Codziennie obchodzone są różnego rodzaju święta, czasem bardzo nietypowe lub nawet śmieszne. 10 kwietnia przypada na przykład Dzień Bandurka, czyli instrumentu inaczej nazywanego też bandurą. Kojarzony jest on przede wszystkim z Kozakami. Jak wygląda ten instrument? Skąd pochodzi? Dowiesz się tego ze strony Dzień Dobry TVN.
10 kwietnia - Dzień Bandurka
10 kwietnia obchodzony jest Dzień Bandurka. To instrument, którym nasi słowiańscy przodkowie umilali sobie czas. Nazywany jest również bandurą. W związku z rosnącym zainteresowaniem kulturą Słowian, zaczęto odtwarzać i przypominać o jej ważnych elementach. Niewątpliwie jest nim bandura, dzięki której możliwe było umilenie sobie czasu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Muzyka
Muzyka
Bandura - co to za instrument?
Bandura to ukraiński instrument ludowy. Należy do chordofonów, czyli instrumentów strunowych. Prawdopodobnie pochodzi z Grecji, a jego pierwowzorem była lutnia. Gra się na nim poprzez szarpanie strun palcami bądź plektronem, który potocznie nazywany jest "piórkiem" lub "kostką" gitarową. Pierwsze wzmianki o tym instrumencie pochodzą z VI wieku naszej ery. Instrument ten kojarzony był z kozakami, a w XX wieku przeżył odrodzenie i stał się symbolem Ukrainy. W okresie stalinizmu, osoby grające na tym instrumencie były prześladowane. Dawniej na instrumencie mogli grać jedynie mężczyźni. Współcześnie grają również kobiety.
Bandura to instrument, który może wyglądać na różne sposoby. Wyróżnia się:
- bandurę klasyczną - ma ona 24 struny, jest mniejsza i lżejsza, niż obecnie popularne. Wykonywana jest ze świerczyny lub sośniny, cały mechanizm strojenia jest drewniany,
- bandurka charkowska lub połtawska - to typ instrumentu o 65 strunach, a dawniej 30-31 strunach. Trzyma się ją inaczej niż klasyczną bandurę - podobnie do harfy, dzięki czemu muzyk może używac dwóch rąk,
- bandura kijowska - ma 12 strun basowych i 43 sopranowe, jest strojona w inny sposób niż bandura klasyczna czy charkowska. W orkiestrach używana jest bandura tego typu w wersji altowej, basowej i kontrabasowej - to obecnie najpopularniejszy typ tego instrumentu.
Zobacz także:
- Sonora - wyjątkowy instrument do terapii dźwiękiem. "Jest to forma, która wspiera rozwój osobisty"
- Domowe instrumenty muzyczne. Zrobisz je w kilka chwil wraz ze swoim dzieckiem
- Drumla – instrument, którego rezonatorem jest ludzkie ciało. "Dzięki niej można się nie tylko relaksować, ale i aktywować siebie"
Autor: Teofila Siewko
Źródło: Słowniczek muzyczny/kalbi.pl
Źródło zdjęcia głównego: Sinenkiy/Getty Images