Hobby

Drumla – instrument, którego rezonatorem jest ludzkie ciało. "Dzięki niej można się nie tylko relaksować, ale i aktywować siebie"

Hobby

Drumla to jeden z najstarszych instrumentów na świecie, choć w Polsce został niemal całkowicie zapomniany. O jego właściwościach i zastosowaniu postanowił opowiedzieć nam Kirill Kalugin, nauczyciel i pasjonat gry na drumli.

Drumla – co to za instrument?

Drumla to jeden z najstarszych instrumentów na świecie. Został znaleziony na wszystkich kontynentach naszej planety. W niektórych kulturach (takich jak austriacka, norweska , węgierska, jakucka czy japońska) drumla przetrwała w sztuce tradycyjnej do dziś. W ciągu ostatnich 15 lat jej popularność wzrosła w krajach sąsiadujących z Polską: na Białorusi, Ukrainie i w Rosji. Przed wiekami instrument ten był wykonywany z drewna lub kości, niedawno zaczęto wyrabiać go także z metalu.

Większość graczy używa drumli tylko do tworzenia zabawnych dźwięków, nie zdając sobie sprawy, jakie korzyści prozdrowotne można zyskać grając na niej. Pracując z tym niewielkim instrumentem możemy np. wyregulować system oddechowy i uwagę. Dlatego ważne jest, aby podejść do tego procesu niezwykle świadomie i ostrożnie.

Jakie zastosowanie ma drumla?

Jednym z pasjonatów gry na drumli jest Kirill Kalugin, który zaczął swoją przygodę z nią w 2011 roku.

- O ile większość instrumentów ma własne rezonatory, rezonatorem dla drumli jest ludzkie ciało – powiedział Kirill.

Okazuje się, że ten mały i niepozorny instrument może mieć wiele zastosowań.

- Z pomocą drumli można się zarówno relaksować i medytować, jak i aktywować siebie i dodawać sobie energii. Wszystko zależy od szybkości rytmu i innych poziomów dźwięku – dodał nasz gość.

Drumla staje się ostatnio niezwykle modna, tworzone są nawet społeczności drumlowe, które organizują specjalne spotkania, koncerty, a nawet festiwale. Dobrze się komponuje z wieloma innymi instrumentami: z drugą drumlą, perkusją, gitarą, nawet z muzyką elektroniczną.

Myślicie, że bylibyście w stanie nauczyć się gry na tym instrumencie? Zobaczcie, jak na poranne spotkanie z drumlą zareagowali nasi prowadzący: Gosia Ohme i Filip Chajzer.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz też:

Gitara akustyczna czy klasyczna? Instrument dla początkującego muzyka

6 piosenek, które skutecznie poprawią twój humor. Zacznij nowy tydzień z pozytywną energią i uśmiechem na twarzy

Syn Natalii Kukulskiej debiutuje na naszej scenie. Jaś Dąbrówka i Bogdan Sėkalski w piosence "Free Diving"

Autor: Oscar Dąbkowski

Pozostałe wiadomości