzinie 9:00 i potrwa 240 minut. Składa się z trzech części: język polski w użyciu, test historycznoliteracki oraz wypracowanie. Łącznie uczniowie mogą zdobyć maksymalnie 60 punktów. Egzamin z polskiego można również zdawać na poziomie rozszerzonym, jeśli zostanie wybrany jako przedmiot dodatkowy.
Matura z polskiego wymaga nie tylko znajomości lektur i zagadnień literackich, lecz także umiejętności logicznego myślenia, analizy tekstu oraz poprawnego formułowania myśli. Część pisemna, czyli wypracowanie, stanowi dużą część punktacji i często decyduje o końcowym wyniku.
Matura z języka polskiego 2025 - arkusze, odpowiedzi, tematy rozprawek
Arkusze matury 2025 z polskiego podstawowego poznaliśmy już w poniedziałek, 5 maja, o godzinie 14.
Znajdziecie je poniżej:
- Arkusz z pytaniami - język polski podstawowy matura 2025
- Arkusz maturalny - język polski podstawowy matura 2025 - tematy wypracowań
Tematy wypracowań brzmiały:
Temat 1: Źródło nadziei w czasach trudnych dla człowieka.
W pracy odwołaj się do: lektury obowiązkowej wybranej spośród lektur wymienionych na stronach 3 i 4 arkusza egzaminacyjnego, innego utworu literackiego - może to być również utwór poetycki, a także wybranych kontekstów.
Temat 2: Jak błędna ocena sytuacji wpływa na życie człowieka?
W pracy odwołaj się do: lektury obowiązkowej - wybranej spośród lektur wymienionych na stronach 3 i 4 arkusza egzaminacyjnego, innego utworu literackiego - może to być również utwór poetycki, a także wybranych kontekstów.
Zobacz także:
- Strój na maturę – jak się ubrać na egzaminy maturalne? Wskazówki
- CKE wydało rekomendacje dla maturzystów. Co trzeba wiedzieć przed egzaminem?
- Do matury zostało już niewiele czasu. Czego uczniowie obawiają się najbardziej?
Autor: Regina Łukasiewicz
Źródło: otouczelnie.pl, CKE
Źródło zdjęcia głównego: PhotoAlto/Odilon Dimier/GettyImages