W szkołach powstają nowe profile. "Marzenia dzieci dotyczące kariery w sieci"

Dziewczyna nagrywająca filmik
W szkołach pojawiają się nowe profile. Dzieci uczą się jak kreować swój wizerunek w mediach
Źródło: golubovy/Getty Images
W związku z nowymi zawodami i zapotrzebowaniem na rynku pracy, a także zainteresowaniami uczniów, w szkołach powstają zupełnie nowe profile. Już jakiś czas temu utworzono kontrowersyjny profil disco-polo, teraz pora na influencerskie i vlogerskie specjalizacje. 

Nowe profile w szkołach

W liceach powstają klasy o nowych profilach - influencerskich i vlogerskich. Podczas zajęć uczniowie uczą się m.in., jak zarządzać swoim wizerunkiem oraz jak tworzyć treści do Internetu. Taką możliwość mają dzieci uczęszczające do IV LO we Włocławku. Oprócz wspomnianych zajęć mogą też uczestniczyć w warsztatach foto-video, a także uczyć się autoprezentacji i skutecznej komunikacji.

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Szkoła

DD_20240106_Szkola_rep_REP
Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak dzieci zmieniłyby szkołę?
Jak dzieci zmieniłyby szkołę?
Nauczanie domowe w górskiej wiosce edukacyjnej
Nauczanie domowe w górskiej wiosce edukacyjnej
Czy w polskiej szkole jest bezpiecznie
Czy w polskiej szkole jest bezpiecznie
Szkoły, które uczą inaczej
Szkoły, które uczą inaczej
Jakie zmiany czekają polską szkołę?
Jakie zmiany czekają polską szkołę?
Występ tancerzy Szkoły Musicalowej
Występ tancerzy Szkoły Musicalowej
Fobia szkolna dzieci w spektrum autyzmu
Fobia szkolna dzieci w spektrum autyzmu
Jak poprawić bezpieczeństwo w szkołach?
Jak poprawić bezpieczeństwo w szkołach?
Jedyna taka szkoła pszczelarska w Polsce i w Europie
Jedyna taka szkoła pszczelarska w Polsce i w Europie
Szkolna gonitwa – dlaczego dzieci są przeciążone nauką?
Szkolna gonitwa – dlaczego dzieci są przeciążone nauką?
Szkolny stres i jego wpływ na dzieci
Szkolny stres i jego wpływ na dzieci
Uczniowie o zmianach w edukacji
Uczniowie o zmianach w edukacji
Sprawdziliśmy najlepsze licea w Polsce
Sprawdziliśmy najlepsze licea w Polsce
Jak szkoła wpływa na życiowe wybory?
Jak szkoła wpływa na życiowe wybory?
Pierwsza ukraińska szkoła dla dzieci, które uciekły przed wojną
Pierwsza ukraińska szkoła dla dzieci, które uciekły przed wojną
Jak przetrwać szkołę?
Jak przetrwać szkołę?

- Uczniowie oceniają ten kurs bardzo pozytywnie - twierdzi Anna Ostrowska, opiekunka kierunku vlogersko-medialnego z IV LO. - Zdobywają wiedzę, ale też praktyczne umiejętności występowania przed kamerą, współpracy nad zadaniami projektowymi, komunikacji międzyludzkiej, reagowania na stresujące sytuacje. Wykorzystują te umiejętności w codziennym życiu. Są pewni siebie i bardziej zaangażowani w działania na rzecz promocji naszej szkoły w środowisku lokalnym - podkreśla.

To nie jest jedyne miejsce, gdzie można wybrać profil powiązany z działalnością internetową. Takie klasy są także w VIII LO im. Zofii Nałkowskiej w Lublinie (profil psychologiczno-influencerski lub vlogersko-teatralny), a także w I Prywatnym Liceum Ogólnokształcącym w Słupsku (klasa vlogerska).

- Idzie niż demograficzny, szkoły stają na rzęsach, żeby przyciągnąć dzieciaki - mówi jedna z nauczycielek dla TVN24.

Rosnące zainteresowanie karierą internetową wśród dzieci

Nowe profile dotyczące działalności w Internecie są odpowiedzią na rosnące zainteresowanie. Według przeprowadzonego w 2022 roku na zlecenie Inspiring Girls Polska badania "Aspiracje dziewczynek w Polsce" około połowa dziewcząt w wieku 10-15 lat chciałaby zrobić karierę w Internecie. Także chłopcy zainteresowani są taką przyszłością. Młodzież marzy o prowadzeniu kanału na YouTubie, konta na Instagramie lub TikToku.

- Uczniowie czwartych, piątych klas marzą o tym, że będą influencerami, będą zarabiać, publikując na Instagramie albo grając w gry. Trudno im wytłumaczyć, że taka kariera udaje się nielicznym, a internetowa sława szybko mija - podkreśla Kowalewska, nauczycielka w jednej z warszawskich podstawówek. - Ten pomysł podsyca już i tak bardzo rozbuchane marzenia dzieci dotyczące kariery w sieci - dodaje.

Kariera w internecie - czy da się tego nauczyć?

Jak zauważa Magdalena Bigaj z Instytutu Cyfrowego Obywatelstwa, "szkoła powinna przygotowywać do życia w społeczeństwie informacyjnym, apelujemy o to od dawna. Ale nie chodzi bynajmniej o naukę zawodu influencera". To, czego powinny uczyć się dzieci, to nauka krytycznego myślenia, komunikacji czy empatii, które osłabiane są przez nowe technologie.

- Nauka technicznych umiejętności jest wtórna. Dobrym vlogerem może być na przykład absolwent klasy o profilu biologiczno-chemicznym. Spójrzmy na wartościowych influencerów. Na przykład Kasia Gandor, która nagrywa popularno-naukowe filmiki, wkłada w ich przygotowanie sporo pracy. Taka działalność w sieci wymaga specjalizacji w jakiejś dziedzinie, a nie w dążeniu do bycia popularnym - podkreśla specjalistka.

Więcej przeczytasz na TVN24

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości