2024 rok jest rokiem przestępnym. Przez długie lata ludzie uważali, że lata przestępne przynoszą pecha i nieszczęścia. Dlaczego obawiamy się roku, który ma 366 dni? Skąd wzięły się te wierzenia? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział antropolog kultury Robert Zydel.
Pechowe lata przestępne
28 lutego to zazwyczaj ostatni dzień tego miesiąca, jednak 2024 rok jest rokiem przestępnym, czyli liczy 366 dni. Od wieków mówiono, że lata przestępne są pechowe i mało pomyślne.
Według przesądów nie powinno się brać ślubu w latach przestępnych, bo małżeństwo może skończyć się rozwodem. Rok przestępny miał też sprzyjać konfliktom, a wszelkie poważne zmiany w życiu np. budowa domu, zmiana pracy - skazane były na porażkę.
Boimy się zmian w rutynie
W Dzień Dobry TVN antropolog kultury Robert Zydel wyjaśnił, dlaczego boimy się lat przestępnych.
- Boimy się, bo rok przestępny jest niezwykły, wydarza się raz na jakiś czas, dokładnie co cztery lata. Wszystko to, co wybija nas z rutyn, co jest dziwne, budzi w nas lęk. Podobnie mamy z cyfrą 13 czy 7, które są trudne do podzielenia - tłumaczył nasz gość.
Niektórzy obawiają się nawet, że rok przestępny może być rokiem wojny.
- Oczywiście są takie różnego rodzaju "historie" o tym, że coś przynosi pecha i jako ktoś, kto przygląda się kulturze, widzę tego typu wydarzenia, jednak podkreślam, że to, co łamie naszą rutynę, to, co jest niezwykłe - my się boimy, że to przyniesie jakieś niebezpieczeństwo, nieszczęście - dodał Robert Zydel.
Zobacz całą rozmowę z naszym materiale wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Człowiek z Cheddar był ciemnoskóry!
- Czy można oszaleć z miłości? "Serotonina jest hormonem obsesji"
- Jesteśmy wyżsi od naszych przodków
Autor: Aleksandra Matczuk
Źródło zdjęcia głównego: DDTVN