Zbrojny atak Rosji na Ukrainę, bezpośrednie sąsiedztwo toczącej się wojny i masowe przybywanie na teren naszego kraju uchodźców powoduje, że wielu Polaków się boi. Nasze władze, wojsko, specjaliści, a nawet przedstawiciele innych państw i organizacji zapewniają, że Polska, jako kraj członkowski Unii Europejskiej i NATO, jest bezpieczna. Wiele osób sprawdza jednak teraz, kto poszedłby do wojska w razie wojny w 2022 roku. Wyjaśniamy.
Polsce nie grozi wojna
Polska należy do NATO. Zgodnie z art. 5 Traktatu Północnoatlantyckiego, każdy atak zbrojny z zewnątrz na jedno lub kilka państw członkowskich traktowany jest jako atak przeciwko wszystkim sygnatariuszom umowy. Czyli - atak na nasz kraj to atak na całe NATO. Warto jednak wiedzieć, jak działa polskie prawo i czego wymaga od polskich obywateli w sytuacji konfliktu zbrojnego.
Wojna w Ukrainie
Wojna w Ukrainie
Kto idzie do wojska w razie wojny w Polsce?
W Polsce pobór do wojska w przypadku konfliktu zbrojnego i ogłoszenia mobilizacji jest obowiązkowy dla niemal każdego obywatela uznanego za zdolnego do służby wojskowej. Ograniczenia stanowić może wiek, stan zdrowia lub zajmowane stanowisko.
Konstytucyjny obowiązek obrony Ojczyzny
Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej w art. 85. stanowi, że każdy obywatel RP ma obowiązek bronić Ojczyzny. Co prawda obowiązkowe pobory do wojska w Polsce zostały zawieszone w 2009 r., ale nadal każdy mężczyzna po 18. roku życia musi stawić się do kwalifikacji wojskowej przed komisją wojskową. Ten wymóg dotyczy również kobiet - absolwentek następujących kierunków studiów:
- analityka medyczna,
- farmacja,
- lekarski,
- lekarsko-dentystyczny,
- pielęgniarstwo,
- psychologia,
- ratownictwo medyczne,
- weterynaria.
Dotyczy to także absolwentek policealnych szkół na kierunkach: farmacja, ratownictwo medyczne i weterynaria.
Podczas komisji wojskowej każdy z kandydatów i kandydatek na podstawie badań otrzymuje jedną z czterech kategorii – A, B, D lub E. Przed powołaniem do obowiązkowej służby wojskowej (poza wiekiem i koniecznością pełnienia innych obowiązków) chroni przyznanie kategorii E, która oznacza trwałą i całkowitą niezdolność do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju, w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.
W praktyce, wszystko zależy od rozwoju sytuacji i zapotrzebowania. Armii nie przydadzą się w pierwszej kolejności osoby, które odbyły tylko wizytę w komisji wojskowej i dostały książeczkę wojskową z kategorią. Te osoby wymagają przeszkolenia. Powołania wcześniej dostają żołnierze rezerwy oraz Wojsk Obrony Terytorialnej. Żołnierzem rezerwy jest osoba, która złożyła przysięgę wojskową i została przeniesiona do rezerwy po zwolnieniu z czynnej służby wojskowej.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Bezpłatna pomoc medyczna dla uchodźców. Powstała specjalna platforma w języku ukraińskim
- Oszczędności w czasie wojny. Ekspert radzi, czy warto wypłacać pieniądze
- Jak mądrze wspierać uchodźców z Ukrainy? "Pomaganie oprócz tego, że jest piękne, też bywa trudne"
Autor: Diana Ryściuk
Źródło: Wojsko Polskie, natemat.pl
Źródło zdjęcia głównego: arkadiuszkomski/Getty Images