Styl Życia

Wielkanoc na świecie. Jakie tradycje panują w innych krajach?

Koszyczek wielkanocny

GMVozd/Getty Images

Styl Życia

Wielkanoc na świecie. Jakie tradycje panują w innych krajach?

Koszyczek wielkanocny

GMVozd/Getty Images

Malowanie jaj, święconka i śmigus-dyngus - to najpopularniejsze w Polsce tradycje wielkanocne. A jakie zwyczaje panują  na świecie? Zobacz, jak kultywują je mieszkańcy innych krajów?  

Wielkanoc 2020 będzie inna niż wszystkie. Większość świątecznych zwyczajów, zwłaszcza tych z udziałem dużych skupisk ludzi, się nie odbędzie. Mimo to warto sobie przypomnieć, jak wyglądają.

Wielkanoc na świecie 

W Wielki Czwartek w Verges w Hiszpanii można podziwiać tradycyjny taniec śmierci. Ludzie zakładają kostiumy szkieletów. Tak ubrani od północy przez 3 godziny chodzą po ulicach miasta. Ma to przypominać wszystkim o kruchości życia.

Na leżących na Oceanie Atlantyckim Bermudach w Wielki Piątek niebo jest pełne latawców. Mieszkańcy puszczają je na pamiątkę brytyjskiego nauczyciela, który próbował wytłumaczyć dzieciom, na czym polega Wniebowstąpienie Jezusa. 

Na popularnej wśród polskich turystów greckiej wyspie Korfu w Wielką Sobotę rano trwa obrzucanie się glinianymi garnkami. Mieszkańcy wyrzucają je ze swoich okien. To symbol upraw, które zostaną zebrane do nowych naczyń.

Co wiesz o jajkach? Sprawdź się w quizie:

Quiz o jajkach

Odpowiedz na 10 pytań
Rozwiąż quiz!

Tradycje wielkanocne na świecie

Mieszkańcy włoskiej Florencji obchodzą wybuch wozu ("scoppio del carro"). Malownicza tradycja jest kultywowana od 350 lat. Wywodzi się z czasów pierwszej wyprawy krzyżowej. Ludzie ubrani w stroje z XV wieku prowadzą ulicami miasta pełen fajerwerków pojazd pod miejscową katedrę. Biskup odprawiający wielkanocną mszę wychodzi ze świątyni i je odpala. Według wierzeń, ma to zagwarantować rolnikom dobre zbiory, a kupcom pomyślność w interesach.

W Stanach Zjednoczonych i w Wielkiej Brytanii bardzo popularne jest szukanie ukrytych jajek  z czekolady. Dzieci znajdują je w ogrodach i parkach, a także toczą na trawnikach i z górki.

W Finlandii w Wielkanoc dzieci przebierają się za czarownice. Maluchy chodzą po ulicach i proszą ludzi, by dali im czekoladowe jaja. W zachodniej części kraju w Niedzielę Wielkanocną zapalane są ogniska. Ogień ma przepędzić czarownice, które latają na miotłach.

We francuskim miasteczku Haux w Poniedziałek Wielkanocny na rynku odbywa się smażenie gigantycznego omletu. Kucharze robią go aż z 4,5 tys. jaj. To tradycja, która podobno wywodzi się z czasów napoleońskich. Cesarz miał nakazać mieszkańcom, by zebrali wszystkie jaja i przyrządzili omlet dla swojego wojska.

Sporo wielkanocnych tradycji związanych z jajkami kultywuje się w krajach prawosławnych. Zdrowie ma zagwarantować umycie twarzy wodą, w której przez całą noc moczyły się pisanki. Skorupki trzeba pokruszyć, by wiedźmy nie mogły ich użyć jako łódek i przeszkodzić żeglarzom.

Zobacz też:

Co sądzisz o tym artykule?
48
4
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0