Dwunastka od zarania dziejów odgrywa niezwykle istotną rolę w rozmaitych religiach i cywilizacjach.
Natura i siła żywiołów to coś, co towarzyszy obrzędom rodzimowierców. Reporter Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki udał się na słowiańskie wesele, by z bliska poznać obrzędy z dawnych lat. Jak wygląda taka uroczystość i dlaczego współcześni ludzie chcą praktykować dawne zwyczaje?
Dlaczego usuwane są symbole dawnych Kaszubów?
"Wszystko to, co wybija nas z rutyn, co jest dziwne, budzi w nas lęk".
Oślady to tajemnicze znaki, które według ludowych wierzeń, dają nam umierający bliscy. W prawie każdej góralskiej rodzinie jest ktoś, kto ma do opowiedzenia historię o wiadomości, którą przekazał mu bliski.
Czy piątek trzynastego musi oznaczać pechowy dzień? O najpopularniejszych przesądach opowiedział nam antropolog.
Jakie są najpopularniejsze deszczowe przesądy?
Ma ona zagwarantować pomyślność i ochronę przed złem. Gdzie ją kupić?
Wampiry budzą grozę, a jednocześnie fascynują, dlatego książki, seriale i filmy na ich temat cieszą się niegasnącą popularnością.
Lalki motanki odgrywały niebagatelną rolę w słowiańskiej kulturze ludowej, ale ich wyjątkowa moc doceniana jest także przez współczesne kobiety.
W naszym kraju bardzo popularne są cały czas różnego rodzaju przesądy. Dotyczą one wielu dziedzin naszego życia. Wiele z nich porusza kwestie, jaką jest swędzenie nosa. Przesądy mówią przede wszystkim o ty, co może się stać, kiedy będzie swędział nas nos.
Według statystyk w różnorakie przesądy wierzy ponad połowa dorosłych Polaków. Wynika to z pozostałości dawnego systemu wierzeń oraz stereotypów głęboko zakorzenionych w kulturze i tradycji. Jakie są najpopularniejsze wierzenia, co oznaczają i skąd się wzięły? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała etnolog, dr Olga Solarz.
Świadkowie Jehowy – po katolicyzmie i prawosławiu – są trzecią pod względem liczebności wspólnotą wyznaniową w Polsce. Jedną z głosicielek była Sara Andrychiewicz, która odważyła się opowiedzieć, jak wyglądało jej życie w tej wspólnocie. – Myślałam, że jestem w najszczęśliwszej organizacji na Ziemi – wspomina.
Coraz więcej ludzie skłania się ku przeróżnym rytuałom, niekoniecznie bezpiecznym. Dlaczego to robią? W wielu ceremoniach wziął udział prowadzący program "Wtajemniczenie" Przemysław Kossakowski. Jak je wspomina? Która z nich dała mu najwięcej?
Nie wolno kłaść bucików dziecka na stół, bo późno nauczy się chodzić, a czerwona kokardka przy łóżeczku uchroni niemowlę przed urokami... Niby nie wierzymy w przesądy, ale... skoro nie zaszkodzą, to może jednak warto dodatkowo się zabezpieczyć? O zabobonach, wierzeniach ludowych i urokach rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z dr. Konradem Majem, psychologiem społecznym i Małgorzatą Trzaskomą wizjonerką i bioenergoterapeutką. A Wy, też na wszelki wypadek nie przechodzicie pod drabiną?
Czy można odmowić bycia chrzestnym? Z tym pytaniem zwróciliśmy, po liście otrzymanym od widza Dzień Dobry TVN, do antropologa kultury dr. Jana Suligi i ks. Andrzeja Danilewicza. Czy ktoś, kto odmawia bycia chrzestnym, ściąga na dziecko nieszczęście? Czy kobieta w ciąży może być matką chrzestną? Dlaczego kawaler nie może być ojcem chrzestnym dziecka płci męskiej?
Voodoo jest religią synkretyczną wyznawaną głównie w Haiti i na południu USA. Łączy w sobie elementy religii katolickiej i spirytyzmu oraz rdzennych wierzeń afrykańskich. Ewa Drzyzga spotkała się z kapłanką Voodoo.