Wkrótce ruszy kwalifikacja wojskowa. Wielu młodych mężczyzn często obawia się tej klasyfikacji. Jednak nie tylko oni mogą dostać list - część kobiet również może się go spodziewać. Sprawdź, kiedy i jak długo potrwa wydawanie kategorii zdolności wojskowej. Co grozi za niestawienie się na komisję? Czy można się nie stawić?
Kwalifikacja wojskowa 2024 - kiedy i kto musi się stawić?
Kwalifikacja wojskowa w 2024 roku potrwa od 1 lutego do 30 kwietnia. W tym czasie będą odbywały się komisje, które przyznają kategorię zdolności. Dokładne daty komisji podawane są w specjalnym zawiadomieniu. Obowiązek stawienia się do kwalifikacji wojskowej w 2024 r roku dotyczy:
- mężczyzn urodzonych w 2005 roku (tzw. rocznik podstawowy),
- mężczyzn urodzonych w latach 2000-2004, którzy nie posiadają jeszcze określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej (tzw. roczniki starsze),
- osób (mężczyzn i kobiet), które 2 latach 2022-2023 zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia (kategoria zdolności B), jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej,
- osób (mężczyzn i kobiet), które w latach 2022-2023 zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia (kategoria zdolności B), jeżeli okres tej niezdolności upływa po zakończeniu kwalifikacji wojskowej i złożyły wniosek o zmianę kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej,
- kobiet urodzonych w latach 1997-2005, posiadających kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej lub pobierających naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2023/2024 kończą naukę w szkołach lub uczelniach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych, albo będących studentkami lub absolwentkami szkół lub kierunków: analityka medyczna, farmacja, lekarski, lekarsko-dentystyczny, pielęgniarstwo, psychologia, ratownictwo medyczne, weterynaria, jeżeli nie posiadają jeszcze określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.
Ponadto, osoby, które ukończyły 18 lat i zgłosiły się ochotniczo do kwalifikacji mogą zostać wezwane do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 24 lata. Dotyczy to osób nieposiadających jeszcze określonej zdolności do czynnej służby wojskowej.
Każda osoba, która podlega stawiennictwu otrzymuje imienne wezwanie od wójta lub burmistrza/prezydenta miasta. W wezwaniu powinny zostać określone: dokładny termin (data) i miejsce stawienia, jakie dokumenty ze sobą zabrać, a także może zostać wskazana godzina stawienia się.
Osoby, które stawiają się po raz pierwszy powinny mieć ze sobą dokumenty takie jak: dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość, posiadaną dokumentację medyczną, aktualną fotografię o wymiarach 35 mm x 40 mm (bez nakrycia głowy), a także dokumenty potwierdzające wykształcenie. Osoby idące po raz kolejny mają obowiązek zabrać dokument potwierdzający tożsamość, dokumentację medyczną oraz książeczkę wojskową.
Kwalifikacja wojskowa - kary za niestawienie się
Osoby, które nie zgłosiły się do kwalifikacji w terminie, mają obowiązek poinformować o tej sytuacji wójta bądź burmistrza/prezydenta miasta, najpóźniej w dniu, w którym był obowiązek stawienia się. Dodatkowo konieczne jest podanie przyczyny, dla której nie udało się dotrzeć na komisję.
Jeżeli jednak kandydat nie stawi się do komisji i nie poda przyczyny to nakładana jest na niego grzywna w celu przymuszenia takiej osoby do stawienia się. Możliwe jest również, że osoba uprawniona - burmistrz/prezydent lub wójt zarządzi przymusowe doprowadzenie do komisji przez policję. Odbywa się to w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym administracji.
Zobacz także:
- Komisja wojskowa – przebieg, kategorie i badania. Czy jest się czego obawiać?
- Pobór do wojska w razie wojny. Jakie zasady obowiązują w Polsce w 2022 roku?
- Obowiązkowe ćwiczenia dla rezerwistów. Polacy otrzymują wezwania na szkolenia
Autor: Teofila Siewko
Źródło: Dziennik Ustaw, art. 32/gov.pl/MSWiA
Źródło zdjęcia głównego: Jake Warga/Getty Images