Natura i siła żywiołów to coś, co towarzyszy obrzędom rodzimowierców. Reporter Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki udał się na słowiańskie wesele, by z bliska poznać obrzędy z dawnych lat. Jak wygląda taka uroczystość i dlaczego współcześni ludzie chcą praktykować dawne zwyczaje?
Kim są rodzimowiercy?
Druid Emrys Kosek spotkał się z Marcinem Sawickim, by wyjaśnić swój niestandardowy sposób życia. Jak sam przyznał - jest "pomostem" i mistrzem ceremonii podczas wydarzeń związanych z duchowością uczestników obrzędów.
- Staram się zachować tradycję i pokazać ją ludziom współcześnie, aby była ona żywa, aby przetrwała do następnych pokoleń i aby ludzie mogli powracać do swoich korzeni, do historii, do swojego dziedzictwa, nawet takiego regionalnego i czerpać z tego - tłumaczył rozmówca.
Jedną z tradycyjnych ceremonii jest słowiański ślub zwany swadźbą, połączony z tradycyjnym majowym świętem. Prowadzi go Marcin Piątkowski. Wszystko dzieje się w ramach praktyk rodzimowierczych. To duchowość naturalna, etniczna, oparta na miejscowych wierzeniach polskich i przedchrześcijańskich.
Jak wygląda rodzimowierczy ślub?
Śluby słowiańskie są doświadczeniem duchowym związanym z naturą. Panną młodą, która powiedziała "tak" na oczach Marcina Sawickiego była Monika Żywia-Borkowska. Kobieta, która jest związana ze swoim partnerem od 15 lat, niedawno odnowiła przysięgę małżeńską ze swoim ukochanym.
- Odkąd zaczęłam praktykować rodzimowierstwo słowiańskie, stwierdziłam, że no ten ślub chcielibyśmy odnowić w takiej formie mojego nowego wyznania - tłumaczyła panna młoda.
Według Moniki ślub rodzimowierczy jest dużo bardziej spektakularny, bowiem na świeżym powietrzu "odczuwa się obecność bogów". Uroczystość poprzedził obrzęd kosoplecin, podczas których kobieta przyjęła nowe imię - Żywia.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Druidzi są wśród nas. "Od najmłodszych lat ciągnęło mnie do wszystkiego co celtyckie"
- Dzień Bandurka. Co to takiego? Kiedy obchodzimy jego święto?
- Słowiańskie afrodyzjaki. Jakie rośliny pomagały zdobyć serce ukochanej osoby?
Autor: Zofia Wierzcholska
Reporter: Łukasz Zagórski
Źródło zdjęcia głównego: DDTVN