"Jest to barbarzyństwo i nie mogę się z tym pogodzić".
To już 7. edycja konkursu filmowego #63PL organizowanego przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Kierowany jest do młodych ludzi w wieku od 15 do 22 lat, którzy chcą w twórczy sposób opowiedzieć o swojej pasji.
Powstanie warszawskie, największy zryw wolnościowy w historii II wojny światowej bitwa i jedno z najważniejszych dokonań Armii Krajowej, przyniosło mieszkańcom Mazowsza wiele bólu i cierpienia. Szacuje się, że w ciągu 63 dni w walce o wolność zginęło 18 tys. żołnierzy i nawet 200 tys. cywilów. I choć z dzisiejszej perspektywy trudno w to uwierzyć, w czasie zrywu w okupowanej Warszawie toczyło się życie i, jak mówią sami powstańcy, "była miłość".
W walkach brali udział, gdy mieli po piętnaście, osiemnaście czy dwadzieścia lat. Dziś to dziewięćdziesięciolatkowie. Odchodzą ci, którzy brali udział w Powstaniu Warszawskim i którzy wiedzą, do czego może doprowadzić mowa nienawiści. Mają mało czasu, ale my możemy pomóc im przeżyć go jak najlepiej. W udzielanie wsparcia Powstańcom zaangażował się Filip Chajzer. Wskazał, co dokładnie może zrobić każdy z nas.
Kiedy bracia Collins dowiedzieli się, w jakich warunkach pracuje Tomek Komenda, postanowili to zmienić i zaoferować mu pracę w ich fundacji. Jak przebiega współpraca?
Już po raz 5. ruszyła zbiórka na rzecz Powstańców Warszawskich, której pomysłodawcą jest Filip Chajzer. Akcję współorganizuje Muzeum Powstania Warszawskiego oraz fundacja i portal siepomaga.pl.
Pamiętacie akcję dziennikarza Dzień Dobry TVN Filipa Chajzera, w której zachęcał swoich fanów do wpłacania pieniędzy na rzecz Powstańców Warszawskich? Osoby, które wpłaciły ich najwięcej miały okazję zwiedzić Muzeum Powstania Warszawskiego w towarzystwie dwójki Powstańców: Hanny Stadnik i Leszka Żukowskiego oraz Filipa. Towarzyszyliśmy im z kamerą.