Bolesławiec – atrakcje turystyczne i zabytki. Co warto zwiedzić w okolicy Bolesławca?

Ceramika z Bolesławca
Bolesławiec – atrakcje turystyczne i zabytki. Co warto zwiedzić w okolicy Bolesławca?
Źródło: Muchomor/Getty Images
Bolesławiec to nieduże miasto w województwie dolnośląskim. Słynie z pięknych naczyń ceramicznych, które są sprzedawane i używane w wielu krajach świata. Jednak nie tylko to przyciąga turystów do tego miejsca – w Bolesławcu można także podziwiać piękne zamki i historyczne zabudowania.

Bolesławiec to miasto o wyjątkowej historii, charakteryzujące się niepowtarzalnym klimatem i atmosferą. Położona na Dolnym Śląsku miejscowość wyróżnia się pięknie odrestaurowanymi budynkami i zabytkami, a także dobrze przemyślanym układem urbanistycznym. Wszystko to sprawia, że zwiedzanie Bolesławca jest prawdziwą przyjemnością. Największą atrakcją turystyczną, organizowaną co roku w trzeci weekend sierpnia, jest Święto Ceramiki, będące jednocześnie świętem miasta. To okres, w którym ulice miasta są wypełnione odwiedzającymi nie tylko z Polski, lecz także z innych części świata, którzy chętnie biorą udział w bogatym programie kulturalnym, pozwalającym lepiej poznać historię i tradycję regionu. Wizytę w Bolesławcu można jednak zaplanować w dowolną porę roku. Sprawdź, jakie atrakcje i zabytki są dostępne bez względu na termin wycieczki.

Podróżnicy i ich niezwykłe wyprawy

Źródło: Dzień Dobry TVN
Ręka z Nicei, czyli jak Rey został piekarzem
Ręka z Nicei, czyli jak Rey został piekarzem
Konno przez świat
Konno przez świat
Kolejna wyprawa Mikołaja Sondeja
Kolejna wyprawa Mikołaja Sondeja
Połączył podróże z treningami
Połączył podróże z treningami
Opowieści żeglarza Romana Paszke o dalekomorskich podróżach
Opowieści żeglarza Romana Paszke o dalekomorskich podróżach
Do zobaczenia w Bolonii
Do zobaczenia w Bolonii
Podróżnik przepłynął najdłuższy fiord na świecie
Podróżnik przepłynął najdłuższy fiord na świecie
Życie na kółkach Zosi i Jakuba
Życie na kółkach Zosi i Jakuba
Kapitan Baranowski wyrusza w samotny rejs
Kapitan Baranowski wyrusza w samotny rejs
Podróżuje i pomaga dzieciom z różnych stron świata
Podróżuje i pomaga dzieciom z różnych stron świata
Rowerem przez Afrykę
Rowerem przez Afrykę
Kuba przed czterdziestką odwiedził 91 krajów
Kuba przed czterdziestką odwiedził 91 krajów
Łukasz i jego podróż przez Bajkał
Łukasz i jego podróż przez Bajkał
Od 7 lat na piechotę przez świat
Od 7 lat na piechotę przez świat

Bolesławiec – atrakcje, zabytki, ciekawe miejsca. Co warto zobaczyć?

Muzeum Ceramiki w Bolesławcu

Muzeum Ceramiki składa się z dwóch budynków o różnym przeznaczeniu. Pierwszy z nich to dział ceramiki oraz siedziba dyrekcji placówki, drugi natomiast poświęcono historii Bolesławca. W muzeum znajdują się ciekawe wystawy stałe, na których zwiedzający mogą przyjrzeć się zbiorom bolesławieckiej ceramiki sprzed i po 1945 roku, a także zapoznać się z zabytkami gromadzonymi od początku istnienia miasta. To obowiązkowy punkt wycieczek po Bolesławcu, chętnie odwiedzany przez turystów z całego świata.

Zamek w Bolesławcu

Zamek (a właściwie jego pozostałości) nie prezentuje się zbyt zjawiskowo, jest jednak chętnie odwiedzane przez turystów. Bolesławiec znajduje się niedaleko granicy z Niemcami i Czechami i stanowi miejsce o dużej wartości historycznej.

Zabytkowe mury obronne i baszta

Mury obronne zaczęły pojawiać się w Bolesławcu już na początku XIV wieku. Część z nich została doszczętnie zniszczona, większość jednak udało się uratować i przechować w nienaruszonym stanie do czasów współczesnych. Niedaleko bolesławieckich murów obronnych znajduje się również baszta, otwarta do zwiedzania dla przyjezdnych i mieszkańców miasta.

Planty w Bolesławcu

To dobre miejsce, żeby odpocząć po długim zwiedzaniu. Bolesławieckie planty położone są niedaleko starówki i najważniejszych zabytków miasta. Trasy spacerowe powstały w XVIII wieku, ale do dziś cieszą miejscowych i turystów wspaniałymi widokami oraz możliwością kontaktu z przyrodą.

Ratusz miejski

Początkowo bolesławiecki ratusz był drewnianą budowlą, która została zniszczona podczas wojen husyckich. Jego obecny kształt to wynik przebudowy oraz renowacji budynku, podczas której starano się zachować jej oryginalny, jednocześnie barokowy i gotycki styl. Wieża została dobudowana do ratusza później. W jego podziemiach znajdują się lochy. Obecnie budowla pełni funkcję siedziby władz Bolesławca.

Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Mikołaja w Bolesławcu

To jeden z ważniejszych sakralnych zabytków Bolesławca. Budynek pochodzi z XV wieku, niektóre jego części uległy zniszczeniu, ale zostały w późniejszym okresie odbudowane. Bazylika ma typowo barokowy charakter. Stoi w samym sercu miasta, a w jej pobliżu podziwiać można także przepiękne rzeźby.

Wieża widokowa Jenny

To dobry punkt widokowy, z którego można podziwiać najbliższą okolicę. Wieża widokowa Jenny została wybudowana w 1873 roku. Położona jest w malowniczym, niewielkim lesie. Swoją nazwę budowla zawdzięcza ukochanej fundatora, Entienna Doussina.

Bolesławiec i okolice: atrakcje i zabytki nieopodal miasta

Niedaleko Bolesławca znajduje się kilka równie malowniczych, zabytkowych miejsc, które warto wziąć pod uwagę podczas planowania wycieczki na Dolny Śląsku. Jednym z nich jest Zamek Czocha w Suchej, który zwiedza się nie tylko w ciągu dnia, lecz także nocą. Podczas spaceru po zamku można usłyszeć wiele mrożących krew w żyłach historii, a pobyt w samej miejscowości umilić aktywnym wypoczynkiem, np. pływaniem łodzią po Jeziorze Leśniańskim.

Innym wyjątkowym miejscem nieopodal Bolesławca jest Kopalnia Złota w Złotoryi, która w sezonie otwarta jest dla wszystkich odwiedzających, a w pozostałe miesiące roku konieczne są wcześniejsze rezerwacje. W kopalni złota można nie tylko dowiedzieć się o historii wydobywania tego surowca, lecz także wczuć się w rolę pracowników tego miejsca – wycieczka obejmuje bowiem spacer po wąskich, niskich i wyjątkowo wilgotnych korytarzach.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Muchomor/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana