Miasto Biskupiec – atrakcje turystyczne, zabytki i ciekawe miejsca w okolicy

Biskupiec
Biskupiec – atrakcje miasta i okolicy. Zabytki
Źródło: puchan/Getty Images

Biskupiec to najmłodsze miasto historycznej Warmii. Wyróżnia się dobrze przemyślanym układem urbanistycznym, ładnymi, zabytkowymi zabudowaniami oraz gościnnością mieszkańców. Zobacz, jakich miejsc w Biskupcu nie możesz przegapić podczas zwiedzania.

Biskupiec to nieduże miasto położone na Mazurach, mające bogatą i interesującą historię. Pierwsze wzmianki o osadach na tym terenie pochodzą z XIV wieku, a w miejscowości do dziś utrzymuje się średniowieczny klimat, który odczuwalny jest zwłaszcza podczas spacerów po starówce. Jeśli planujesz zwiedzanie historycznych regionów Warmii, dodaj do listy punktów wartych zobaczenia przynajmniej kilka atrakcji i zabytków znajdujących się w Biskupcu i jego okolicy.

Dalsza część tekstu poniżej

Podróże po świecie

Podróże po świecie

DD_20211023_Namibia_REP
Źródło: Dzień Dobry TVN
Podróż marzeń do Namibii
Podróż marzeń do Namibii
Rodzinne podróże po Skandynawii
Rodzinne podróże po Skandynawii
Robert Szulc zakończył podróż dookoła świata
Robert Szulc zakończył podróż dookoła świata
Gdzie, jak i czym podróżować w 2022 roku?
Gdzie, jak i czym podróżować w 2022 roku?
Łukasz i jego podróż przez Bajkał
Łukasz i jego podróż przez Bajkał

Biskupiec: ciekawostki o mieście

Wiele zabytków Biskupca obecnie nie jest możliwa do zwiedzenia. Część z nich została bezpowrotnie zniszczona. Nie da się odtworzyć tych obiektów, mimo że dowody na ich istnienie przechowywane są w archiwach. Jednym z bardziej tajemniczych miejsc, które kiedyś tu się znajdowały, jest zamek w Biskupcu. Uwieczniono go na herbie miasta, próżno jednak szukać tego obiektu na mapie. Od ponad pięciu wieków warownia biskupów warmińskich pozostaje zagadką dla archeologów, mieszkańców i turystów.

Nie każdy wie również o historycznym browarze wybudowanym na terenie Biskupca. Obiekt ten powstał pod koniec XIX wieku, a produkowane w nim piwo uznawane było za jedno z najlepszych w Polsce. Podczas II wojny światowej budynek browaru doszczętnie zniszczono, a odbudowę rozpoczęto dopiero w latach 60. XX wieku. Pod koniec lat 90. został ostatecznie zamknięty, a obiekt wpisano do rejestru zabytków. Obecnie turyści mogą jedynie podziwiać go z zewnątrz.

Najważniejsze atrakcje turystyczne i zabytki Biskupca

Rynek i stare miasto

To serce Biskupca, które składa się ze starego miasta i pięknego rynku, a także siedmiu uliczek wychodzących na cztery strony świata. W tym miejscu turyści mogą podziwiać wyjątkową architekturę oraz przyjrzeć się zabytkowym kamienicom, z których najstarsze pochodzą z początku XIX wieku. Wiele z nich przeszło renowację, wszystkie zachowały jednak oryginalny styl. Najbardziej rozpoznawalny jest budynek położony na ulicy Floriańskiej 2, charakteryzujący się nietypowym dachem w barokowym stylu oraz dekoracją w postaci rzeźby św. Jana Nepomucena. Kamienica jest najczęściej fotografowanym obiektem na terenie starego miasta Biskupca.

Ratusz w Biskupcu

Ratusz został wybudowany w Biskupcu w XIV wieku. Znajduje się w centrum miasta i na tle sąsiadujących z nim kamienic obiekt wyróżnia się wielkością i stylem. Na samym szczycie jego umocowano herb miasta. Obecnie nie jest on traktowany jako zabytek, nie stał się również siedzibą władz Biskupca. W budynku dawnego ratusza mieszczą się przedsiębiorstwa komercyjne oraz bank.

Kościół pw. św. Jana Chrzciciela

To jeden z najstarszych kościołów w Biskupcu, pochodzący jeszcze z końca XIV wieku. Podobnie jak większość budynków sakralnych, w czasie wojen był kilkukrotnie niszczony, zawsze jednak starano się go odbudować z największą dbałością o szczegóły i zachowanie oryginalnego stylu. Kościół pw. św. Jana Chrzciciela postawiono na planie trójnawowym, z licznymi przebudowaniami i dobudowami, dokonywanymi na przestrzeni lat. Na terenie świątyni znajduje się także dobrze zachowany fragment ogrodzenia w stylu barokowym, pochodzący z XVIII wieku.

Kościół pw. bł. Karoliny Kózkówny

Budynek budowano etapami. Główną część obiektu wzniesiono w połowie XIX wieku, wieżę natomiast dobudowano kilka lat później. Kościół pw. bł. Karoliny Kózkówny ma charakter neoromańskiej bazyliki i został odrestaurowany. Początkowo przeznaczony był dla ewangelików, obecnie użytkowany jest przez kościół katolicki.

Galeria Ziemi Biskupieckiej oraz Dom Pracy Twórczej "Sorboma"

To wspaniałe miejsca umożliwiające poznanie kultury, tradycji i historii Biskupca. W galerii turyści mogą przyjrzeć się zabytkowym eksponatom oraz podziwiać fotografie upamiętniające różne okresy rozwoju miasta. W Domu Pracy Twórczej „Sorboma” z kolei można obejrzeć największą w Polsce kolekcję aparatów fotograficznych oraz wystawy związane z browarnictwem.

Biskupiec – co warto zobaczyć w okolicy miasta?

Wybierając się na wycieczkę do Biskupca, warto wybrać się także do pobliskich miejscowości. Wiele atrakcji turystycznych można znaleźć w Rzecku (ferma strusi), Zabrodziu (rezerwat przyrody), Kobułtach (ruiny kościoła oraz zabytkowy spichlerz), Lipowie (ogromny dąb będący pomnikiem przyrody) oraz Raszągu (neoromański kościół). Turyści szukający kontaktu z naturą oraz wypoczynku na świeżym powietrzu powinni udać się nad jezioro Dadaj albo Galk.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości