Powstańcy warszawscy wspierają Ukrainę. "Jest to barbarzyństwo i nie mogę się z tym pogodzić"

Powstańcy dla Ukrainy
Źródło: Muzeum Powstania Warszawskiego, Espreso
Leszek Żukowski "Antek
Leszek Żukowski "Antek
Jerzy Mindziukiewicz
Jerzy Mindziukiewicz
Janusz Maksymowicz
Janusz Maksymowicz
Trwa kolejny dzień bohaterskiego oporu ukraińskich żołnierzy przed rosyjskim najeźdźcą. Powstańcy warszawscy, którzy znają zmagania z okupantem jak nikt inny, zwrócili się z poruszającym apelem do broniących ojczyzny. - Nigdy nawet najbardziej gościnny dom nie zastąpi własnego - mówi jeden z niegdyś walczących o wyzwolenie polskiej stolicy.

Powstańcy warszawscy dla Ukrainy

Powstanie warszawskie do dziś uważane jest za symbol odwagi i sprzeciwu wobec wyniszczającej kraj hitlerowskiej okupacji. Od czasu rosyjskiej inwazji na Ukrainę nieustannie pojawiają się w mediach porównania do czasów II wojny światowej.

- To, co przeżywacie wy, ja kiedyś przeżywałem - podkreślił Janusz Walędzik. - Wojna to jest coś strasznego. Kiedy jedno państwo napada na drugie, to jest okropnego. Ilu ludzi ginie, tylko dlatego, że komuś coś się nie spodobało - zapytał retorycznie.

Kobiety powstania

Irena Szyperska
Źródło: Muzeum Powstania Warszawskiego / Espreso
Irena Szyperska
Irena Szyperska
Janina Jankowska
Janina Jankowska
Maria Kowalska
Maria Kowalska
Walentyna Slonecka_Wala
Walentyna Slonecka_Wala

W wypowiedziach powstańców każdorazowo pojawia się wątek odwagi i honoru.

- Pamiętajcie, że każdego wroga można zwalczyć i przed napaścią każdego wroga można się obronić - zwrócił się do walczących Ukraińców Janusz Maksymowicz, powstaniec warszawski. - Nawet jeśli człowiek przegrywa, to zachowuje swoją godność i honor. Nie poddawajcie się. My też walczyliśmy o niepodległość ojczyzny. Nie mieliśmy co jeść. Największą zmorą był brak amunicji. Nie mieliśmy sprzętu przeciwlotniczego, ciężkich dział, które pozwalałyby odstraszyć wroga. Mieliśmy za to wolę walki i wierzymy, że naród ukraiński również ją posiada - zaznaczył.

Wojenne dramaty

Ukraińska strona konfliktu bez ustanku alarmuje, że podczas toczącej się wojny łamane jest prawo międzynarodowe, a rosyjskie wojska dopuszczają się zbrodni przeciwko ludzkości. Wielokrotnie też pojawiały się informacje, że część żołnierzy agresora sądziła, iż udaje się na rutynowe ćwiczenia.

- Jestem zaskoczony tym, co się dzieje na świecie, co robi ten drań, Putin - nie przebierał w słowach Wiesław Rylski, oficer rezerwy w stopniu podpułkownika. - Oszukuje swoje własne społeczeństwo, bo zabierał ich na ćwiczenia, wmawiał, że jadą na manewry, a tymczasem byli przygotowywani do akcji, którą przeprowadzają teraz. Jest to barbarzyństwo i nie mogę się z tym pogodzić - dodał.

Jerzy Mindziukiewicz "Jur" zwrócił uwagę na to, że wojna to nie tylko pole walki, ale też dramat cywilów.

- To są ludzie, którzy nic nie zawinili, nie są politykami - podkreślił. - Chcieliby pracować, żyć normalnie, wychowywać swoje dzieci. Tymczasem wynoszą się nie wiadomo dokąd. Jest to niewątpliwie jakaś poniewierka. Nigdy nawet najbardziej gościnny dom nie zastąpi własnego - podsumował.

Rozmowy z powstańczyniami powstały z inicjatywy posła Pawła Kowala. Materiały zostały zrealizowane przez internetową telewizję Espreso i Muzeum Powstania Warszawskiego.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań
podziel się: