kapłan

    kapłan

    Zbigniew Czendlik jest polskim księdzem, który mieszka i pracuje w Czechach już od 25 lat. Jest proboszczem parafii w miasteczku Lanškroun. Oprócz posługi kapłańskiej prowadzi program telewizyjny i radiowy. Ma swój własny stand up show. Słuchają go nie tylko wierzący, ale także ateiści. Jeden z magazynów zaliczył księdza do jednego z dziesięciu najbardziej wpływowych osób w Czechach. Dlaczego Zbigniew Czendlik zdecydował się wyjechać do Czech? W naszym studiu ksiądz Czendlik gościł razem z Mariuszem Szczygłem. Skąd się znają i jak długo trwa ich przyjaźń?

    Wstrząsnęła nami, opisana przez dziennikarkę Justynę Kopińską w "Dużym Formacie", szokująca historia księdza, który przez wiele miesięcy niewolił i wykorzystywał seksualnie nastolatkę. Dzisiaj ten sam ksiądz wykonuje posługę kapłańską. Dlaczego pomimo wyroku za pedofilię ksiądz Roman B. nadal odprawia msze? Jak walczyć z pedofilią w kościele? Do studia Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy: Justynę Kopińską, reporterkę "Dużego Formatu" Gazety Wyborczej, Marka Lisińskiego z "Fundacji Nie Lękajcie Się" oraz ojca Adama Żaka, jezuitę, który jest koordynatorem ds. ochrony dzieci i młodzieży przy episkopacie.

    Papież Franciszek już na początku swojego pontyfikatu zaznaczył, że chciałby kościoła biednego i dla biednych. Przyklasnęło mu wiele osób, w tym Polacy, którym nie podoba się wystawne życie wielu kapłanów. Ile zatem zarabiają w Polsce księża? Czy zarobki księży są zróżnicowane? Z czego składa się miesięczna "pensja" księdza? Na co przeznaczane są pieniądze z tacy? O tym ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski, którego gościliśmy w Dzień Dobry TVN. Temat jest delikatnej natury, ale bardzo interesujący.