wojsko

  Serhiy Prytula był prezenterem telewizji, próbował swoich sił w polityce, a teraz zajmuje się wsparciem armii ukraińskiej. Pozyskuje fundusze na rzeczy najpotrzebniejsze. Właśnie przebywa w Polsce, żeby sfinalizować zakup satelity. Opowiedział o tym w programie Dzień Dobry TVN.

  Życzenia dla żołnierza złożone w ważnym dla niego dniu na pewno sprawią mu wiele radości. Żołnierze wykonują ciężką pracę i poświęcają się dla ojczyzny, dlatego warto o nich pamiętać zarówno w czasie ich prywatnych świąt (imienin, urodzin), jak i w dniu Święta Wojska Polskiego czy Dniu Weterana.

  Kateryna i jej mama Svitlana mieszkały w Mariupolu. Zdążyły uciec i szczęśliwie dotarły do Polski. Z kolei tata walczy w obronie Ukrainy.

  W sobotę 21 maja rusza nabór do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Będzie się można do niej zapisać w wybranych 32 miejscowościach w całej Polsce podczas pikników wojskowych. Gdzie i kiedy będą organizowane pikniki? Co trzeba ze sobą zabrać, aby móc złożyć wniosek o powołanie do wojska?

  Od ponad pół roku w Polsce obowiązują przepisy, które pozwalają wojsku przejąć prywatne samochody. W ostatnim czasie zostały one doprecyzowane i jeszcze zwiększyły uprawienia służb.

  Choć na temat jej dokonań na froncie wiadomo niewiele, Ukrainka już teraz stała się symbolem walki o wolność swojego kraju.

  Rusza kwalifikacja wojskowa. Wielu młodych mężczyzn obawia się tegorocznej klasyfikacji. Sprawdź, kiedy i jak długo potrwa wydawanie kategorii zdolności wojskowej. Co grozi za niestawienie się na komisję? Czy można się nie stawić?

  Międzynarodowy Dzień Wiedzy o Minach i Działań Zapobiegających Minom został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2005 roku. Od tego czasu, co roku święto obchodzone jest 4 kwietnia. Dlaczego jest ważne? Co trzeba wiedzieć o minach?

  Święto Wojskowej Służby zdrowia obchodzone jest 4 kwietnia. W tym dniu warto złożyć życzenia i pamiętać o tych, którzy nie tylko ratują ludzkie życie, ale gotowi są stanąć w obronie ojczyzny. Co to za święto? Jakie są obowiązki Wojskowej Służby Zdrowia?

  Ukraiński wywiad zaalarmował, że Kreml planuje wysłać na wojnę dzieci. Dokładniej najstarszą młodzież szkolącą się w "Junarmii", czyli patriotyczno-wojskowej organizacji. Już nawet 8-latkowie mogą wstępować w jej szeregi.

  "Podnieśliśmy ręce, ale żołnierz strzelił do taty".

  Kolejny dzień walk w Ukrainie przynosi dramatyczne wydarzenia. Dmytro Żywycki, szef sumskiej obwodowej administracji państwowej, poinformował, że w miejscowości Trościaniec doszło do ostrzału szpitala. Padły też oskarżenia w stronę lokalnych kolaborantów.

  "Bronią nie tylko Ukrainy, ale całej Europy".

  Trwająca od 24 lutego wojna w Ukrainie powoduje wiele obaw wśród Polaków. Rośnie zainteresowanie nie tylko niesieniem pomocy, ale również wiedzą dotyczącą rodzajów ataków i obrony, uzbrojenia i konkretnego sprzętu wojskowego, np. masek przeciwgazowych. Czym dokładnie są i jak działają? Wyjaśniamy.

  Szkolenia wojskowe cieszą się coraz większą popularnością. Coraz więcej osób pragnie zgłębić wiedzę na temat zasad działania na polu walki czy pomocy medycznej w sytuacjach zagrożenia.

  Sean Fowler służył w amerykańskiej armii podczas misji pokojowej w Iraku. Rany odniesione na polu walki sprawiły, że po 12 latach służby musiał opuścić wojskowe szeregi. Gdy minął koszmar wojny, Sean musiał zmierzyć się z zespołem stresu pourazowego. Ratunek przyszedł z nieoczekiwanej strony.

  Komisja wojskowa to organ, który wydaje książeczki wojskowe i na podstawie odbytych badań wyznacza danej osobie kategorię. Istnieją cztery kategorie komisji wojskowej ("A", "B", "D" i "E"), które obrazują stopień, w którym dana osoba może pełnić czynną służbę wojskową. Jak wygląda komisja wojskowa i jej badania?

  Jeden z najsłynniejszych snajperów na świecie postanowił dołączyć do Ukraińskiego Legionu Międzynarodowego. Posługujący się pseudonimem "Wali" weteran wojen w Afganistanie i Iraku dotarł na Ukrainę, gdzie walczy z rosyjskimi siłami.

  We wrocławskiej ASP studenci szyją siatki maskujące oraz stroje dla snajperów, które niedługo zostaną wysłane do Ukrainy.

  Świadczenia na rzecz obrony realizowane są na terenie Polski zarówno przez wybrane instytucje państwowe, jak i przez obywateli. W razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny państwo może zlecić wykonywanie konkretnych obowiązków niemal każdemu, kto posiada określone umiejętności i jest we wskazanym w przepisach wieku. Kogo urzędnicy mogą wezwać do pracy?

  Ministerstwo Obrony Narodowej apeluje, aby nie upubliczniać zdjęć sprzętu wojskowego w mediach społecznościowych. Takie działania są na szkodę Ukrainy w wojnie z Rosją. Jak powinniśmy się zachować?

  Deszcze i błoto mogą spowolnić ruchy rosyjskich wojsk.

  Prezydent Andrzej Duda: "Chcę to bardzo mocno podkreślić".

  Wołodymyr Zełenski zadecydował o stworzeniu w ukraińskiej armii legionu dla ochotników. Jak oświadczył ukraiński prezydent, mogą do niego przystępować cudzoziemcy. Czy Polacy mogą dołączyć do wojny w Ukrainie?

  Od kilku dni trwa wojna po bezzasadnej napaści Rosji na Ukrainę. Nasi wschodni sąsiedzi opierają się sile wroga m.in. dzięki waleczności wojska i zwykłych obywateli. Dołączył do nich nie tylko obecny prezydent Ukrainy, ale także były - Petro Poroszenko. Zamieścił także specjalne nagranie, w którym zwrócił się bezpośrednio do Władimira Putina.

  Rodzeństwo dziewczynki walczy o życie

  Żołnierze wojskowi to osoby, które na pewno nie mogą narzekać na zarobki, tym bardziej że ich wynagrodzenie zasadniczo co roku wzrasta. Jego wysokość zależy od stopnia wojskowego oraz dodatków do stałej pensji. Ile zarabia żołnierz? Uposażenie żołnierzy zawodowych wynosi od 3200 zł brutto do nawet 15000 zł brutto.

  We wtorek rząd przyjął projekt ustawy o obronie ojczyzny. Nowy dokument ma zastąpić w sumie 14 mniejszych ustaw dotyczących kwestii naszej obronności. Wg planów MON ustawa miałaby wejść w życie od 1 lipca bieżącego roku. O zmianach w polskiej armii porozmawiamy z generałem Mirosławem Różańskim, Generał Broni Rezerwy Wojska Polskiego.

  Służby mundurowe w Polsce chronią obywateli, bronią granic państwa, ale też zwalczają klęski żywiołowe i prowadzą akcje ratunkowe. Poznaj kompetencje każdej z nich.

  Chorująca na COVID-19 kobieta w ciąży w potrzebowała natychmiastowej pomocy. 35-latka w ciężkim stanie została przetransportowana wojskowym śmigłowcem ze Zgierza do Lublina. Jak kobiety w ciąży przechodzą zakażenie koronawirusem?