Nieustannie od 1985 roku w Polsce realizowana jest "Akcja Serce". Polega ona na lotach, które transportują narządy niezbędne do ratowania ludzkiego życia. W akcję angażują się m.in. wojskowi piloci oraz transplantolodzy. O szczegółach tej pięknej inicjatywy opowiedziały w materiale Dzień Dobry TVN osoby, które biorą udział w akcji oraz pacjentka Justyna Leszczyńska.
Czym jest "Akcja Serce"?
Wymagający szczególnej logistyki transport narządów takich jak: serce, płuca czy wątroba angażuje wielu specjalistów. "Akcja Serce" realizowana jest w naszym kraju od prawie 40 lat i ratuje życie tym, którzy potrzebują pilnego przeszczepu. W inicjatywie biorą udział m.in. lekarze, wojskowi, piloci, transplantolodzy. Na transport serca od dawcy do biorcy mają dokładnie cztery godziny, dlatego w "Akcji Serce" liczy się każda minuta. Justyna Leszczyńska była jedną z pacjentek, która skorzystała z możliwości szybkiej transplantacji.
- Zyskałam drugie życie tym przeszczepem oraz tym, że ktoś zdiagnozował tę chorobę. [...] Okazało się, że mam zakrzepicę żyły wątrobowej - tłumaczyła młoda kobieta.
W "Akcji Serce" liczy się każda minuta
Dyżur "Akcji Serce" działa całą dobę, a piloci są zawsze w gotowości, by nieść pomoc. Wojsko pomaga szpitalom, dzięki czemu pacjenci oraz medycy zyskują dodatkowy czas na ratowanie życia. Jak tłumaczy Michał Witkowski, koordynator transplantacyjny szpitala w Szczecinie - transport narządów z Limanowej do Szczecina, dzięki "Akcji Serce" trwa 2,5 godziny, podczas gdy ta sama trasa pokonana karetką zajęłaby ich aż 9. - W ten sposób śmierć jednego człowieka, strata dla rodziny i bliskich, staje się szansą dla drugiego człowieka - podsumował doktor Mikołaj Szajko, chirurg Szpitala Wojewódzkiego w Szczecinie.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Niemy zawał serca może prowadzić do groźnych powikłań. Jak go rozpoznać?
- Bije w niej serce 19-latka. "Myślę o nim często, czasami mi się śni"
- Wszczepiono go Marcie Kubackiej. Czym jest kardiowerter-defibrylator?
Autor: Zofia Wierzcholska
Reporter: A. Grzymkowska, A. Żurek
Źródło zdjęcia głównego: DDTVN