- Szwedzka szkoła kładzie bardzo duży nacisk na praktyczne uczenie się
- Nikt nie boi się, że dziecko pracuje z imadłem, że 7-latek pracuje z wiertarką. Dzieciom pozwala się doświadczać, dotykać, odnajdować talenty - zauważyła Joanna Biszewska
Kuchnia Skandynawów to w dużej części ryby oraz owoce morza, ale także dziczyzna i potrawy z mięsa zwierząt hodowlanych. Jedną z charakterystycznych cech tamtejszej kuchni jest dodawanie do potraw owoców leśnych.
Olandia, wyspa w Szwecji – atrakcje, zabytki, ciekawostki
Olandia, po szwedzku Öland, to druga co do wielkości wyspa Szwecji. Nazywa się ją "wyspą słońca i wiatrów", gdyż jest tam cieplej niż w innych rejonach Szwecji, a ze względu na silne wiatry budowano na jej terenie liczne wiatraki.
Uppsala, czyli piękne miasto w Szwecji. Co warto w nim zobaczyć?
Uppsala, zwana również "szwedzkim Oxfordem", to miasto studentów - jedna piąta mieszkańców to właśnie osoby studiujące na tutejszych uczelniach. Wolny czas spędzają oni w klubach, prowadzonych przez młodych ludzi, którzy pracują tam w ramach wolontariatu.
Polski architekt wyrzeźbił lodowy pokój w szwedzkim hotelu. "Ten mróz aż boli"
Tomasz Czajkowski zaprojektował lodowe wnętrze. Architekt wygrał konkurs, a następnie wyjechał do Szwecji, by w ekstremalnych mrozach zbudować pokój ze śniegu.
Król i królowa Szwecji zakażeni koronawirusem. Królewska para przebywa w domowej izolacji
Król Szwecji Karol XVI Gustaw i królowa Sylwia zostali zakażeni koronawirusem. Pozytywny wynik testu para królewska otrzymała 3 stycznia 2022 roku w godzinach wieczornych. Dwór poinformował, że monarcha i jego żona mają lekkie objawy infekcji.
Najlepsze atrakcje w Ystad. Co zobaczyć w mieście z kryminałów Mankella?
Ystad to urokliwe, niewielkie miasteczko portowe nad Bałtykiem. Usytuowane jest w południowej części Szwecji, w przepięknej Skanii. Wielu turystów urzeka tutejsza niska, średniowieczna zabudowa oraz domki wykonane z muru pruskiego. Malowniczo prezentują się również nowsze, kolorowe domki z kwiatami rosnącymi przy wejściu.
Radosław Majdan pozuje z Heniem o poranku. "Patrzysz na niego i dostajesz nadmiar szczęścia"
Radosław Majdan opublikował na instagramowym koncie zdjęcia ze szwedzkich wakacji. Wśród fotografii pojawiły się te z Heniem i od razu zdobyły serca internautów. Fani Majdanów już ubolewają nad tym, że ich rodzinna wyprawa pomału dobiega końca. - Szkoda, że już wracacie do domu. Zaczynam dzień sprawdzając, co u was słychać - czytamy pod postem.
Małgorzata Rozenek bawi się jak dziecko: "Życie jest tylko jedno"
Małgorzata Rozenek i Radosław Majdan relacjonują w mediach społecznościowych swoją podróż do Szewcji. Ostatnio gwiazda TVN dodała zdjęcie, na którym widać, że doskonale bawi się w czasie wakacji. Fani byli zachwyceni barwną fotografią, a także słowami, które prowadząca "Projekt Lady" zamieściła w poście.
Emocje wzięły górę. Po meczu Polska-Szwecja kibic wyrzucił telewizor przez okno
Polacy przegrali 2:3 ze Szwecją i tym samym pożegnali się z mistrzostwami Europy. Jeden z mieszkańców Kościana nie wytrzymał porażki biało-czerwonych i w przypływie emocji wyrzucił telewizor przez okno. Musiała interweniować Policja.
"Polacy, nic się nie stało", czyli komentarze gwiazd po meczu Polski ze Szwecją. "Żegnaj Euro 2020"
Za nami jeden z najważniejszych meczów reprezentacji Polski na Euro 2020. Wszyscy czekali w napięciu na informację, czy będzie nam dane zagrać w kolejnej fazie turnieju. Niestety, w starciu ze Szwecją nie odnieśliśmy sukcesu. Gwiazdy zasypują sieć słowami wsparcia dla polskich piłkarzy.
Koniec marzeń. Dwa gole Lewandowskiego nie pomogły i Polska odpada z Euro 2020
Za nami jeden z najważniejszych meczów reprezentacji Polski na Euro 2020. Niestety, w starciu ze Szwecją nie odnieśliśmy sukcesu. Biało-czerwoni przegrali na stadionie Gazprom Arena w Sankt Petersburgu.
Monika Olejnik kibicuje polskiej reprezentacji na Euro 2020. "Cieszę się, że poczuli się jedną drużyną"
Monika Olejnik przy każdej możliwej okazji wspiera sportowców i zawsze głośno im kibicuje. Nie inaczej jest tym razem. Na chwilę przed meczem "ostatniej szansy", w którym Polacy zagrają ze Szwecją na Euro 2020, w rozmowie z Oskarem Netkowskim z serwisu dziendobry.tvn.pl dziennikarka zdradziła, co sądzi o polskiej reprezentacji.
Dlaczego warto odwiedzić Skanię? "To raj dla rowerzystów"
Pandemia powoli odpuszcza. Tym samym podróżowanie staje się łatwiejsze, a kolejne kraje otwierają się dla turystów. Tym razem Michał Cessanis w swoim cyklu "Do zobaczenia" postanowił przybliżyć nam uroki Skanii. Co warto tam zobaczyć?
Jezioro Wetter to jeden z największych szwedzkich zbiorników wodnych, do którego rokrocznie przyjeżdżają miłośnicy aktywnego wypoczynku. Zarówno nad samym jeziorem, jak i w jego okolicach istnieją idealne warunki do uprawiania różnych sportów, ale też do spokojnego odpoczynku na łonie natury. Sprawdź, co ma do zaoferowania jezioro Wetter.
Z dziećmi o śmierci, uboju, rasizmie i nauce empatii? Szwedzka literatura dla najmłodszych nie boi się trudnych tematów
Polityka, biologia, filozofia, gospodarka, kwestie społeczne i ekonomiczne, współżycie, otwartość seksualna, śmierć i strata najbliższych. Brzmi jak tematy, na które zwyczajowo spodziewalibyśmy się natrafić w książce dla dzieci? Zdaniem Szwedów – jak najbardziej. Bo skoro mamy traktować się poważnie, to czemu od najmłodszych lat unikamy prowadzenia trudnych rozmów z dziećmi, fundując im zamiast tego lukrowaną bombonierkę, a nie łatwy do przyswojenia obraz tego, jak rzeczywiście działa świat?
Małgorzata Pieczyńska gwiazdą w Szwecji. "Jest zaszczytem być zaproszoną do takiej obsady"
Małgorzata Pieczyńska od wielu lat związana jest z Szwecją. Aktualnie gra tam w dwóch serialach. Aktorka opowiedziała nam o swojej zagranicznej karierze i synu, z którego jest szalenie dumna.
Sfermentowane śledzie (surströmming) – szwedzki przysmak, którego warto poznać
Szwedzkie kiszone śledzie, czyli surströmming, to specjał o charakterystycznym smaku i zapachu. W Szwecji dostępny jest w wielu marketach. W Polsce sfermentowanych śledzi nie można znaleźć w sklepach stacjonarnych, można je kupić przez Internet.
Szwecja – kraj ludzi samotnych. "Mają większy szacunek dla tego, że ktoś potrzebuje pobyć przez chwilę sam"
Samotność nazywana jest największą epidemią XXI wieku. Doskonale o tym wie pisarka Katarzyna Tubylewicz, która od lat mieszka w Sztokholmie, europejskiej stolicy samotnych. Temu właśnie tematowi postanowiła poświęcić całą książkę pt. "Samotny jak Szwed? O ludziach Północy, którzy lubią bywać sami", o której opowiedziała w Dzień Dobry TVN.
Od dentysty po wielką gwiazdę eurodance. Co słychać u Dr. Albana, którego znamy m.in. z przeboju "It's My Life"?
Dr. Alban - a właściwie Alban Uzoma Nwapa - jest jedną z największych gwiazd muzyki eurodance. W latach 90. XX wieku cały świat bawił się do jego utworów "It's My Life" czy "Sing Hallelujah". Jak zaczęła się jego przygoda z muzyką? Jaka była rekcja rodziny, gdy porzucił stomatologię? Te pytania zadał wokaliście nasz dziennikarz Mateusz Hładki.
Lagom to mało znane określenie stylu życia popularyzowanego przez Szwedów. Skandynawska filozofia życia, choć wciąż mało znana, zyskała spore grono fanów. Specyficzny sposób myślenia ma odzwierciedlenie nie tylko w życiu codziennym, ale i w innych obszarach, np. w modzie, architekturze wnętrz.
Aktorka Maria Konarowska przeprowadziła się do Szwecji. "Jestem w kraju, w którym dba się o obywateli"
Maria Konarowska wraz z Agnieszką Włodarczyk w 2016 roku wzięły udział w programie "Azja Express". Były o włos od wygranej – zajęły drugie miejsce. Od tego czasu wiele się zmieniło w życiu aktorki. W naszym programie opowiedziała o swoich wyborach oraz, jak ocenia decyzję TK w sprawie aborcji.
Jubël – szwedzki duet, który zdobył serca Polaków. "To rzeczywiście szalone"
W skład zespołu Jubël wchodzą Sebastian Atas i Victor Sjöström. Wcześniej artyści zajmowali się pisaniem i produkcją utworów dla innych wykonawców. To pozwoliło im znaleźć i rozwinąć własne brzmienie, które prezentują pod własnym szyldem. O swojej współpracy opowiedzieli Gabi Drzewieckiej. Dlaczego zdobycie informacji o życiu prywatnym duetu jest takie trudne?
UE jest już po szczycie epidemii. Wyjątkiem są Polska i Szwecja
Jak podało Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób, szczytowa pierwsza fala zakażeń koronawirusem minęła we wszystkich państwach UE z wyjątkiem Polski i Szwecji. Zapadalność na Covid-19 w obu krajach jest na najwyższym poziomie od początku pandemii.
Utwór "Byle jak" pochodzi z wydanej w 2017 roku płyty Margaret zatytułowanej "MONKEY BU$INESS". Artystka wykonała go na scenie Dzień Dobry TVN. Podoba się Wam?
"Mam to, ale nie wiem gdzie" - jak często zdarza Ci się powiedzieć to zdanie? W Dzień Dobry TVN szwedzka mistrzyni sprzątania Paulina Draganja pokazuje, jak utrzymać w ładzie drobiazgi takie jak: kable i kabelki, łańcuszki i wisiorki oraz inne bibeloty, którym ciężko znaleźć miejsce. Zobacz, jak wykorzystać do tego stary wieszak lub rolkę od papieru toaletowego. Czy tak właśnie robi się to w Szwecji?
Przez Bałtyk wpław. Popłyną jeszcze dalej niż Karaś
Katarzyna i Tomasz Jonio są pływakami z zamiłowania. Katarzyna pracuje na co dzień w korporacji, a Tomasz jest strażakiem. Razem postanowili przepłynąć w sztafecie odległość miedzy Polską a Szwecją. Planują przepłynąć dwa razy dłuższą trasę niż ta, którą w zeszłym tygodniu przebył Sebastian Karaś dopływając na wyspę Bornholm. Jak wyglądają przygotowania do sztafety? Co najbardziej przeraża ich w zadaniu, które mają przed sobą? I jak narodził się ten szalony pomysł?
Najpierw nie odbierał telefonu. Potem - nie było wiadomo, czy przyjmie nagrodę. Komitet noblowski miał nie lada problem z ojcem amerykańskiej kontrkultury Bobem Dylanem. Piosenkarz nie pojawił się na grudniowej Akademii Noblowskiej. Kiedy w końcu dotarł do Szwecji, aby zagrać tam 2 koncerty, zgodził się na odebranie statuetki, ale bez udziału mediów i kamer. Kto mu towarzyszył?