Jak rozmawiać z dziećmi o ukrzyżowaniu Jezusa? "Mają prawo wiedzieć, że umieramy"

Jak wytłumaczyć dziecku święta wielkanocne w religii katolickiej? Tomasz Terlikowski wyjaśnia
Jak wytłumaczyć dziecku święta wielkanocne w religii katolickiej? Tomasz Terlikowski wyjaśnia
Źródło: Michal Wozniak/Dzien Dobry TVN/East News, RoyaltyFree/GettyImages
Wielkanoc to najważniejsze święto chrześcijańskie. Dni te są przepełnione najpierw smutkiem, później nadzieją, aż w końcu radością ze zwycięstwa nad śmiercią i grzechem. Jednak, jak wytłumaczyć te ważne momenty wiary w sposób odpowiedni dla wieku dziecka? O tym Anna Gondecka z Dzień Dobry TVN Online porozmawiała z dziennikarzem, publicystą RMF FM i filozofem doktorem Tomaszem Terlikowskim.

Święta wielkanocne oczami najmłodszych

Święta wielkanocne upamiętniają śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu, a następnie jego zbawienne zmartwychwstanie. Wielkanoc jest najstarszym ze wszystkich świąt chrześcijańskich. Poprzedza ją 40-dniowy Wielki Post, który kończy się Wielkim Tygodniem. Okres ten to moment wspominania najważniejszych dla wiary chrześcijańskiej wydarzeń. - Dokonuje się wtedy coś absolutnie fundamentalnego - zaznaczył Tomasz Terlikowski.

W wielu domach trwa wtedy intensywny czas modlitwy, a także zadumy nad męką Jezusa na krzyżu. Dla dzieci, które uczą się o tych wydarzeniach, niektóre elementy ukrzyżowania Chrystusa mogą być zbyt brutalne. Czy powinniśmy więc z nimi o tym rozmawiać?

Publicysta Tomasz Terlikowski przyznał, że w rozmowie z najmłodszymi należy podkreślić istotę świąt wielkanocnych. - Bóg Człowiek, jakim jest Jezus Chrystus, okazuje nam całkowitą solidarność, chce być z nami w każdym trudzie, w każdym smutku i w każdym bólu. On pokazuje nam, że nawet najgorszy ból, cierpienie i smutek kiedyś się kończy - stwierdził.

Zdaniem naszego rozmówcy nie warto opowiadać najmłodszym o szczegółach ukrzyżowania. - To jest tak monstrualnie trudna śmierć, że nie ma powodu, żeby im to przybliżać - powiedział. - Można powiedzieć, że Jezus na podstawie fałszywych świadectw został w dwóch procesach niesprawiedliwe skazany na śmierć. Warto się wtedy posłużyć sytuacjami z życia wziętymi. Powiedzieć dzieciom, że one także są czasami niesprawiedliwie oceniane przez kolegów, nauczycieli, a nawet czasami przez nas rodziców. To jest dobra okazja, żeby przeprosić także za nasze niesprawiedliwe osądy - dodał dziennikarz.

- Następnie można powiedzieć, że Jezus Chrystus został straszliwie ukarany, do tego stopnia, że umarł. Nie opowiadajmy dzieciom całego kontekstu ukrzyżowania. Wystarczy, że skupimy się na fałszywym osądzie i obłudnym skazaniu - podkreślił Tomasz Terlikowski.

Jak rozmawiać z dziećmi o świętach wielkanocnych?

Publicysta zaznaczył, że w wielu przypadkach mówienie o śmierci przychodzi nam z ogromnym trudem. - Jednak dzieci mają prawo wiedzieć, że jesteśmy śmiertelni i że umieramy. Dlatego możemy o tym powiedzieć w sposób maksymalnie spokojny i ominąć wiele szczegółów - wyjaśnił publicysta. - Warto zaznaczyć, że przeżywamy teraz jedyny moment w historii, w którym śmierć doprowadziła do dalszego życia - dodał.

Jak powiedział dziennikarz, w przypadku najmłodszych nie warto eskalować opowieści o cierpieniu. - Nie ma do tego powodów. W wielu kościołach, nawet w kazaniach dla dorosłych również się odchodzi od eskalowania obrazów przemocy - zaznaczył.

Nasz rozmówca podkreślił, że zmartwychwstanie Chrystusa oznacza zwycięstwo życia nad śmiercią. - W poruszaniu tego aspektu, w rozmowie z dzieckiem, na pomoc przychodzi nam pogoda. Możemy powiedzieć "zobaczcie, pewne rzeczy umierają, ale po czasie się odradzają, pewne rzeczy się kończą, ale inne zaczynają". Można wtedy wrócić do historii własnej rodziny, porozmawiać o dziadkach, którzy już odeszli - poradził publicysta.

Zdaniem Tomasza Terlikowskiego sam język Ewangelii nie jest przepełniony brutalnością. - My tam bardzo szczegółowych opisów śmierci nie znajdziemy. Musimy wiedzieć, jak wygląda śmierć na krzyżu, żeby zdać sobie sprawę, jak bardzo Jezus cierpiał. Jednak rodzice powinni znać wrażliwość swojego dziecka i dostosować swoją opowieść do nich. Możemy najpierw przytoczyć Ewangelię Jana, Marka czy Łukasza i przedstawić im wszystko w taki sposób, żeby mogły to zrozumieć - stwierdził nasz rozmówca.

- Uważam, że o Wielkim Piątku dzieciom powinni opowiadać rodzice. Co więcej, możemy co roku przedstawić im konkretny fragment, raz możemy skupić się na płaczących niewiastach, a następnym razem na Janie. Naprawdę są dziesiątki możliwości, dzięki którym nie będziemy eskalować okrucieństwa, a przy tym ominiemy ich niepotrzebne infantylizowanie. Dzieci w naturalny sposób są filozoficzne i religijne. Warto więc razem z nimi szukać wielu odpowiedzi - podsumował Tomasz Terlikowski.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Anna Gondecka

Źródło zdjęcia głównego: Michal Wozniak/Dzien Dobry TVN/East News, RoyaltyFree/GettyImages

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Kuba Wojewódzki zapytał Klaudię El Dursi o seks. Odpowiedziała mu ciętą ripostą

Kuba Wojewódzki zapytał Klaudię El Dursi o seks. Odpowiedziała mu ciętą ripostą

"Pokonaj mnie, jeśli potrafisz". Rozenek-Majdan nie była na to gotowa. Nagle zaczęła krzyczeć

"Pokonaj mnie, jeśli potrafisz". Rozenek-Majdan nie była na to gotowa. Nagle zaczęła krzyczeć

Horoskop dzienny na czwartek, 18 kwietnia 2024 r. dla Strzelców, Koziorożców, Wodników, Ryb

Horoskop dzienny na czwartek, 18 kwietnia 2024 r. dla Strzelców, Koziorożców, Wodników, Ryb

Horoskop dzienny na czwartek, 18 kwietnia 2024 r. dla Lwów, Panien, Wag, Skorpionów

Horoskop dzienny na czwartek, 18 kwietnia 2024 r. dla Lwów, Panien, Wag, Skorpionów

Horoskop na czwartek, 18 kwietnia 2024 r. dla Baranów, Byków, Bliźniąt i Raków

Horoskop na czwartek, 18 kwietnia 2024 r. dla Baranów, Byków, Bliźniąt i Raków

Horoskop na czwartek. Jeden ze znaków zodiaku odkryje coś ważnego

Horoskop na czwartek. Jeden ze znaków zodiaku odkryje coś ważnego

Chcesz wygładzić zmarszczki i ujędrnić skórę twarzy? Sprawdź, który kolagen zacząć suplementować
Materiał promocyjny

Chcesz wygładzić zmarszczki i ujędrnić skórę twarzy? Sprawdź, który kolagen zacząć suplementować

Polska mafia obracała potężnymi pieniędzmi. "Każdy miał swój sposób"

Polska mafia obracała potężnymi pieniędzmi. "Każdy miał swój sposób"

Sekret Doroty Wellman wyszedł na jaw. Dawid Woliński wydaje krocie na ubrania. Podał kwotę. Aneta Kręglicka na nagraniu sprzed 35 lat

Sekret Doroty Wellman wyszedł na jaw. Dawid Woliński wydaje krocie na ubrania. Podał kwotę. Aneta Kręglicka na nagraniu sprzed 35 lat

"Milionerzy". Która kobieta pilot pokonała samotnie Atlantyk?

"Milionerzy". Która kobieta pilot pokonała samotnie Atlantyk?