Rok przestępny średnio co cztery lata
Jak przypomina TVN Meteo, rok przestępny ma na celu zsynchronizowanie roku kalendarzowego ze zwrotnikowym, czyli słonecznym. Co ciekawe, lata przestępne zapoczątkował Juliusz Cezar w 45. roku przed naszą erą (stąd określenie kalendarz juliański), ale wówczas obowiązywał inny schemat. Rzymianie przyjmowali, że w roku przestępnym dwa razy powtarza się 24 lutego.
Obecnie powszechnie stosuje się rachubę zgodną z kalendarzem gregoriańskim, który został wprowadzony w 1582 roku bullą papieża Grzegorza XIII. W tym przypadku stosujemy zasadę, że rok przestępny jest dłuższy o jeden dzień w lutym. Wtedy miesiąc ten ma 29 dni zamiast 28. Jednak kilkakrotnie zdarzyło się, że miesiąc ten miał 30 dni.
30 lutego zapisał się w historii
Według "Kuriera Ostrowskiego" w XVIII wieku Szwecja, w której obowiązywał kalendarz juliański, chciała przestawić się na kalendarz gregoriański. Jednak różnica między nimi wynosiła wtedy 10 dni. Po różnych perypetiach, by to zmienić, w 1712 roku luty liczył w tym kraju 30 dni. Reforma kalendarzowa objęła także zależną od Szwecji Finlandię, ale nie szwedzkie posiadłości w krajach niemieckich, które – podobnie jak reszta krajów protestanckich – przyjęły kalendarz gregoriański w 1700 roku.
30 lutego dwukrotnie wystąpił również w Związku Radzickim - w 1930 i 1931 roku. Wówczas - jak podaje portal focus.pl - było to związane z wprowadzeniem w tym kraju nowego, rewolucyjnego kalendarza, według którego każdy miesiąc, w tym luty, trwał 30 dni. W 1932 roku zrezygnowano z tego pomysłu.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- 2024 rokiem przestępnym. Na jakiej zasadzie ustalane jest, który rok nim jest?
- Rok przestępny. "To dzień astronomicznej księgowości"
- Czteroletni cykl wybrańców losu
Autor: Dominika Czerniszewska
Źródło: kurierostrowski.pl/focus.pl
Źródło zdjęcia głównego: Ansaharju/Getty Images