Oni redagują polską Wikipedię. "To jest taki mały wkład w polepszanie ludzkości"

Kto redaguje polską Wikipedię?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Kto redaguje polską Wikipedię? - napisy
Kto redaguje polską Wikipedię? - napisy
Kto redaguje polską Wikipedię?
Kto redaguje polską Wikipedię?
To nie będzie naukowy bełkot
To nie będzie naukowy bełkot
Nowy język w trzy miesiące – jak to zrobić?
Nowy język w trzy miesiące – jak to zrobić?
Targi technologiczne w Dubaju - na co stawia świat?
Targi technologiczne w Dubaju - na co stawia świat?
Polka w gronie 5 najlepszych młodych naukowców w Azji
Polka w gronie 5 najlepszych młodych naukowców w Azji
Naukowcy chcą „wskrzesić” mamuty
Naukowcy chcą „wskrzesić” mamuty
Ile można zapamiętać w 5 minut?
Ile można zapamiętać w 5 minut?

Wikipedia to jedna z dziesięciu najczęściej odwiedzanych stron internetowych na całym świecie. Ile osób redaguje polską wersję encyklopedii? Jak powstają hasła? O tym opowiedzieli wikipedyści i popularyzator nauki Dawid Myśliwiec.

Kto tworzy Wikipedię?

W Polsce zarejestrowanych jest 1,3 miliona osób jako edytorów Wikipedii. Natomiast aktywnych, którzy w ciągu miesiąca edytują wpisy, jest ok. 4 tysięcy. - Wydawało mi się to fascynujące i jakoś przełamałam barierę lęku przed technologią, czy na pewno podołam. Pisanie Wikipedii nie jest trudne pod względem technicznym, jest to naprawdę łatwe - powiedziała Alma Haltof, filolożka angielska, wikipedystka.

- Bardzo lubię edytować Wikipedię, dlatego, że to jest taki mały wkład w polepszanie ludzkości. Ludzie swoim wkładem pracy i wiedzą polepszają świat. Nikt nie płaci nam za edytowanie Wikipedii, bardzo często robimy to w swoim wolnym czasie - tłumaczył Grzegorz Gogacz, bibliotekarz, wikipedysta.

- Można mieć różny statut, różne uprawnienia. W Wikipedii są edytorzy z doświadczeniem, ale Wikipedia opiera się na tym, że każdy może zacząć edytować. Zachęcam wszystkich do sprawdzenia hasła. [...] Jednym z najdłuższych, jeśli nie najdłuższym hasłem na Wikipedii, jest to biogram Kamila Stocha. Książka, która by to zawierała, miałaby około 1000 stron - dodała Joanna Drzewakowska, Stowarzyszenie Wikimedia Polska.

Więcej informacji o tej niezwykłej encyklopedii znajdziecie w powyższym wideo.

Czy warto wierzyć nauce?

Kiedyś Wikipedia uchodziła za mało wiarygodne źródło wiedzy, ale w ostatnich latach to się bardzo zmieniło. - Przynajmniej jeśli chodzi o wiele haseł. Jeśli nie w polskiej, to w anglojęzycznej [...]. Niektóre zagadnienia to jest poziom przeglądu literaturowego można powiedzieć, bardzo wysoki - powiedział w Dzień Dobry TVN Dawid Myśliwiec, popularyzator nauki, autor kanału YT "Uwaga! Naukowy Bełkot".

Sporym problemem jest jednak to, że w sieci pojawia się wiele materiałów, które rzekomo oparte są na badaniach naukowych. Odróżnienie tego, co jest prawdą, a co fałszem - jest bardzo trudne. - Mam tu na myśli wykorzystywanie przymiotnika tego, że coś jest naukowe, naukowo udowodnione. [...] Wiele osób nie do końca zdaje sobie sprawę z tego, jak nauka funkcjonuje, jak ten zasób wiedzy jest budowany. Przez to, że w nauce jest wiele różnego rodzaju źródeł, które są ciągle dostarczane, to możemy mówić o studiach przypadku typu najdłuższa czkawka na świecie, ale w żaden sposób artykuł opisujący najdłuższą czkawkę na świecie nie będzie reprezentatywny dla czkawki w ogóle. Można robić badanie na 20 osobach, na 20 tysiącach osób, na 20 milionach osób. Można zrobić przegląd literatury z ostatnich 10 lat, można zrobić [...] metaanalizę. Wziąć wyniki 30-40 badań jakiegoś leku, zsumować je tak jakby i wyciągnąć sumaryczne wnioski, które będą jeszcze mocniejsze statystycznie, jako takie źródło wiedzy naukowej - dodał nasz gość.

Czasem zdarza się, że nauka zmienia zdania na temat jakiegoś zjawiska, produktu. Czy to podważa jej wiarygodność? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

DD_20240514_Nauka_REP_napisy
To nie będzie naukowy bełkot - napisy
Źródło: Dzień Dobry TVN

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości