W domu ambasadora Szwecji w Polsce, Andreasa von Beckeratha, panuje atmosfera gościnności i ciepła. To miejsce, gdzie kultura szwedzka spotyka się z polską. W wywiadzie dla Dzień Dobry TVN, dyplomata opowiedział o swoim życiu, rodzinie oraz pasjach.
Kiedy maluch pojawi się na świecie?
"Nagle przyjechało z 10 policjantów".
Restauracja, apartamenty i mini domki w klasie premium. Scandinavia Resort w Zatorze to unikatowe miejsce w skali kraju. Mariusz i Mateusz Iwańscy oraz architekt Michał Szymanowski stworzyli ten obiekt pod wpływem fascynacji bajkowym, skandynawskim stylem. O tym, czym w praktyce jest ich hotelarski projekt, opowiedzieli w Dzień Dobry TVN.
W jakich krajach jest stosowana?
W sercu Sztokholmu spotkaliśmy Małgosię Eriksson, wybitną postać w świecie kulinariów Szwecji. Od prawie 50 lat mieszka w tym pięknym mieście. Swoją pasję do gotowania przekuła w zawód, który przyniósł jej ogromny sukces.
Artysta wykona utwór "Özünlə Apar".
Michał Janicki w drodze na basen z 12-letnim synem zatrzymał się, aby zwrócić uwagę grupie nastolatków. Został śmiertelnie postrzelony przez jednego z nich. Do tragedii doszło na oczach dziecka. Reportaż programu "Uwaga! TVN".
Premier Szwecji udał się na miejsce śmierci 39-letniego obywatela Polski. Mężczyzna został zastrzelony w środę w Sztokholmie. Jak doszło do tragicznego zdarzenia?
Apotek Hjartat oraz Apoteket, chcą powstrzymać silny wpływ trendu internetowego, który zachęca dzieci do korzystania m.in. z kremów przeciwzmarszczkowych.
Są młodzi, charyzmatyczni i utalentowani. Kuba Szmajkowski & Liamoo ze swoją piosenką "Running with lightning" podbijają szwedzkie listy przebojów. W Dzień Dobry TVN opowiedzieli o kulisach pracy nad utworem, a także zaprezentowali go widzom na żywo. Jak wypadli?
2024 jest rokiem przestępnym, co oznacza, że w kalendarzu gregoriańskim luty liczy 29 dni zamiast 28. Natomiast w przeszłości zdarzyło się, że drugi miesiąc miał aż 30 dni. Skąd to zamieszanie w datach?
Cyfryzacja edukacji jest nie tylko potrzebna, ale i nieunikniona, jednak pielęgnowanie umiejętności odręcznego pisania i rozsądne redukowanie czasu spędzonego przed ekranami, również powinno być priorytetem.
Uczniowie w Szwecji na zajęciach korzystają przede wszystkim z urządzeń elektronicznych. Podręczniki są w formie cyfrowej, również notatki z lekcji pisane są na komputerze, czy tablecie. Teraz to ma się zmienić. Władze zdecydowały się zrobić krok wstecz i wrócić do tradycyjnych form nauczania. Dlaczego?
Dziennikarz TVN24 Łukasz Jedliński przybliżył widzom Dzień Dobry TVN najważniejsze informacje z czwartku, 23 listopada.
Spadło 38 cm śniegu.
Marcela Szumisławska-Bengtsson jest pierwszą Polką, która została księdzem. 14 lat temu wyprowadziła się do Szwecji, gdzie po studiach teologicznych przyjęła święcenia w obrządku ewangelicko-luterańskim.
"Mam to po mamie"
"Głównym dowodem, który zmienił kwalifikację, jest zapis monitoringu".
Co zdecydowali śledczy?
Informację o ich śmierci potwierdził Mariusz Ciarka, rzecznik Komendy Głównej Policji.
Nie jest to pierwsza wygrana piosenkarki w konkursie.
Oto wyniki.
"Możemy odzyskać pieniądz".
"Jest u nas różnorodnie".
Kamil Bocheński pracuje w najpopularniejszej stacji w Szwecji, publicznym kanale SVT.
- Nikt nie boi się, że dziecko pracuje z imadłem, że 7-latek pracuje z wiertarką. Dzieciom pozwala się doświadczać, dotykać, odnajdować talenty - zauważyła Joanna Biszewska
Kuchnia Skandynawów to w dużej części ryby oraz owoce morza, ale także dziczyzna i potrawy z mięsa zwierząt hodowlanych. Jedną z charakterystycznych cech tamtejszej kuchni jest dodawanie do potraw owoców leśnych.
Olandia, po szwedzku Öland, to druga co do wielkości wyspa Szwecji. Nazywa się ją "wyspą słońca i wiatrów", gdyż jest tam cieplej niż w innych rejonach Szwecji, a ze względu na silne wiatry budowano na jej terenie liczne wiatraki.