Zawał serca nie musi wiązać się z charakterystycznymi dolegliwościami bólowymi. Niektórzy pacjenci przechodzą go niemalże bezobjawowo bądź przypisują jego oznaki innym przypadłościom. Jak rozpoznać niemy zawał? Kto jest na niego najbardziej narażony?
Niemy zawał serca - objawy
Przeszywający ból w klatce piersiowej czy nagły atak duszności to najbardziej charakterystyczne, ale niejedyne objawy zawału serca. Problemy z najważniejszym organem układu krwionośnego mogą przejawiać się także w inny sposób. Ich bagatelizacja może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych.
Zdrowie
Zdrowie
Niemy zawał serca bywa też określany mianem "zawału przechodzonego". Niełatwo go rozpoznać, bowiem jego objawy zwykle przypisywane są niestrawności bądź nerwicy. Należą do nich: nagłe uczucie zmęczenia, zawroty głowy, problemy z utrzymaniem równowagi, drętwienie kończyn, zgaga, ból brzucha, nudności i wymioty, bladość bądź ziemistość skóry, a także tak zwane zimne poty.
Niemy zawał serca - kto jest na niego narażony?
Niemy zawał serca pozostawia po sobie ślad w postaci blizny, którą lekarz może wykryć w trakcie badania EKG. W grupie najbardziej narażonych na niego osób znajdują się między innymi seniorzy i pacjenci cierpiący na choroby przewlekłe, w tym cukrzycę.
Jeśli po niemym zawale nie zostanie wdrożone stosowne leczenie, może dojść do groźnych powikłań. Nieodwracalne uszkodzenie organu może przełożyć się na trudności w codziennym funkcjonowaniu, a nawet prowadzić do śmierci.
Udzielanie pierwszej pomocy osobie, u której podejrzewamy zawał, powinno wyglądać następująco:
- wezwanie pogotowia;
- ułożenie chorego w wygodnej, półleżącej pozycji;
- poluzowanie ubrania, mające na celu ułatwienie oddychania;
- rozpoczęcie resuscytacji oddechowo-krążeniowej w przypadku ustania czynności życiowych.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Odpoczynek od pracy to sprawdzona recepta na długowieczność? "Urlop poprawia zdrowie, a czasem może uratować życie"
- Co piąty Polak uważa, że dieta roślina szkodzi zdrowiu. Co na to badania?
- Żyła 20 lat z chirurgiczną igłą w brzuchu. W świetle prawa nie ma szans na odszkodowanie
Autor: Magdalena Brzezińska
Źródło: zdrowie.wprost.pl
Źródło zdjęcia głównego: Science Photo Library/Getty Images