Atak Rosji na Ukrainę to bardzo trudna sytuacja również dla Polski, ale i reszty Europy. Aby powstrzymać Putina i inwazję Rosji, nakładane są kolejne sankcje ze strony Unii Europejskiej i pojedynczych państw. Odbije się to przede wszystkim na gospodarce Rosji, ale nie bez znaczenia pozostanie również dla wszystkich państw, które prowadziły z nią liczne transakcje, współprace handlowe, etc.
Wojna w Ukrainie
W przyszłości może to poskutkować korzyścią w postaci większej niezależności Europy od rosyjskich surowców, ale pierwsze lata opracowywania nowej strategii mogą być trudne. Obecnie ponad 40 proc. europejskiego zapotrzebowania na gaz ziemny zaspokajane jest dzięki importowi z Rosji. Wzrost cen energii elektrycznej na rynkach europejskich już jest widoczny.
Kryzys ekonomiczny spowodowany wojną w Ukrainie - opinie ekonomistów
Polscy ekonomiści przewidują, że najszybciej odczuwalnymi konsekwencjami będą kolejne podwyżki cen, zwłaszcza mediów, ale także żywności. Efektem wojny może być znaczący wzrost cen zbóż oraz roślin oleistych. Przede wszystkim dlatego, że zarówno Ukraina, jak i Rosja są znaczącymi eksporterami pszenicy (odpowiednio 8,3 i 19,3 proc. udziału w światowym eksporcie), kukurydzy (13,2 i 2,2 proc.), jęczmienia (11,8 i 17,6 proc.) oraz rzepaku (13,4 i 3,8 proc.).
Wyższe ceny zbóż zwykle powodują podwyżki cen pasz dla zwierząt, co w konsekwencji podnosi ceny produktów pochodzenia zwierzęcego takich jak mięso, nabiał czy jaja. Wyższe ceny gazu to również droższe nawozy, a co za tym idzie, wzrost cen płodów rolnych. Podrożeje więc większość produktów spożywczych, których ceny i tak już wzrosły w ostatnim czasie.
Inflacja ma niebawem przekroczyć 10 proc. Jednym z prognozowanych rozwiązań może być wprowadzenie przez rząd regulowanych cen na podstawowe produkty spożywcze. Ekonomiści twierdzą, że takie rozwiązanie może jednak przynieść więcej szkód niż korzyści, tak jak miało to miejsce na Węgrzech. Ekonomiści "obstawiają" również, że Rada Polityki Pieniężnej na kolejnym posiedzeniu, które odbędzie się w marcu, ponownie podniesie stopy procentowe o kolejne punkty, aby kontynuować zacieśnianie polityki pieniężnej.
Drożyzna
Zobacz także:
- Jak wpłacić pieniądze na pomoc Ukrainie i ukraińskiej armii?
- Czego nie należy umieszczać w paczkach dla uchodźców? Caritas: "Dbajmy o godność drugiego człowieka"
- Wojna w Ukrainie. Jak sprowadzić do Polski rodzinę i zalegalizować jej pobyt?
Autor: Diana Ryściuk
Źródło: wyborcza.biz, bankier.pl
Źródło zdjęcia głównego: Anton Petrus/Getty Images