Wielkanoc na świecie. Jakie tradycje panują w innych krajach? "W Wielki Piątek idziemy na cmentarze"

Pochód z figurą Jezusa zdjętego z krzyża
Wielkanoc na świecie. Jakie tradycje panują w innych krajach?
Źródło: David Andres Gurierrez/Getty Images

Malowanie jaj, święconka i śmigus-dyngus - to najpopularniejsze w Polsce tradycje wielkanocne. A jakie zwyczaje panują na świecie? Dowiedz się, jak kultywują je mieszkańcy innych krajów. Przekonaj się, które z nich mogą Cię zaskoczyć swoją oryginalnością i historią.

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

DD_20240331_Tradycje_REP
Wielkanocne tradycje w różnych zakątkach świata
Źródło: Dzień Dobry TVN

Wielkanoc - Święto Zmartwychwstania Pańskiego

Wielkanoc w Kościele katolickim to najważniejsze i najstarsze święto. Obchodzone było już w czasach apostolskich i jest fundamentalne dla wiernych. Stanowi istotę wiary chrześcijańskiej, gdyż to czas świętowania Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Nazywana nową Paschą, otwiera ludziom dostęp do życia wiecznego. Obchody jednak różnią się od siebie w różnych zakątkach globu.

Wielkanoc na świecie

W Wielki Czwartek w Verges w Hiszpanii można podziwiać tradycyjny taniec śmierci. Ludzie zakładają kostiumy szkieletów. Tak ubrani od północy przez 3 godziny chodzą po ulicach miasta. Ma to przypominać wszystkim o kruchości życia.

- W Hiszpanii wychodzimy na zewnątrz, lubimy świętować poza domem. Zwyczajów kulinarnych nie mamy. Od Niedzieli Palmowej do Wielkanocy wychodzimy na ulice, chodzimy na procesje i to wszystko. W domach spędzamy czas z rodziną - relacjonował rok temu w studiu DDTVN Ignacio Mateja Cabello, nauczyciel z Hiszpanii.

Na leżących na Oceanie Atlantyckim Bermudach w Wielki Piątek niebo jest pełne latawców. Mieszkańcy puszczają je na pamiątkę brytyjskiego nauczyciela, który próbował wytłumaczyć dzieciom, na czym polega Wniebowstąpienie Jezusa. 

Na popularnej wśród polskich turystów greckiej wyspie Korfu w Wielką Sobotę rano trwa obrzucanie się glinianymi garnkami. Mieszkańcy wyrzucają je ze swoich okien. To symbol upraw, które zostaną zebrane do nowych naczyń. 

- Dla mnie i wszystkich Greków Wielkanoc jest na pierwszym miejscu, a później Boże Narodzenie. Jest wiosna, pogoda, kwiaty, wszystko kwitnie. My z kolei w Wielki Piątek idziemy na cmentarze, bo tego dnia zmarł Jezus. W sobotę idziemy do kościoła na godzinę 12. I co ciekawe, największe fajerwerki są w Grecji w Wielkanoc - powiedział w naszym studio Teo Vafidis, kucharz z Grecji.

Nietypowe tradycje wielkanocne w innych krajach

Mieszkańcy włoskiej Florencji obchodzą wybuch wozu ("scoppio del carro"). Malownicza tradycja jest kultywowana od 350 lat. Wywodzi się z czasów pierwszej wyprawy krzyżowej. Ludzie ubrani w stroje z XV wieku prowadzą ulicami miasta pełen fajerwerków pojazd pod miejscową katedrę. Biskup odprawiający wielkanocną mszę wychodzi ze świątyni i je odpala. Według wierzeń, ma to zagwarantować rolnikom dobre zbiory, a kupcom pomyślność w interesach. 

W Stanach Zjednoczonych i w Wielkiej Brytanii bardzo popularne jest szukanie ukrytych jajek z czekolady. Dzieci znajdują je w ogrodach i parkach, a także toczą na trawnikach i z górki. 

W Finlandii i Szwecji dni przed Wielkanocą przypominają amerykańskie święto duchów.

- W czwartek podobnie jak w Halloween, dzieci przebierają się za czarownice. Maluchy rysują życzenia wielkanocne, pukamy od drzwi do drzwi i dostają za to słodycze - opowiedział w DDTVN Kamil Bocheński, dziennikarz ze Szwecji.

Maluchy chodzą po ulicach i proszą ludzi, by dali im czekoladowe jaja. W zachodniej części kraju w Niedzielę Wielkanocną zapalane są ogniska. Ogień ma przepędzić czarownice, które latają na miotłach. 

We francuskim miasteczku Haux w Poniedziałek Wielkanocny na rynku odbywa się smażenie gigantycznego omletu. Kucharze robią go aż z 4,5 tys. jaj. To tradycja, która podobno wywodzi się z czasów napoleońskich. Cesarz miał nakazać mieszkańcom, by zebrali wszystkie jaja i przyrządzili omlet dla swojego wojska. 

Sporo wielkanocnych tradycji związanych z jajkami kultywuje się w krajach prawosławnych. Zdrowie ma zagwarantować umycie twarzy wodą, w której przez całą noc moczyły się pisanki. Skorupki trzeba pokruszyć, by wiedźmy nie mogły ich użyć jako łódek i przeszkodzić żeglarzom.

Zobacz także:

Jak przekazać 1,5% na Fundację TVN? Kliknij w obraz
Jak przekazać 1,5% na Fundację TVN? Kliknij w obraz
podziel się:

Pozostałe wiadomości