Częste pytania ciężarnych w gabinecie ginekologicznym. Co trapi kobiety w ciąży?

GettyImages-1214954138
GettyImages-1214954138
Źródło: E+
Każda mama już w czasie ciąży obawia się o swoje maleństwo i przewrażliwiona zadaje lekarzowi mnóstwo pytań. Jakie zagwozdki najczęściej pojawiają się w gabinecie ginekologicznym? Temat ten poruszył w mediach społecznościowych dr Michał Lipa, ginekolog-położnik.

Pytania ciężarnych mam podczas badań USG

Jednym z kluczowych badań w ciąży jest USG. To dzięki niemu przyszli rodzice mogą poznać płeć dziecka, a także zobaczyć, jak rozwija się płód. Doktor Michał Lipa, który aktywnie udziela się w sieci i chętnie dzieli się wieloletnim doświadczeniem, zdradził niedawno, co zaskakującego spotyka go w czasie pracy. Jak przyznał, podczas badań często mamy pytają o… ilość paluszków u rączek i nóżek.

- Najczęściej słyszymy: czy wszystko w porządku? Lub czy dziecko jest zdrowe?. Natomiast z moich obserwacji wynika, że równie często nasze pacjentki jako pierwsze pytają o płeć no i tajemnicze rączki i nóżki. Pamiętam, jak jeden tatuś powiedział: głowę, ręce, nogi ma - jest dobrze! Do dzisiaj zastanawiam się skąd te pytania o wszystkie palce u rąk i nóg? Przecież równie ważne są serce czy mózg, ale o to raczej nikt się nie martwi - napisał w poście.

Liczenie palców w ciąży

Lekarz opowiedział swoją historię, a następnie wyjaśnił, że sprawdzanie palców nie jest ani potrzebne, ani możliwe. Bowiem podczas badania USG ginekolog może nie zauważyć drobnych nieprawidłowości w budowie dłoni.

- Przegapienie braku całej kończyny w badaniach prenatalnych nie powinno mieć miejsca, ale wbrew pozorom niezauważenie jednego palca albo nietypowej budowy samej dłoni wcale nie jest takie trudne. Mało kto pamięta, że rekomendacje dotyczące badań ultrasonograficznych w ciąży jednoznacznie stanowią, że nie należy liczyć palców w trakcie USG! - napisał lekarz.

Doktor uspokaja jednak, że w czasie badań lekarze sprawdzają, czy kończyny składają się z trzech segmentów: części górnej, dolnej oraz stopy bądź dłoni i to w zupełności wystarcza.

- Lekarzowi czasem trudno jest dojrzeć na USG wszystko, co w czasie badania powinien sprawdzić, maluszek bywa ruchliwy lub ułoży się w sposób, który uniemożliwia dojrzenie wszystkiego. W ciążach mnogich jest jeszcze trudniej:

Pod postem fani podzielili się swoimi doświadczeniami i zdradzili, o co sami pytali, będąc w gabinecie ginekologicznym.

- "Przy pierwszym USG w pierwszej jak i drugiej ciąży pytałam, czy faktycznie jestem w ciąży", "Tak, poprosiłam o policzenie palców...ale tylko dlatego, że sama urodziłam się z dodatkowym kciukiem na kciuku", "Ja na pierwszym zawsze pytam o serce. Na kolejnym wypatruje pomiaru NT i opisu mózgu, serca i nerek. Ręce i nogi wraz z palcami sama liczę. Po wybudzeniu po cesarskim cięciu zapytałam, czy to na pewno moje dziecko!! - pisali internauci.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Nastazja Bloch

Źródło zdjęcia głównego: Marcus Chung/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana