Wielu rodziców, aby skorzystać z tańszej oferty i uniknąć wakacyjnych tłumów decyduje się na wyjazd jeszcze przed końcem roku szkolnego. Tymczasem chęć oszczędzenia może opiekunów słono kosztować. Są kraje, w których karze się rodziców za takie praktyki.
Szwecja. Prawo ucznia do opuszczenia zajęć - zasady
Zgodnie z obowiązującymi w Szwecji przepisami dziecko ma prawo do 10 dni wolnego np. z powodu uroczystości rodzinnej czy wyjazdu. Na opuszczenie zajęć szkoła musi jednak wyrazić zgodę.
Są rodzice, którzy omijają te regulacje - zwłaszcza w okolicach zbliżających się przerw w nauce. Motywują to tańszymi biletami oraz niższymi cenami noclegów. W artykule Jolanty Chobot opublikowanym na stronie wysokieobcasy.pl czytamy: "rodzice argumentują, że zwłaszcza po Covidzie, gdy pracodawcy zezwalają na pracę zdalną, również szkoła powinna być bardziej elastyczna w tym zakresie. I decydują się na wyjazdy nawet mimo braku pozwolenia ze strony szkoły".
Rodzicom, którzy omijają prawo grozi kara w wysokości nawet 50 tys. koron. Jak czytamy na stronie "Wysokich Obcasów", w Szwecji coraz głośniej mówi się o tym, że zabieranie dzieci w trakcie roku szkolnego bez zgody szkoły trzeba ukrócić i kary powinny być bardziej dotkliwe. Nauczyciele są zdania, że rodzice, którzy naginają prawo dają zły przykład swoim pociechom. Takie zachowanie - jak czytamy w artykule Jolanty Chobot - "uniemożliwia uczniowi dostęp do edukacji i ogranicza jego szanse na sukces. Po trzecie wymusza zmiany w planie pracy nauczycieli, którzy muszą przenieść fokus z postępów w materiale na nadrabianie zaległości".
Kara za wyjazd dziecka przed końcem roku szkolnego - w jakich krajach
Jak podaje jedna ze szwedzkich gazet - "Svenska Dagbladet" - nie tylko Szwecja pociąga rodziców do odpowiedzialności. W Austrii - za nieuzasadnioną nieobecność dziecka w szkole - rodzic musi zapłacić karę w wysokości 400 euro, może też trafić do więzienia na 2 tygodnie, a samemu dziecku grozi zawieszenie.
W Niemczech rodzice mogą zostać skontrolowani np. na lotnisku. Jeśli okaże się, że dziecko nie ma zgody na wyjazd, może zostać odstawione do szkoły. Rodzic musi się liczyć z grzywną wysokości 8 tys. euro, jak np. w Bawarii. Kary dla rodziców stosowane są również w Wielkiej Brytanii.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Ponad 20 miliardów dolarów na dnie morza. Władze ogłosiły kontrowersyjną decyzję
- Poznaj Słupsk samodzielnie lub z rodziną. Jakie atrakcje warto odwiedzić?
- Jak dogadać się w Hiszpanii? Te proste zwroty mogą ci w tym pomóc
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło: wysokieobcasy.pl
Źródło zdjęcia głównego: gorodenkoff/Getty Images