Dla młodych ludzi w obecnych czasach nie ma praktycznie żadnych ograniczeń. Dzięki znajomości języków i pasji mogą studiować w dowolnym miejscu na świecie. Jak się zostaje studentem na Yale lub na Harvardzie? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedzieli Dawid Kopik oraz Natalia Siwek.
Jak studiuje się na zagranicznej uczelni?
Dawid Kopik i Natalia Siwek gościli w Dzień Dobry TVN rok temu przed wyjazdem na studia do Stanów Zjednoczonych. Natalia zapytana, czy żałuje wyjazdu, odpowiedziała, że absolutnie nie. - To był tak fantastyczny rok z perspektywy akademickiej i społecznej i tego wszystkiego, co się dzieje na kampusach, pod kątem tego, jak bardzo fantastyczni są ludzie, z którymi studiujemy, jak bardzo są inspirujący profesorowie, z którymi mamy zajęcia. Jak bardzo niesamowite jest to, że profesor ma z nami zajęcia, a następnego dnia publikuje research, który jest później mega cytowany, jest uznawany za bardzo ważny w danej dziedzinie - powiedziała w Dzień Dobry TVN Natalia Siwek, studentka amerykańskiego Uniwersytetu Harvarda .
Natomiast Dawid Kopik student amerykańskiego Uniwersytetu Yale wyznał, że wyjazd przebił jego oczekiwania. - Poznałem tylu ciekawych ludzi z różnych zakątków świata, tyle rzeczy się nauczyłem podczas tych wszystkich przedmiotów. Poznałem się z profesorami, to naprawdę był świetny rok - stwierdził.
Warto dodać, że jeden z profesorów, z którym Dawid Kopik miał zajęcia, w 2013 roku otrzymał nagrodę Nobla z ekonomii. - Myślę, że to jest rzecz taka charakterystyczna dla uczelni amerykańskich, szczególnie tych najlepszych, że nas uczą nobliści. To jest naprawdę świetne uczucie uczyć się od najlepszych ludzi w tej dziedzinie - przyznał.
Kto może studiować na zagranicznej uczelni?
- Trzeba mieć dobre, bardzo dobre oceny w liceum, to jest rzecz, na którą trzeba zwrócić uwagę, [...], tak naprawdę rzeczą, która jest najważniejsza to posiadanie pasji, albo czegoś takiego, do czego kogoś tak naprawdę ciągnie, co ktoś dalej chce robić. Bo tak naprawdę uczelniom zależy na złożeniu takiego ciekawego rocznika w każdym roku, w którym przyjmują aplikantów i tak naprawdę powiedziałabym, że bardziej chodzi o to, żeby mieć jakieś zainteresowania, dalej je rozwijać, mieć taką odwagę, żeby wyjść poza to, co się dzieje tylko w szkole - tłumaczyła Natalia Siwek.
- Uczelnie głównie patrzą na to, co się robi poza szkołą, a niekoniecznie na oceny. Najbardziej liczą się zainteresowania, co robimy, projekty, z kim to robimy - dodał Dawid Kopik.
Więcej o zagranicznych studiach można się dowiedzieć z dalszej części rozmowy.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Co studiowały gwiazdy? "Wszechstronność się przydaje"
- Nowy ranking MBA Perspektywy 2024. Które uczelnie najlepiej kształcą menadżerów?
- Dziecko rzuca studia? To nie koniec świata. "Rodzice mówią: idź na prawo, idź na medycynę"
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło zdjęcia głównego: Wojciech Olkuśnik/East News