Szwecja

  Szwecja

  Ystad to urokliwe, niewielkie miasteczko portowe nad Bałtykiem. Usytuowane jest w południowej części Szwecji, w przepięknej Skanii. Wielu turystów urzeka tutejsza niska, średniowieczna zabudowa oraz domki wykonane z muru pruskiego. Malowniczo prezentują się również nowsze, kolorowe domki z kwiatami rosnącymi przy wejściu.

  Małgorzata Rozenek i Radosław Majdan relacjonują w mediach społecznościowych swoją podróż do Szewcji. Ostatnio gwiazda TVN dodała zdjęcie, na którym widać, że doskonale bawi się w czasie wakacji. Fani byli zachwyceni barwną fotografią, a także słowami, które prowadząca "Projekt Lady" zamieściła w poście.

  Pandemia powoli odpuszcza. Tym samym podróżowanie staje się łatwiejsze, a kolejne kraje otwierają się dla turystów. Tym razem Michał Cessanis w swoim cyklu "Do zobaczenia" postanowił przybliżyć nam uroki Skanii. Co warto tam zobaczyć?

  Jezioro Wetter to jeden z największych szwedzkich zbiorników wodnych, do którego rokrocznie przyjeżdżają miłośnicy aktywnego wypoczynku. Zarówno nad samym jeziorem, jak i w jego okolicach istnieją idealne warunki do uprawiania różnych sportów, ale też do spokojnego odpoczynku na łonie natury. Sprawdź, co ma do zaoferowania jezioro Wetter.

  Polityka, biologia, filozofia, gospodarka, kwestie społeczne i ekonomiczne, współżycie, otwartość seksualna, śmierć i strata najbliższych. Brzmi jak tematy, na które zwyczajowo spodziewalibyśmy się natrafić w książce dla dzieci? Zdaniem Szwedów – jak najbardziej. Bo skoro mamy traktować się poważnie, to czemu od najmłodszych lat unikamy prowadzenia trudnych rozmów z dziećmi, fundując im zamiast tego lukrowaną bombonierkę, a nie łatwy do przyswojenia obraz tego, jak rzeczywiście działa świat?

  Lagom to mało znane określenie stylu życia popularyzowanego przez Szwedów. Skandynawska filozofia życia, choć wciąż mało znana, zyskała spore grono fanów. Specyficzny sposób myślenia ma odzwierciedlenie nie tylko w życiu codziennym, ale i w innych obszarach, np. w modzie, architekturze wnętrz.

  W skład zespołu Jubël wchodzą Sebastian Atas i Victor Sjöström. Wcześniej artyści zajmowali się pisaniem i produkcją utworów dla innych wykonawców. To pozwoliło im znaleźć i rozwinąć własne brzmienie, które prezentują pod własnym szyldem. O swojej współpracy opowiedzieli Gabi Drzewieckiej. Dlaczego zdobycie informacji o życiu prywatnym duetu jest takie trudne?

  Jak podało Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób, szczytowa pierwsza fala zakażeń koronawirusem minęła we wszystkich państwach UE z wyjątkiem Polski i Szwecji. Zapadalność na Covid-19 w obu krajach jest na najwyższym poziomie od początku pandemii.

  Utwór "Byle jak" pochodzi z wydanej w 2017 roku płyty Margaret zatytułowanej "MONKEY BU$INESS". Artystka wykonała go na scenie Dzień Dobry TVN. Podoba się Wam?

  "Mam to, ale nie wiem gdzie" - jak często zdarza Ci się powiedzieć to zdanie? W Dzień Dobry TVN szwedzka mistrzyni sprzątania Paulina Draganja pokazuje, jak utrzymać w ładzie drobiazgi takie jak: kable i kabelki, łańcuszki i wisiorki oraz inne bibeloty, którym ciężko znaleźć miejsce. Zobacz, jak wykorzystać do tego stary wieszak lub rolkę od papieru toaletowego. Czy tak właśnie robi się to w Szwecji?

  Katarzyna i Tomasz Jonio są pływakami z zamiłowania. Katarzyna pracuje na co dzień w korporacji, a Tomasz jest strażakiem. Razem postanowili przepłynąć w sztafecie odległość miedzy Polską a Szwecją. Planują przepłynąć dwa razy dłuższą trasę niż ta, którą w zeszłym tygodniu przebył Sebastian Karaś dopływając na wyspę Bornholm. Jak wyglądają przygotowania do sztafety? Co najbardziej przeraża ich w zadaniu, które mają przed sobą? I jak narodził się ten szalony pomysł?

  Najpierw nie odbierał telefonu. Potem - nie było wiadomo, czy przyjmie nagrodę. Komitet noblowski miał nie lada problem z ojcem amerykańskiej kontrkultury Bobem Dylanem. Piosenkarz nie pojawił się na grudniowej Akademii Noblowskiej. Kiedy w końcu dotarł do Szwecji, aby zagrać tam 2 koncerty, zgodził się na odebranie statuetki, ale bez udziału mediów i kamer. Kto mu towarzyszył?

  Królowa Szwecji Sylwia odwiedziła Polskę, by po raz trzeci wręczyć nagrodę pielęgniarską swojego imienia. Po raz pierwszy laureatką została Polka, która zaproponowała najbardziej kreatywne rozwiązanie, mające usprawnić opiekę nad osobami niepełnosprawnymi. Dlaczego królowa Sylwia postanowiła poświęcić się także problematyce osób z demencją? Co spodobało się Jej Wysokości w zwycięskim projekcie Natalii? Ze szwedzką królową spotkała się dziennikarka Dzień Dobry TVN Ula Chincz.

  Natalia Duszeńska, studentka piątego roku pielęgniarstwa na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, została nagrodzona przez szwedzką królową Sylwię za projekt "Na marzenia nigdy nie jest za późno". Pani Natalia pracuje w zakładzie opiekuńczo-leczniczym i - jak mówi - problemy osób starszych są jej bardzo bliskie. Czego potrzebują starsze osoby? Jakie są ich marzenia? Jakich umiejętności i cech wymaga opieka nad starszymi osobami? Czy nagrodzona pielęgniarka planuje pracować poza granicami Polski? Pani Natalio, GRATULUJEMY!

  Ta historia jest gotowym scenariuszem filmowym - biedny chłopak - Pradyumna Kumar "Pikej" Mahanandia poznaje w Indiach piękną Szwedkę - Lottę von Schedvin. Zakochują się w sobie. Niestety dziewczyna musi wrócić do domu. Pikej postanawia do niech przyjechać. Z powodu braku pieniędzy, chłopak decyduje się pokonać dzielące ich kilometry w dość osobliwy sposób - na rowerze. O swoim pierwszym spotkaniu, miłości i pokonywaniu przeszkód para opowiedziała w Dzień Dobry TVN.

  Gość Dzień Dobry TVN Bartłomiej Topa zagrał jedną z głównych ról w filmie "Obce niebo". Wcielił się w postać ojca, któremu odebrano córkę. Dyskutowaliśmy z nim o różnicach kulturowych między Polską a Szwecją, emocjach, które wywołuje film i walce z systemem.

  "Obce Niebo" opowiada historię pary polskich imigrantów w Szwecji, którym tamtejsza opieka społeczna odbiera dziecko. Reżysera filmu Dariusza Gajewskiego zapytaliśmy o pracę nad filmem oraz o różnicy zachowań Szwedów i Polaków. Czy to jest film antyszwedzki? Na czym polega niezrozumienie wzajemnych zachowań Szwedów i Polaków? Czy film będzie pokazany w Szwecji? Drugim gościem Dzień Dobry TVN była aktorka Małgorzata Pieczyńska, która z doświadczenia wie, jak zachowania Szwedów mogą być nam obce. Czy oglądała film "polskim okiem" czy szwedzkim?

  Dziennik Dagens Nyheter ukazuje się już od 150 lat, a nad każdym jego wydaniem pracuje 200 dziennikarzy. Całym zespołem kieruje Polak - Piotr Wołodarski, urodzony w polskiej rodzinie, która od prawie pół wieku mieszka w Sztokholmie. Z gazetą związany jest od piętnastu lat. Stanowisko redaktora naczelnego zaproponowano mu dwa lata temu. Jakie były jego początki w dziennikarstwie? Jak wygląda praca w jego redakcji? Czy jest wymagającym szefem? Jaki był jego najtrudniejszy dzień w roli redaktora naczelnego? Z kim spędza wolne chwile?

  To kraj w którym mieszkają wspaniali ludzi. On spędził w nim sześć lat swojego życia, jak twierdzi - najlepszych. W tym kraju krajobrazy zapierają dech w piersiach. Który kraj tak określił Sven Larsson, szwedzki student medycyny? Ano Polskę! W czasie pobytu w naszym kraju stworzył niesamowity dziennik z podróży. W formie filmu. Dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki spotkał się ze szwedzkim doktorem, który ukochał Polskę, a szczególnie Wrocław.