Finanse i Praca

Oszczędności w czasie wojny. Ekspert radzi, czy warto wypłacać pieniądze

Finanse i Praca

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Polacy martwią się o swoje oszczędności
Polacy martwią się o swoje oszczędności Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Rosyjska agresja na Ukrainę pociąga za sobą konsekwencje, które odczuwają także Polacy. Więcej płacimy np. za paliwo. Niektórzy z nas obawiają się, że zacznie brakować gotówki, dlatego wyciągają pieniądze z banków. Czy faktycznie mamy się czego obawiać? Jak się zachowywać w tej niełatwej sytuacji? O tym w Dzień Dobry TVN opowiadał ekonomista, Marek Zuber.

Finanse w czasie wojny. Jak się zachować?

Wojna w Ukrainie pociąga za sobą szereg konsekwencji, także ekonomicznych. Ceny paliwa poszły w górę, dlatego nie brakuje osób, które kupują je "na zapas". Niektórzy, w obawie, że zabraknie pieniędzy - wyciągają z banków czy bankomatów gotówkę. - Akurat w Polsce gotówki nie zabraknie. (...) Myśmy drukowali bardzo dużo złotych, grubo ponad 100 miliardów złotych w tych pierwszych miesiącach pandemii. Da się później ściągnąć tę gotówkę, jeśli tylko będzie taka wola Narodowego Banku Polskiego. W związku z tym nie zabraknie w Polsce gotówki, oczywiście zakładam, że nie będzie dalszej eskalacji - mówił w Dzień Dobry TVN Marek Zuber.

W ocenie specjalisty sytuacja, z którą teraz mamy do czynienia bardzo przypomina tę z początku pandemii. W tamtym czasie zaczęły się pojawiać m.in. plotki, że rząd zabierze pieniądze i spora część ludzi zaczęła wybierać pieniądze z bankomatów. - To tak nieszczęśliwie się złożyło, dlatego, że Narodowy Bank Polski postanowił wymienić część starych banknotów na nowe i akurat to był ten moment, kiedy rzucono dość sporo nowych banknotów. (...) Putin, (...) jeżeli wie, co się w Polsce dzieje (...), to on się z tego cieszy. Cieszy się z tego, że była panika związana z brakiem pieniędzy. Myślę, że dokładnie tak mogło być wtedy. Ktoś zaczął wysyłać różnego rodzaju informacje. Mogło to być podkręcane przez rosyjskich hakerów, (...) chodziło właśnie o to, żeby taką panikę wywołać - dodał.

W co inwestować pieniądze?

Osoby, które inwestowały w fundusze, wyraźnie widzą, że zaczynają na tym tracić. Obawiają się także, że np. przez atak hakerów nie będą mieć dostęp do swoich pieniędzy. - Mamy już doświadczenie dotyczące ataków hakerskich. To będzie problem z płatnościami trwający może jeden dzień, może półtora dnia, raczej kilka godzin. Radzimy sobie z tym. Zresztą przeciwko tym atakom wystąpi wtedy cały świat - mówił specjalista.

Mimo to warto mieć w domu gotówkę na wszelki wypadek. - Ale przeciętna rodzina to nie 30 tysięcy złotych w rezerwie w domu, tylko kilkaset złotych, jeśli się coś takiego stanie, żeby mieć na podstawowe rzeczy - dodał ekspert.

Co zrobić, jeśli zainwestowaliśmy swoje pieniądze w złoto lub w walutę? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Jerzy Dudek/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości