kardiologia

  kardiologia

  Wojciech Wojtkowski wydrukował serce swojego chorego synka, by lekarze mogli lepiej przygotować się do operacji. Niestety chłopiec nie doczekał planowanej operacji. Mimo wielkiej tragedii Pan Wojciech postanowił ratować życie innym dzieciom i opracowuje trójwymiarowe modele ich serc. Ile ich do tej pory wykonał? Ile kosztuje wykonanie jednego modelu? Na czym polega współpraca Pana Wojciecha z lekarzami? W jakich dziedzinach medycyny ta metoda może być wykorzystywana? O stosowaniu tej technologii w medycynie rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z Panem Wojciechem i kardiochirurgiem dziecięcym dr n. med. Jackiem Pająkiem.

  "Myślano o dyskwalifikacji z dalszego leczenia, mieliśmy przygotować się na śmierć dziecka...". By pomóc lekarzom, Wojciech Wojtkowski postanowił stworzyć trójwymiarowy model serca synka, który pozwoli chirurgom, lepiej przygotować się do operacji ratującej życie dziecka. W walce o życie Maciusia wsparł go dr inż. Henryk Olszewski. Obu panów gościliśmy w studiu Dzień Dobry TVN. Zobaczcie jak udało im się stworzyć tak skomplikowany model 3D.

  Jak wynika z danych Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego za 48 procent zgonów w Polsce odpowiadają choroby układu sercowo-naczyniowego. Ciśnienie na życie to akcja uświadamiająca Polakom, jak ważna jest profilaktyka chorób układu krążenia. W studiu Dzień Dobry TVN gościem był dr n.med. Filip M. Szymański, a w TVN Cafe mogliście zmierzyć sobie cieśninie.

  Emocje związane z udziałem polskiej reperezentacji w Euro 2012 już za nami, a przed nami fala upałów. Jak nie odwodnić się w czasie upałów? Jaki wpływa mają wysokie temperatury na osoby zagrożone zawałem? Gościem Dzień Dobry TVN był internista Piotr Gryglas.

  Choroby układu krążenia są główną przyczyną zgonów w Polsce. Co roku umiera z ich powodu ponad 170 tys. osób. Akcja „Nie Zawal! Wybierz życie” ma na celu edukację i profilaktykę przedzawałową . Opiekę merytoryczną nad akcją objęło Polskie Towarzystwo Kardiologiczne. Jak dbać o siebie po przebytym zawale? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy prof. dr hab. med. Janinę Stępińską, Prezesa Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.