Tachykardia to stan, w którym serce bije częściej niż 100 razy na minutę. Jej powodem może być nadmierny wysiłek, stres, ale również nieprawidłowości w działaniu organizmu. Częstoskurcz jest przypadłością, którą należy leczyć, ponieważ może prowadzić nawet do zatrzymania krążenia i śmierci chorego. Dowiedz się więcej w Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca.
O szczegółach w Dzień Dobry TVN opowiedzieli prof. Aleksandra Przegalińska, specjalistka AI oraz prof. dr hab. Robert Sabiniewicz, kardiolog dziecięcy.
Kiedy powinniśmy zgłosić się do lekarza?
"Negatywne konsekwencje zdrowotne".
W momencie ataku kładł się na scenie.
Kiedy warto pójść na pierwsze EKG?
Nieustannie od 1985 roku w Polsce realizowana jest "Akcja Serce". Polega ona na lotach, które transportują narządy niezbędne do ratowania ludzkiego życia. W akcję angażują się m.in. wojskowi piloci oraz transplantolodzy. O szczegółach tej pięknej inicjatywy opowiedziały w materiale Dzień Dobry TVN osoby, które biorą udział w akcji oraz pacjentka Justyna Leszczyńska.
Pacjenci z rozrusznikiem muszą stosować się do ściśle określonych zaleceń.
Dawid Kubacki kilka dni temu zamieścił w swoich mediach społecznościowych informację o tym, że jego żona w ciężkim stanie trafiła do szpitala. To dlatego skoczek zrezygnował z dalszego udziału w zawodach Pucharu Świata w Skokach Narciarskich. Fani postanowili wesprzeć Martę Kubacką. Pod ostatnim postem na Instagramie napisali jej setki komentarzy ze słowami wsparcia.
Dawca zginął w wypadku samochodowym.
Zawał serca nie musi wiązać się z charakterystycznymi dolegliwościami bólowymi. Niektórzy pacjenci przechodzą go niemalże bezobjawowo bądź przypisują jego oznaki innym przypadłościom. Jak rozpoznać niemy zawał?
Na czym polega jego działanie?
To dobra informacja dla osób cierpiących na niewydolność serca. Dwa leki z grupy flozyn będą refundowane już od maja. Które preparaty stanieją? Jaka będzie ich odpłatność?
Zsynchronizowanie snu z biologicznym zegarem może zmniejszać ryzyko zawału serca i udaru mózgu - do takich wniosków doszli brytyjscy naukowcy. Badania trwały sześć lat i objęły 88 tys. ochotników. Wszystko wskazuje na to, że określili optymalną dla ludzkiego organizmu porę zasypiania.
Nowoczesną metodę analizy sygnału EKG opracowują naukowcy z z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Ich zdaniem byłby to przełom w kardiologii dziecięcej. Usprawni pracę klinicystów, ale także zwiększy dostępność i powszechność tego badania.
Szybszy oddech, napady szybkiego bicia serca i gorąca, czy problem z kontrolą ciśnienia – to tylko kilka z wielu powikłań, z którymi zmagają się pacjenci po przejściu COVID-19. Dr Elżbieta Dudzińska wyjaśnia, jak zachować się w sytuacji, kiedy te dolegliwości zauważymy u siebie.
Książę Filip przeszedł zabieg kardiologiczny - podają brytyjskie media. Informację potwierdził w specjalnym oświadczeniu Pałac Buckingham. Dla 99-lego męża królowej Elżbiety II to już 16. noc w szpitalu. Jak czuje się brytyjski monarcha?
Wojciech Wojtkowski wydrukował serce swojego chorego synka, by lekarze mogli lepiej przygotować się do operacji. Niestety chłopiec nie doczekał planowanej operacji. Mimo wielkiej tragedii Pan Wojciech postanowił ratować życie innym dzieciom i opracowuje trójwymiarowe modele ich serc. Ile ich do tej pory wykonał? Ile kosztuje wykonanie jednego modelu? Na czym polega współpraca Pana Wojciecha z lekarzami? W jakich dziedzinach medycyny ta metoda może być wykorzystywana? O stosowaniu tej technologii w medycynie rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z Panem Wojciechem i kardiochirurgiem dziecięcym dr n. med. Jackiem Pająkiem.
"Myślano o dyskwalifikacji z dalszego leczenia, mieliśmy przygotować się na śmierć dziecka...". By pomóc lekarzom, Wojciech Wojtkowski postanowił stworzyć trójwymiarowy model serca synka, który pozwoli chirurgom, lepiej przygotować się do operacji ratującej życie dziecka. W walce o życie Maciusia wsparł go dr inż. Henryk Olszewski. Obu panów gościliśmy w studiu Dzień Dobry TVN. Zobaczcie jak udało im się stworzyć tak skomplikowany model 3D.
Jak wynika z danych Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego za 48 procent zgonów w Polsce odpowiadają choroby układu sercowo-naczyniowego. Ciśnienie na życie to akcja uświadamiająca Polakom, jak ważna jest profilaktyka chorób układu krążenia. W studiu Dzień Dobry TVN gościem był dr n.med. Filip M. Szymański, a w TVN Cafe mogliście zmierzyć sobie cieśninie.
Emocje związane z udziałem polskiej reperezentacji w Euro 2012 już za nami, a przed nami fala upałów. Jak nie odwodnić się w czasie upałów? Jaki wpływa mają wysokie temperatury na osoby zagrożone zawałem? Gościem Dzień Dobry TVN był internista Piotr Gryglas.
Choroby układu krążenia są główną przyczyną zgonów w Polsce. Co roku umiera z ich powodu ponad 170 tys. osób. Akcja „Nie Zawal! Wybierz życie” ma na celu edukację i profilaktykę przedzawałową . Opiekę merytoryczną nad akcją objęło Polskie Towarzystwo Kardiologiczne. Jak dbać o siebie po przebytym zawale? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy prof. dr hab. med. Janinę Stępińską, Prezesa Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.