Rok przestępny - magiczny czy pechowy? Według niektórych może być rokiem wojny

Źródło: Dzień Dobry TVN
Rok przestępny - magiczny czy pechowy? (napisy)
Rok przestępny - magiczny czy pechowy? (napisy)
Śladami rdzennych mieszkańców Ameryki
Śladami rdzennych mieszkańców Ameryki
Japońskie korzenie polskiej aktorki
Japońskie korzenie polskiej aktorki
Brazylijka na tropie polskich korzeni
Brazylijka na tropie polskich korzeni
Osi Ugonoh z "Top Model" o korzeniach, rodzinie i rasizmie. "Czuję się Polką, ale też czuję się Nigeryjką. Chodzi o to, by celebrować różnorodność"
Osi Ugonoh z "Top Model" o korzeniach, rodzinie i rasizmie. "Czuję się Polką, ale też czuję się Nigeryjką. Chodzi o to, by celebrować różnorodność"
Duchowa podróż do rdzennych mieszkańców Ameryki
Duchowa podróż do rdzennych mieszkańców Ameryki
2024 rok jest rokiem przestępnym. Przez długie lata ludzie uważali, że lata przestępne przynoszą pecha i nieszczęścia. Dlaczego obawiamy się roku, który ma 366 dni? Skąd wzięły się te wierzenia? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział antropolog kultury Robert Zydel.

Pechowe lata przestępne

28 lutego to zazwyczaj ostatni dzień tego miesiąca, jednak 2024 rok jest rokiem przestępnym, czyli liczy 366 dni. Od wieków mówiono, że lata przestępne są pechowe i mało pomyślne.

Według przesądów nie powinno się brać ślubu w latach przestępnych, bo małżeństwo może skończyć się rozwodem. Rok przestępny miał też sprzyjać konfliktom, a wszelkie poważne zmiany w życiu np. budowa domu, zmiana pracy - skazane były na porażkę.

Boimy się zmian w rutynie

W Dzień Dobry TVN antropolog kultury Robert Zydel wyjaśnił, dlaczego boimy się lat przestępnych.

- Boimy się, bo rok przestępny jest niezwykły, wydarza się raz na jakiś czas, dokładnie co cztery lata. Wszystko to, co wybija nas z rutyn, co jest dziwne, budzi w nas lęk. Podobnie mamy z cyfrą 13 czy 7, które są trudne do podzielenia - tłumaczył nasz gość.

Niektórzy obawiają się nawet, że rok przestępny może być rokiem wojny.

- Oczywiście są takie różnego rodzaju "historie" o tym, że coś przynosi pecha i jako ktoś, kto przygląda się kulturze, widzę tego typu wydarzenia, jednak podkreślam, że to, co łamie naszą rutynę, to, co jest niezwykłe - my się boimy, że to przyniesie jakieś niebezpieczeństwo, nieszczęście - dodał Robert Zydel.

Zobacz całą rozmowę z naszym materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl. 

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Aleksandra Matczuk

Źródło zdjęcia głównego: DDTVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości