Ważne kontakty

Bezpłatna pomoc medyczna dla uchodźców. Powstała specjalna platforma w języku ukraińskim 

Ważne kontakty

Autor:
Adam
Barabasz
Teleporada medyczna

Znany Lekarz i Telemedi połączyły siły, wspólnie tworząc portal medyczny dla osób przyjeżdżających z Ukrainy do Polski. Efektem ich współpracy jest strona stworzona w całości w języku ukraińskim, na której znajdą lekarza lub specjalistę i skorzystają z pomocy. Lekarze porozumiewają się po ukraińsku i rosyjsku, a konsultacji udzielają bezpłatnie. 

Pomoc medyczna dla uchodźców

Od czasu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, cały świat robi wszystko, by pomóc ukraińskiej społeczności, która dzielnie walczy z okupantem. Szacuje się, że w osiem dni od wybuchu wojny polską granicę przekroczyło ponad 600 tys. uchodźców. To tak, jakby na mapie Polski z dnia na dzień pojawiło się dodatkowe miasto wielkości Poznania (641 tys. mieszkańców). Olbrzymie wyzwanie organizacyjne spotkało się z chęcią bezinteresownej pomocy wszystkich Polaków i ciężko narzekać na brak chętnych do pracy.

- Jak tylko wybuchła wojna i dowiedzieliśmy się, co się stało, zaczęliśmy działać - mówi Iwona Dziedzic-Gawryś rzeczniczka prasowa portalu Znany Lekarz. - W trzy dni powstał serwis przeznaczony dla osób uciekających przed wojną z Ukrainy do Polski. Wspólnie z Telemedi oraz pozostałymi partnerami przygotowaliśmy miejsce, gdzie uchodźcy mogą znaleźć pomoc medyczną. Serwis jest stworzony w całości w języku ukraińskim. Naszym głównym celem było udostępnienie błyskawicznego wsparcia. Każdy lekarz ma podany numer telefonu, pod który można bezpośrednio zadzwonić. Wszystkie konsultacje są oczywiście bezpłatne. W ramach połączenia można otrzymać receptę. Do tego potrzebny jest numer paszportu – podkreśla.

Twórcom projektu zależało na zaangażowaniu lekarzy mówiących w po ukraińsku i rosyjsku. Jak przyznają organizatorzy, odzew był ogromny. Gotowość do działania zgłaszali pojedynczy medycy jak i całe placówki.

- Wszyscy, do których się zwróciliśmy, przyjęli nasze zaproszenie – zaznacza Iwona Dziedzic-Gawryś. - Serwis będzie istniał, dopóki będzie potrzebna taka pomoc. Oczywiście planujemy jego rozbudowę i już pracujemy nad tym, żeby dodawać do niego lekarzy, którzy chcieliby takie usługi świadczyć. Rozważamy także specjalistów porozumiewających się w innych językach, jeśli będzie taka potrzeba. Wszystko zależy rozwoju sytuacji.

W serwisie można znaleźć szeroki wachlarz usług medycznych.

- Zaczynając od takich najbardziej potrzebnych na teraz, czyli pediatra, internista, psycholog w tym również dziecięcy, po chirurgów, ortopedów, stomatologów – wylicza. - Przekrój jest ogromny, a każdy lekarz ma opisany zakres realizowanych konsultacji i porad. Korzystając z wyszukiwarki można wybrać miasto i specjalizację. Lokalizacja w przypadku teleporady nie ma jednak większego znaczenia i można kontaktować się w oderwaniu od konkretnego miasta. O konieczności wizyty stacjonarnej decyduje lekarz – wyjaśnia.

Wojna w Ukrainie

Ewakuacja dzieci z Charkowa
Ewakuacja dzieci z Charkowa Dzień Dobry TVN
wideo 2/16

Bezpłatni lekarze dla uchodźców

Korzystanie z serwisu jest intuicyjne i całkowicie bezpłatne. Jak uzyskać poradę krok po kroku?

1. Wystarczy wejść na stronę  2. Umówić bezpłatną wizytę w języku ukraińskim lub rosyjskim. 3. Można się też umówić się za pośrednictwem infolinii 4. Jeśli ktoś potrzebuje recepty, wystarczy numer paszportu.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Adam Barabasz

Źródło zdjęcia głównego: Prostock-Studio / Getty Images

Pozostałe wiadomości