Różne oblicza spowiedzi. Jak to wygląda w Kościele Ewangelicko-Augsburskim? "Są 3 części"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Po co nam spowiedź?
Po co nam spowiedź?
Kościół w galerii handlowej
Kościół w galerii handlowej
Uwaga! TVN: Czy zakonnik z Bytomia molestował dzieci w podziemiach kościoła?
Uwaga! TVN: Czy zakonnik z Bytomia molestował dzieci w podziemiach kościoła?
Fakty i mity o świecie islamu. Jak bardzo radykalna jest ta religia?
Fakty i mity o świecie islamu. Jak bardzo radykalna jest ta religia?
Grzechy główne Kościoła w Polsce
Grzechy główne Kościoła w Polsce
Autor „Sodomy” o Janie Pawle II i przyszłości Kościoła
Autor „Sodomy” o Janie Pawle II i przyszłości Kościoła
Przed świętami do konfesjonałów ustawiają się długie kolejki. Jakie znaczenie dla wiernych ma ten sakrament, poza faktem, że po rozgrzeszeniu można przystąpić do Eucharystii? Jak spowiedź przebiega w różnych odłamach chrześcijaństwa? O tym opowiedzieli w Dzień Dobry TVN ks. Rafał Główczyński, duchowny katolicki a także ksiądz Halina Radacz, duchowna Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.

Spowiedź według tradycji luterańskiej

Spowiedź w Kościele Ewangelicko-Augsburskim zdecydowanie różni się od tej, jaką znamy z Kościoła katolickiego.

- Jest spowiedź ogólna, czyli w czasie nabożeństwa czy przed nabożeństwem z Komunią Świętą jest spowiedź - powiedziała ks. Halina Radacz. Trzeba mieć świadomość, że w tradycji luterańskiej jedynym pośrednikiem między Bogiem a człowiekiem jest Jezus Chrystus. W tym momencie duchowny nie jest pośrednikiem, któremu na ucho wyznaje się grzechy. To Bóg zna ludzkie serce i wie, co tam się w nim gromadzi i co tam w duszy komu gra. Jest moment refleksji w czasie nabożeństwa i są te same trzy części spowiedzi, czyli uświadomienie sobie swoich grzechów, wiara w odpuszczenie przez Jezusa Chrystusa i chęć poprawy. To są trzy elementy podstawowe chyba w każdej tradycji chrześcijańskiej. Takie są też pytania spowiednie - czy żałujesz, czy wierzysz, czy pragniesz poprawy? I potem jest absolucja udzielana przez księdza, czyli odpuszczenie grzechów - przekazała duchowna.

Dlaczego w Kościele katolickim spowiedź odbywa się głównie w konfesjonale?

- My w tradycji katolickiej uważamy, że ksiądz w momencie sakramentów działa jako alter Christus, czyli tak jak Pan Jezus. Podczas spowiedzi to Pan Jezus odpuszcza grzechy, a ksiądz to jest takie narzędzie. Generalnie to wszystko i tak idzie od Pana Jezusa - przyznał ks. Rafał Główczyński.

Rola księdza w sakramencie spowiedzi

Zdarza się, że księża nie odpuszczają grzechów, a później wierni mają po spowiedzi traumę. Dlaczego duchowni mogą kogoś nie rozgrzeszyć?

- Te traumy to jest zawsze coś bardzo złego. Jak w konfesjonale, ktoś zaczyna być bardzo złym i dzieją się rzeczy, które nie powinny, to to jest okropne. Jednym z warunków rozgrzeszenia jest postanowienie poprawy. Generalnie ja w życiu chyba raz miałem taką sytuację, kiedy kogoś nie rozgrzeszyłem. Bo ktoś przyszedł powiedzieć, że i tak ignoruje to, czego uczymy i wpadł pogadać. Jeżeli chce się dostać rozgrzeszenie, to nawet Dobry Łotr na krzyżu przyznał się do tego, że postąpił źle, więc to jest ten warunek, który musi być spełniony - wyjaśnił ks. Główczyński.

Czy po spowiedzi księża są w stanie spojrzeć na człowieka, który wyznał swoje grzechy, jak na czystą kartkę?

- Ja nie wiem, czy chodzi o to, żeby spojrzeć jak na czystą kartę - zabrała głos ks. Radacz. - Na pewno obowiązuje nas tajemnica spowiedzi, więc cokolwiek nie byłoby powiedziane, to musi pozostać między nami. W moim przekonaniu spowiedź ma też trochę taką rolę terapeutyczną. Jeżeli ktoś przychodzi i wyznaje jakieś swoje straszne przewinienia, to wydaje mi się, że też warto z tym człowiekiem rozmawiać. Pomóc mu znaleźć drogę do wyjścia, w której się znalazł. To jest moment, czy on tego chce, czy ma świadomość, dokąd zabrnął i co dalej. Tak że to nie zostaje czysta karta - powiedziała ks. Halina Radacz.

Całą rozmowę można znaleźć w materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Justyna Piąsta

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości