Rzeżucha na Wielkanoc - kiedy należy ją wysiać, aby wyrosła na święta?

Rzeżucha w pojemniczku
Rzeżucha na Wielkanoc - kiedy należy ją wysiać, aby wyrosła na święta?
Źródło: OKrasyuk/Getty Images
Rzeżucha to dla wielu symbol świąt wielkanocnych. Co zrobić, żeby zdążyć z jej wysianiem? Jak długo powinna rosnąć? Sprawdź, jak zdążyć z rzeżuchą przed świętami i co zrobić, jeśli zostało nam mało czasu. 

Wielkanocne dekoracje

Źródło: Dzień Dobry TVN
Szybki sposób na: wieniec zając
Szybki sposób na: wieniec zając
Szybki sposób na: zajęczą girlandę
Szybki sposób na: zajęczą girlandę
Szybki sposób na: babeczki do święconki
Szybki sposób na: babeczki do święconki
Szybki sposób na: stroik z wydmuszek
Szybki sposób na: stroik z wydmuszek
Szybki sposób na: paczuszkę prezentową
Szybki sposób na: paczuszkę prezentową

Kiedy sadzić rzeżuchę na Wielkanoc? Ile czasu rośnie?

Jak tylko słońce zaczyna przygrzewać, to wszystkie rośliny budzą się do życia. To idealny moment, aby zasiać rzeżuchę, nawet jeśli nie zamierzamy używać jej podczas Wielkanocy. Rzeżucha to tak naprawde pieprzyca siewna i ma charakterystyczny, pikantny smak. Jest bogata w witaminy i spokojnie można ją jeść, nawet jeśli nie wzejdzie do końca.

Rzeżucha do osiągnięcia pełnego wzrostu potrzebuje od 10 do 14 dni. Zatem, aby zdążyć przed świętami Wielkanocnymi, wysiać ją trzeba najpóźniej 21 marca. Można to zrobić również wcześniej i mieć pewność, że będzie cieszyć ona nasze oczy i podniebienia. W przypadku, jeśli wysiejemy ją za późno - nic straconego, wyrośnięte kiełki również idealnie sprawdzą się do świątecznych potraw.

Jak wysiać rzeżuchę - przepis

Do wysiania rzeżuchy potrzebne nam będą nasiona, wata, naczynia z rantem, np. miseczki lub spodki i woda. Potem należy postępować według kolejnych kroków:

 1. Nasiona rzeżuchy namoczyć letnią wodą i zostawić na 1-2 godziny.
  1. Naczynia wyłożyć równomierną warstwą waty, a następnie nasączyć ją wodą, tak, aby była mocno wilgotna, ale nie przelana.
   1. Namoczone nasiona wyłożyć na watę, tak, aby były równomiernie rozłożone i nie układały się warstwowo.
    1. Naczynie ustawić na słońcu i pilnować, aby wata była stale wilgotna - można ją zwilżać spryskiwaczem. Pierwszy wzrost powinien pojawić się po około 5 dniach.
     1. Czynność można powtarzać co 3 dni, wysiewając nasiona rzeżuchy ponownie, do tych samych naczyń.

      Sianie rzeżuchy - co zrobić, żeby szybko rosła?

      Sekretem szybko rosnącej rzeżuchy jest odpowiednie jej nawilżanie i utrzymywanie temperatury. Jeżeli mamy czas, nasiona można wysiać na wilgotną watę, jeśli jednak nam się spieszy - warto namoczyć je przez 2 do 3 godzin, zanim umieścimy je na podłożu. Pozwoli to na znacznie szybszy wzrost.

      Można także, jeżeli wybitnie nam się spieszy, zamiast pełnej rzeżuchy, wyhodować jej kiełki. Mają one bardzo podobny smak - mogą być nieco bardziej pikantne, a składniki odżywcze niemal te same.

      Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

      Zobacz także:

      Autor: Teofila Siewko

      Źródło: placesandplants

      Źródło zdjęcia głównego: OKrasyuk/Getty Images

      podziel się:

      Pozostałe wiadomości