wojsko

  wojsko

  ANZAC to nazwa stosowana dla połączonych sił wojsk australijskich i nowozelandzkich, czyli Korpusu Australii i Nowej Zelandii. Anzac Day to najważniejsze narodowe święto obchodzone w Australii, w kwietniu, podczas którego czczeni są żołnierze australijscy i nowozelandzcy walczący na przestrzeni lat.

  Profos to niegdysiejszy podoficer aresztu wojskowego, wchodzący w skład służby wewnętrznej jednostki wojskowej. Pełnił on funkcje porządkowe – zajmował się głównie sprawami administracyjnymi. Obecnie funkcję tę uwzględnia się w etatowej obsadzie aresztów wojskowych.

  Zarządzenie premiera Mateusza Morawieckiego o skierowaniu Żandarmerii Wojskowej do pomocy policji zostało opublikowane. Od środy, 28 października żołnierze będą pomagać policjantom w zakresie ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego. W sprawie protestów związanych z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego szef rządu zapowiedział: "będziemy stanowczo przeciwdziałać aktom agresji".

  Wojsko kojarzy się z honorem, bezkompromisowością, odwagą i siłą. Z drugiej strony nasuwają się również skojarzenia z wojną, zniszczeniem i biedą. Czy mają one odzwierciedlenie w snach o wojsku? Co sennik mówi o marzeniach sennych, w których pojawia się armia?

  Syn Edyty Górniak - Allan uczy się w liceum wojskowym. Dlaczego wybrał tę szkołę? Chciałby zostać żołnierzem zawodowym? Czy mama Allana nie miała problemu z zaakceptowaniem jego wyboru? A co nowego dzieje się w życiu zawodowym Edyty? Wokalistkę i jej syna gościliśmy w Dzień Dobry TVN.

  Ppłk Izabela Wlizło jest pierwszą kobietą w polskiej armii, która została dowódcą batalionu. Jak żołnierze 22. batalionu piechoty górskiej oceniają jej umiejętności? O tym, jak zaczęła się jej przygoda z wojskiem i jak odnajduje się jako dowódca 550 osobowego batalionu opowiedziała reporterce DDTVN Biance Zalewskiej.

  Czy rzeczywiście szeregi Legii Cudzoziemskiej zasilają najczęściej kryminaliści, którzy w swoich krajach weszli w konflikt z prawem? Kto służy w tej formacji i jaka jest jej historia? O elitarnej jednostce francuskiej armii, Biance Zalewskiej, opowiedział Mariusz Nowakowski, weteran Legii Cudzoziemskiej.

  Bartek Sabela otrzymał zawiadomienie, że jego samochód terenowy został włączony do spisu ruchomości potrzebnych do realizacji zadań związanych z obroną państwa. Oznacza to, że będzie musiał dostarczyć auto do jednostki wskazanej w piśmie w razie mobilizacji i wojny oraz w niektórych sytuacjach w czasie pokoju, np. w związku z ćwiczeniami wojskowymi. Panu Bartkowi nie podoba się ta decyzja. Co zatem zamierza zrobić z samochodem? Zapytał go o to dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki.

  Żołnierze odchodzący do cywila nie potrafią odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Dlaczego mają problem z adaptacją? Okazuje się, że polskie władze nie zagospodarowują wojskowych przechodzących do rezerwy. Czy są z tego powodu rozczarowani? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN byłego oficera jednostki GROM Andrzeja Kruczyńskiego i szefa zespołu ds. weteranów Przemysława Wójtowicza. Zobaczcie reportaż dziennikarki Bianki Zalewskiej.

  Eric Maddox to emerytowany śledczy wojskowy. To dzięki niemu udało się schwytać Saddama Husajna. Jak wyglądał proces zbierania danych na temat kryjówki irackiego dyktatora? Kto i dlaczego ostatecznie doprowadził Amerykanów do miejsca, w którym przebywał Husajn? Dlaczego schwytanie Husajna zajęło 4 miesiące, a Bin Ladena aż 9 lat? Z Maddoxem spotkał się prowadzący Dzień Dobry TVN Piotr Kraśko.

  Angelika Wątor jest reprezentantką Polski w szermierce. Zdobyła medale Igrzysk Europejskich, Mistrzostw Europy i Polski. Od dwóch lat jest żołnierzem Wojska Polskiego. Zaprosiliśmy ją do Dzień Dobry TVN, aby zapytać, dlaczego wybrała szermierkę i jak sobie wyobraża swoją przyszłość.

  Pomimo, że w szeregach wojska pojawia się coraz więcej kobiet, jest to ciągle bardzo męski świat. Zdarza się, że słaba płeć jest dominowana przez swoich kolegów. I to w tym najgorszym znaczeniu tego słowa. Czy prawo i procedury chronią żołnierki przed ich współtowarzyszami broni? W Dzień Dobry TVN spytaliśmy o to zastępcę Rzecznika Praw Obywatelskich dr Sylwię Spurek.

  Polski GROM ma uznaną pozycję wśród innych jednostek specjalnych na świecie. Kto może w nim służyć? Jak wygląda szkolenie żołnierza sił specjalnych? Czy może on dzielić się z najbliższymi informacjami dotyczącymi swojej służby? O tym w Dzień Dobry TVN mówił ppłk Krzysztof Przepiórka. Czy zna emerytowanych żołnierzy służb specjalnych, którzy przeszli na "ciemną stronę mocy"? Dlaczego po odejściu do cywilna żołnierze sił specjalnych pracują w ochronie zamiast służyć swoją wiedzą młodszym kolegom?

  W składzie Gortat Team - polskie gwiazdy i zawodnicy NBA. Po drugiej stronie boiska - Wojsko Polskie wspierane przez żołnierzy z USA. Jakie nastroje panują przed meczem w drużynie Marcina Gortata? Na ich treningu był dziennikarz Dzień Dobry Wakacje Robert Stockinger, który rozmawiał z kapitanem składu i nowymi nabytki z jego części boiska: Agnieszką Włodarczyk i Rahimem. Czego się spodziewają po dzisiejszym wieczorze?

  Do USA trafił wraz z rodziną w 1950 roku. Jego ojciec nie mógł wrócić do Polski, ponieważ był żołnierzem Andersa. Gdy Louis Jurkowlaniec skończył szkołę, poszedł do seminarium, ale po dwóch latach został z niego wyrzucony. Wtedy trafił do amerykańskiego wojska, a wraz z nim, jako snajper, do Wietnamu. Oto historia amerykańskiego weterana, który zamieszkał w Polsce.

  Prezenter pogody Bartek Jędrzejak odwiedził miejsce, które dostępne jest tylko dla wybranych. To Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 Bydgoszczy. Jako pierwsi, na żywo, pokazujemy miejsce, w którym naprawiane i konserwowane są wojskowe samoloty. Przypominamy też, że od dzisiaj do niedzieli, w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich, można zobaczyć wiele takich niedostępnych na co dzień miejsc w Polsce.

  Brygadowy Zespół Bojowy 3. Brygady Pancernej z Fort Carson w stanie Kolorado stacjonuje w Bolesławcu. W jakim celu amerykańcy żołnierze przyjechali do Polski? Czy zanim tu dotarli wiedzieli coś o naszym kraju? Czy coś ich zaskoczyło, kiedy przybyli do Bolesławca? Jak wygląda ich dzień? Co robią w czasie wolnym? Żołnierzy odwiedził dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki.

  Legendarny operator GROM-u Naval z wykształcenia jest ślusarze-spawaczem. Jak z fabryki kotłów trafił do elitarnej jednostki? Jak wygląda życie komandosa na emeryturze? Jaka była jego najtrudniejsza misja? Czy w GROM-ie jest miejsce dla kobiet? W Dzień Dobry TVN Naval opowiedział również o swojej książce "Ostatnich gryzą psy". Skąd ten kontrowersyjny tytuł?

  Pasją fryzjera Mariusza Szymańskiego jest nurkowanie. W głębinach Bałtyku poszukuje skarbów i wojennych pamiątek. Jest też twórcą składanych płetw, które okazały się hitem. Aktualnie trwają testy tych, które są przeznaczone do działań wojskowych. Jak wpadł na pomysł skonstruowania składanych płetw? Jak udało mu się nawiązać kontakt ze służbami specjalnymi wielu państw? Nad czym będzie teraz pracować? Mariusza gościliśmy w Dzień Dobry TVN.

  Trener Tomasz Choiński zawsze daje porządny wycisk podczas treningu. Jednak tym razem role się odwróciły. W Dzień Dobry TVN sprawdziliśmy, jak trener radzi sobie na wojskowym rozruchu.

  Pluton polskich czołgistów z 34. Brygady Kawalerii Pancernej z Żagania stanął na podium prestiżowych zawodów Strong Europe Tank Challenge, w tyle zostawiając żołnierzy z najpotężniejszych armii świata. Dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki odwiedził zwycięską ekipę na poligonie. Miał też okazję wejść do czołgu i trochę tam narozrabiać. Mamy nadzieję, że przez swoją ciekawość nie wywoła konfliktu zbrojnego :)

  Silni, zwinni i odważni. Tacy powinni być nasi żołnierze i policjanci! Okazuje się jednak, że o ile braku odwagi nikt im nie zarzuca, to .... około 50 % naszych funkcjonariuszy ma spory problem z wagą. Filip Chajzer postanowił sprawdzić jak jest w rzeczywistości i, czy zwykły reporter telewizyjny da radę zdać sprawnościowy test w policji. O kondycji fizycznej naszych żołnierzy i policjantów rozmawialiśmy z Markiem Konkolewskim, płk. Tomaszem Szulejko i Dariuszem Lorantym.

  Od początku lutego tego roku przeprowadzana jest kwalifikacja wojskowa, której celem jest ustalenie zdolności do czynnej służby wojskowej i określenia formy tej służby. W Dzień Dobry TVN aktorzy: Michał Lewandowski i Dawid Czupryński powiedzieli o swoim stosunku do służby wojskowej, a prezenter pogody, kapral Tomasz Zubilewicz - o doświadczeniach z wojskiem. Czy w Polsce powinna być wprowadzona obowiązkowa służba wojskowa? Panowie: Meller i Zubilewicz wiedzą już, jaką funkcję pełniliby w wojsku, gdyby wybuchła wojna.

  Polscy turyści proklamowali nowe państwo - Królestwo Enklawy. Zajmuje ono niewielki obszar na granicy między Serbią a Chorwacją. Kraj ma swoją flagę, walutę i jest już po pierwszych wyborach. Póki co żadne z państw nie uznało Królestwa Enklawy. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy premiera Królestwa Enklawy Tomasza Białka i Ministra Nauki i Dobroczynności Królestwa Enklawy Bartłomieja Ornowskigo. Jaka jest historia terenu, na którym powstało nowe państwo? Czy kraj będzie miał swoje wojsko? Jaka idea przyświeca powstaniu nowego państwa? Kto będzie utrzymywał władcę Królestwa? Ilu obywateli ma państwo? Dlaczego chiński jest obok polskiego językiem urzędowym?

  Gość Dzień Dobry TVN st. chor. sztab. Tomasz Świerad z wojskiem jest związany od 1987 roku. Zanim trafił do wojsk specjalnych, służył w jednostkach 6 Brygady Powietrznodesantowej. Podczas służby wiele razy wyjeżdżał na misje do Bośni i Hercegowiny, Kosowa, Iraku i Afganistanu. Jest pierwszym Polakiem, który ukończył Uniwersytet Podoficerów Starszych Sił Specjalnych na Florydzie. Jak tam trafił? Co to jest za szkoła? Czego się w niej nauczył? W jaki sposób będzie mógł wykorzystać swoją wiedzę?