Styl życia

Wielkanoc w Polsce. Tradycje różnią się w zależności od regionu

Styl życia

Poszczególne regiony w Polsce mogą poszczycić się własnymi tradycjami świątecznymi. Zobacz, jak wygląda Wielkanoc na Kaszubach i w Beskidzie Sądeckim. Może znajdziesz inspiracje na swój wielkanocny stół?

Już za kilka dni Wielkanoc. W tym roku święta ponownie miną nam w cieniu obostrzeń. Mimo to polskie tradycje są żywe i to dzięki nim, magia tych dni pozostaje nie zmienna. Nasi prowadzący, Dorota Wellman i Marcin Prokop, sprawdzili, jak święta Wielkanocne obchodzi się w różnych częściach Polski.

Wielkanoc w Beskidzie Sądeckim

Pani Małgorzata Polańska-Kubiak z Łomnicy-Zdroju opowiedziała o wielkanocnych tradycjach kultywowanych w Beskidzie Sądeckim. Trzeba tu jednak zaznaczyć, że zwyczaje te różnią się w zależności od konkretnej miejscowości. W rodzinie naszej rozmówczyni najważniejszą tradycją od siedmiu pokoleń jest malowanie pisanek. - Malujemy około 100 jajek metodą batikową, a następnie je święcimy i jemy. One są do chrzanu, do sałatki, do wszystkiego, co się je z jajkami - tłumaczyła. Pisanki wręcza się też między innymi strażakom oraz osobom w służbie liturgicznej. Najpopularniejszą postną potrawą są chipsy ziemniaczane.

Wielkanoc na Kaszubach

A jak wyglądają święta na Kaszubach, a konkretnie w Lipuszu. Na stole u pani Karoliny Bober musi pojawić się babka gdańska według przedwojennego przepisu. Alternatywą dla tego wypieku jest babka postna wykonana z bulw. - Moim konikiem są kurki i baranki. Robimy je ze starych, specjalnych form. Mam ich już około 2 tys. - przyznała propagatorka kuchni Kaszubskiej. Jak dodała, najstarsza z nich pochodzi z XIX w.

Zobacz też:

Błogosławieństwo świątecznego pokarmu. Sprawdź, jak zrobić to samemu

Idealna sałatka jarzynowa według przepisu Magdy Gessler - jeden składnik może was zdziwić. Zobacz nagranie

Tworzy ogrody jak z czasów druidów. "Proszę ludzi, by połowę ziemi, którą mają, oddali z powrotem naturze"

Autor: Mateusz Łysiak

Pozostałe wiadomości