Biskupiec to nieduże miasto położone na Mazurach, mające bogatą i interesującą historię. Pierwsze wzmianki o osadach na tym terenie pochodzą z XIV wieku, a w miejscowości do dziś utrzymuje się średniowieczny klimat, który odczuwalny jest zwłaszcza podczas spacerów po starówce. Jeśli planujesz zwiedzanie historycznych regionów Warmii, dodaj do listy punktów wartych zobaczenia przynajmniej kilka atrakcji i zabytków znajdujących się w Biskupcu i jego okolicy.
Dalsza część tekstu poniżej
Podróże po świecie
Biskupiec: ciekawostki o mieście
Wiele zabytków Biskupca obecnie nie jest możliwa do zwiedzenia. Część z nich została bezpowrotnie zniszczona. Nie da się odtworzyć tych obiektów, mimo że dowody na ich istnienie przechowywane są w archiwach. Jednym z bardziej tajemniczych miejsc, które kiedyś tu się znajdowały, jest zamek w Biskupcu. Uwieczniono go na herbie miasta, próżno jednak szukać tego obiektu na mapie. Od ponad pięciu wieków warownia biskupów warmińskich pozostaje zagadką dla archeologów, mieszkańców i turystów.
Nie każdy wie również o historycznym browarze wybudowanym na terenie Biskupca. Obiekt ten powstał pod koniec XIX wieku, a produkowane w nim piwo uznawane było za jedno z najlepszych w Polsce. Podczas II wojny światowej budynek browaru doszczętnie zniszczono, a odbudowę rozpoczęto dopiero w latach 60. XX wieku. Pod koniec lat 90. został ostatecznie zamknięty, a obiekt wpisano do rejestru zabytków. Obecnie turyści mogą jedynie podziwiać go z zewnątrz.
Najważniejsze atrakcje turystyczne i zabytki Biskupca
Rynek i stare miasto
To serce Biskupca, które składa się ze starego miasta i pięknego rynku, a także siedmiu uliczek wychodzących na cztery strony świata. W tym miejscu turyści mogą podziwiać wyjątkową architekturę oraz przyjrzeć się zabytkowym kamienicom, z których najstarsze pochodzą z początku XIX wieku. Wiele z nich przeszło renowację, wszystkie zachowały jednak oryginalny styl. Najbardziej rozpoznawalny jest budynek położony na ulicy Floriańskiej 2, charakteryzujący się nietypowym dachem w barokowym stylu oraz dekoracją w postaci rzeźby św. Jana Nepomucena. Kamienica jest najczęściej fotografowanym obiektem na terenie starego miasta Biskupca.
Ratusz w Biskupcu
Ratusz został wybudowany w Biskupcu w XIV wieku. Znajduje się w centrum miasta i na tle sąsiadujących z nim kamienic obiekt wyróżnia się wielkością i stylem. Na samym szczycie jego umocowano herb miasta. Obecnie nie jest on traktowany jako zabytek, nie stał się również siedzibą władz Biskupca. W budynku dawnego ratusza mieszczą się przedsiębiorstwa komercyjne oraz bank.
Kościół pw. św. Jana Chrzciciela
To jeden z najstarszych kościołów w Biskupcu, pochodzący jeszcze z końca XIV wieku. Podobnie jak większość budynków sakralnych, w czasie wojen był kilkukrotnie niszczony, zawsze jednak starano się go odbudować z największą dbałością o szczegóły i zachowanie oryginalnego stylu. Kościół pw. św. Jana Chrzciciela postawiono na planie trójnawowym, z licznymi przebudowaniami i dobudowami, dokonywanymi na przestrzeni lat. Na terenie świątyni znajduje się także dobrze zachowany fragment ogrodzenia w stylu barokowym, pochodzący z XVIII wieku.
Kościół pw. bł. Karoliny Kózkówny
Budynek budowano etapami. Główną część obiektu wzniesiono w połowie XIX wieku, wieżę natomiast dobudowano kilka lat później. Kościół pw. bł. Karoliny Kózkówny ma charakter neoromańskiej bazyliki i został odrestaurowany. Początkowo przeznaczony był dla ewangelików, obecnie użytkowany jest przez kościół katolicki.
Galeria Ziemi Biskupieckiej oraz Dom Pracy Twórczej "Sorboma"
To wspaniałe miejsca umożliwiające poznanie kultury, tradycji i historii Biskupca. W galerii turyści mogą przyjrzeć się zabytkowym eksponatom oraz podziwiać fotografie upamiętniające różne okresy rozwoju miasta. W Domu Pracy Twórczej „Sorboma” z kolei można obejrzeć największą w Polsce kolekcję aparatów fotograficznych oraz wystawy związane z browarnictwem.
Biskupiec – co warto zobaczyć w okolicy miasta?
Wybierając się na wycieczkę do Biskupca, warto wybrać się także do pobliskich miejscowości. Wiele atrakcji turystycznych można znaleźć w Rzecku (ferma strusi), Zabrodziu (rezerwat przyrody), Kobułtach (ruiny kościoła oraz zabytkowy spichlerz), Lipowie (ogromny dąb będący pomnikiem przyrody) oraz Raszągu (neoromański kościół). Turyści szukający kontaktu z naturą oraz wypoczynku na świeżym powietrzu powinni udać się nad jezioro Dadaj albo Galk.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Niepozorny Grudziądz z atrakcjami dla każdego
- Do zobaczenia w Bolonii: mieście wież, studentów i wyśmienitej kuchni
- Bolesławiec – atrakcje turystyczne i zabytki. Co warto zwiedzić w okolicy Bolesławca?
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: puchan/Getty Images