Baranek Boży to chyba najważniejszy symbol nadchodzących świąt Wielkanocy. Baranka często umieszczamy nie tylko w koszyku na święcony pokarm, ale również na stole. Jaka jest jego pełna symbolika?
Co symbolizuje Baranek w święcące i podczas Wielkanocy?
Baranek Boży, z łaciny Angus Dei jest tytułem używanym wobec Jezusa przez Jana Chrzciciela. Jest to odwołanie do starego testamentu, w którym zwierzę to składane jest w ofierze Bogu i stanowi ważny element celebracji święta Paschy. Jest to więc symbol ofiary Jezusa na krzyżu, którą złożył, aby odkupić ludzkość.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wielkanoc
Wielkanoc
W Starym Testamencie, według Księgi Wyjścia w noc Paschy Izraelici oznaczali swoje domy krwią. Była to krew właśnie baranka, niewinnego stworzenia, złożonego w ofierze. To dzięki temu znakowi udało im się uniknąć śmierci i uciec z Egiptu. Baranek Boży jest więc symbolem przejścia z niewoli do wolności.
Z kolei w Księdze Apokalipsy ukazuje się Jezus jako "stojący Baranek jakby zabity", któremu wszelkie stworzenie oddaje cześć. W sztuce pierwszych chrześcijann był on przedstawiany ze zwycięską flagą. To najczęstszy obraz zmartwychwstałego, żyjącego i królującego Chrystusa.
Jakiego baranka wielkanocnego włożyć do koszyczka?
Baranek do koszyczka najlepiej, aby był z czerwoną chorągiewką, jako symbol Zmartwychwstałego Chrystusa. Nie ma przeciwwskazań, aby był wykonany z masła, cukru czy pieczywa.
Do przygotowania takich baranków można skorzystać z gotowych odlewanych form, np. drewnianych lub sylikonowych.
Agnusek - co to takiego?
Oprócz figurek Baranka Bożego, w Polsce funkcjonuje również tzw. agnusek, czyli medalik z wosku, poświęcony przez papieża. Na awersie znajduje się podobizna Jana Chrzciciela, a na rewersie Baranka. Ma on być ochroną przed złem i chorobami.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Wielkanoc na świecie. Jakie tradycje panują w innych krajach?
- Dawne tradycje wielkanocne. Znasz je wszystkie?
- Wielkanoc w Polsce. Tradycje różnią się w zależności od regionu
Autor: Teofila Siewko
Źródło: Słownik podstawowych pojęć teologicznych
Źródło zdjęcia głównego: roomauction/Getty Images