Dziecko na wakacjach przed końcem roku szkolnego? Rodzicom grozi kara

Kary dla rodziców za nieuzasadnioną nieobecność dziecka w szkole
Źródło: Dzień Dobry TVN
Kontrowersyjne zapisy w szkolnych statutach
Kontrowersyjne zapisy w szkolnych statutach
Nowy język w trzy miesiące – jak to zrobić?
Nowy język w trzy miesiące – jak to zrobić?
Targi technologiczne w Dubaju - na co stawia świat?
Targi technologiczne w Dubaju - na co stawia świat?
Polka w gronie 5 najlepszych młodych naukowców w Azji
Polka w gronie 5 najlepszych młodych naukowców w Azji
Naukowcy chcą „wskrzesić” mamuty
Naukowcy chcą „wskrzesić” mamuty
Ile można zapamiętać w 5 minut?
Ile można zapamiętać w 5 minut?
Wielu rodziców, aby skorzystać z tańszej oferty i uniknąć wakacyjnych tłumów decyduje się na wyjazd jeszcze przed końcem roku szkolnego. Tymczasem chęć oszczędzenia może opiekunów słono kosztować. Są kraje, w których karze się rodziców za takie praktyki.

Szwecja. Prawo ucznia do opuszczenia zajęć - zasady

Zgodnie z obowiązującymi w Szwecji przepisami dziecko ma prawo do 10 dni wolnego np. z powodu uroczystości rodzinnej czy wyjazdu. Na opuszczenie zajęć szkoła musi jednak wyrazić zgodę.

Są rodzice, którzy omijają te regulacje - zwłaszcza w okolicach zbliżających się przerw w nauce. Motywują to tańszymi biletami oraz niższymi cenami noclegów. W artykule Jolanty Chobot opublikowanym na stronie wysokieobcasy.pl czytamy: "rodzice argumentują, że zwłaszcza po Covidzie, gdy pracodawcy zezwalają na pracę zdalną, również szkoła powinna być bardziej elastyczna w tym zakresie. I decydują się na wyjazdy nawet mimo braku pozwolenia ze strony szkoły".

Rodzicom, którzy omijają prawo grozi kara w wysokości nawet 50 tys. koron. Jak czytamy na stronie "Wysokich Obcasów", w Szwecji coraz głośniej mówi się o tym, że zabieranie dzieci w trakcie roku szkolnego bez zgody szkoły trzeba ukrócić i kary powinny być bardziej dotkliwe. Nauczyciele są zdania, że rodzice, którzy naginają prawo dają zły przykład swoim pociechom. Takie zachowanie - jak czytamy w artykule Jolanty Chobot - "uniemożliwia uczniowi dostęp do edukacji i ogranicza jego szanse na sukces. Po trzecie wymusza zmiany w planie pracy nauczycieli, którzy muszą przenieść fokus z postępów w materiale na nadrabianie zaległości".

Kara za wyjazd dziecka przed końcem roku szkolnego - w jakich krajach

Jak podaje jedna ze szwedzkich gazet - "Svenska Dagbladet" - nie tylko Szwecja pociąga rodziców do odpowiedzialności. W Austrii - za nieuzasadnioną nieobecność dziecka w szkole - rodzic musi zapłacić karę w wysokości 400 euro, może też trafić do więzienia na 2 tygodnie, a samemu dziecku grozi zawieszenie.

W Niemczech rodzice mogą zostać skontrolowani np. na lotnisku. Jeśli okaże się, że dziecko nie ma zgody na wyjazd, może zostać odstawione do szkoły. Rodzic musi się liczyć z grzywną wysokości 8 tys. euro, jak np. w Bawarii. Kary dla rodziców stosowane są również w Wielkiej Brytanii.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło: wysokieobcasy.pl

Źródło zdjęcia głównego: gorodenkoff/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Kosmetyczka w podróży. Tych produktów nie może w niej zabraknąć
Materiał promocyjny

Kosmetyczka w podróży. Tych produktów nie może w niej zabraknąć

Jak trenować, by szybko zobaczyć efekty?
Materiał promocyjny

Jak trenować, by szybko zobaczyć efekty?