Główne atrakcje turystyczne Słupska – m.in. Zamek Książąt Pomorskich, Młyn Zamkowy i Spichlerz Richtera – zlokalizowane są nad rzeką Słupią. W okolicy kultywowana jest kultura ludowa – położone za miastem skanseny powinien odwiedzić każdy pasjonat etnografii.
Słupsk to miasto tętniące życiem, pełne pozytywnych, zaangażowanych ludzi. Nic dziwnego, że w mieście i jego okolicy powstały liczne atrakcje dla dzieci. Całą rodziną można wybrać się do Parku Linowego „Leśny Kot” lub wyruszyć na poszukiwanie rozsianych po całym mieście Słupskich Niedźwiadków Szczęścia.
Zamek i inne zabytki Słupska
W Słupsku nie brakuje atrakcji dla miłośników dawnej architektury i historii polskich miast – w centrum znajduje się kompleks zabytków, które powinno się odwiedzić. Zamek Książąt Pomorskich w Słupsku to pamiątka po rodzie Gryfitów, który władał ziemią słupską aż do 1637 roku. Dziś na terenie odrestaurowanego obiektu ma siedzibę Muzeum Pomorza Środkowego, a ekspozycje udostępnione zwiedzającym przybliżają historię regionu. Znajduje się tam także bogata kolekcja portretów Witkacego, czyli Stanisława Ignacego Witkiewicza.
Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo
Podróże po świecie
Podróże po świecie
Kolejne atrakcje turystyczne Słupska to Brama Młyńska oraz wzniesiony w 1310 roku Młyn Zamkowy. Na terenie obiektu funkcjonuje dział etnograficzny muzeum, a ekspozycja prezentuje historię miejscowej ludności oraz osadników przybywających z różnych stron.
Co jeszcze warto zwiedzić w Słupsku? Niegdyś ważną funkcję pełniły zlokalizowane nad Słupią spichlerze. W najpopularniejszym z nich, Spichlerzu Richtera z 1780 roku, mieści się herbaciarnia. Do dziś zachwyca także neogotycki Ratusz Miejski. Wśród zabytków architektury sakralnej wyróżnia się gotycki Kościół Najświętszej Marii Panny z krzywą wieżą oraz kościół św. Jacka.
Zwiedzanie Słupska: nietypowe trasy turystyczne
W mieście zostały wytyczone trasy turystyczne, które ułatwiają tematyczne zwiedzanie atrakcji Słupska i pozwalają przeżyć prawdziwą przygodę. Ciekawą propozycją jest spacer po mieście Szlakiem Słupskich Tramwajów (100 lat temu po mieście jeździły tramwaje) lub Szlakiem Słupskich Murali, który spodoba się wszystkim miłośnikom street artu. Wśród atrakcji warto wymienić także trasę „Szukając Witkacego”.
Choć sam artysta nigdy nie był w mieście, trafiły tu jego prace. Niektóre trasy (np. Szlakiem Słupskich Legend) zostały przygotowane w formie questu, czyli rodzaju gry miejskiej polegającej na wędrówce zgodnie z wierszowanymi wskazówkami. Aby spróbować swoich sił w tej zabawie, trzeba udać się do Centrum Informacji Turystycznej (ul. Starzyńskiego 8) po materiały z mapką i wskazówkami.
Najlepsze atrakcje dla dzieci w Słupsku
Symbolem miasta jest niedźwiedź, który nawiązuje do znalezionego w okolicy amuletu pochodzącego sprzed 3700 lat i przedstawiającego bursztynowego niedźwiadka. W czasie zwiedzania miasta z dziećmi koniecznie trzeba wybrać się na spacer Szlakiem Słupskich Niedźwiadków Szczęścia – ich poszukiwanie to ulubiona atrakcja najmłodszych. Mapkę oraz książeczkę „Zdobywca Słupskiego Niedźwiadka” można pobrać w Centrum Informacji Turystycznej.
Dość nietypową atrakcją Słupska, przeznaczoną dla nieco starszych dzieci, jest Muzeum Kryminalistyki przy Szkole Policji. Ekspozycję poświęcono historii kryminalistyki. Można tam m.in. zobaczyć celę aresztu z lat 50. i dawną broń, poznać metody śledcze oraz tajniki medycyny sądowej. W mieście znajduje się także aquapark, kina i sale zabaw – miejsca idealne na niepogodę.
Co jeszcze warto zobaczyć w Słupsku i okolicach?
Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku obejmuje nie tylko obiekty w centrum miasta, lecz także położone poza nim Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach. Na malowniczym terenie zlokalizowane są tradycyjne zagrody i chaty z ekspozycjami prezentującymi codzienne życie, rzemiosło i kulturę Słowińców – małej grupy ludności kaszubskiej.
W Klukach organizowane są przeróżne imprezy folklorystyczne. Kolejną atrakcją etnograficzną w okolicach Słupska jest Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie. Na turystów czeka aż 70 budynków zbudowanych w konstrukcji ryglowej – ściany składają się z charakterystycznych czarnych belek i białego wypełnienia. Niektóre z obiektów łączą tradycję z nowoczesnością – mieszczą się w nich interaktywne wystawy poświęcone tkactwu czy ciesielstwu. Warto też wybrać się z najmłodszymi na wydarzenie zwane Dziecięcą Zagrodą, organizowane w każdą niedzielę lipca.
Kolejna atrakcja dla dzieci w okolicach Słupska to kompleks „Leśny Kot” z parkiem linowym, ptaszarnią, zwierzyńcem, labiryntem i bogatą ofertą gastronomiczną. Latem na terenie Lasku Północnego funkcjonuje edukacyjna ścieżka dendrologiczna, na której maluchy uczą się różnic między poszczególnymi gatunkami drzew i poznają najciekawsze okazy.
Zobacz także:
- Niepozorny Grudziądz z atrakcjami dla każdego
- Do zobaczenia w Bolonii: mieście wież, studentów i wyśmienitej kuchni
- Bolesławiec – atrakcje turystyczne i zabytki. Co warto zwiedzić w okolicy Bolesławca?
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Fadylr/Getty Images