Razem z Ukrainą

Czego nie należy umieszczać w paczkach dla uchodźców? Caritas: "Dbajmy o godność drugiego człowieka"

Razem z Ukrainą

Autor:
Justyna
Piąsta

Polacy chcą nieść pomoc i przekazują uchodźcom z Ukrainy paczki. Dzielą się żywnością, odzieżą czy środkami higieny osobistej. Jednak w niektórych darach dla potrzebujących pojawiają się rzeczy brudne, zużyte, nieodpowiednie na tę porę roku, z krótką datą ważności. Jak zaznacza Maciej Dubicki z Caritas Polska: "Powinniśmy przekazać potrzebującym to, co mamy najlepsze".

Paczki dla uchodźców

Z powodu inwazji w Ukrainie i ataku rosyjskich wojsk na tamtejsze miasta, Ukraińcy tłumnie pojawiają się na polskiej granicy. Nie mają przy sobie zbyt wielu rzeczy, tylko tyle, ile zdążyli zabrać, uciekając ze swojego kraju. Wielu ludzi przybywa do Polski z jednym plecakiem czy torbą. Dlatego potrzebują wsparcia.

Ukraina

Wojna rozdzieliła ich z bliskimi
Wojna rozdzieliła ich z bliskimi Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Polacy chętnie organizują się, tworzą paczki dla uchodźców i przekazują im żywność oraz odzież. Niestety, z punktów przy granicy docierają głosy, że zdarzają się pakunki ze starymi, brudnymi czy zużytymi rzeczami. Niektórzy oddają klapki, inni buty na obcasie, jeszcze inni letnie ubrania czy otwarte, do połowy puste butelki z kosmetykami. Maciej Dubicki z Caritas Polska podkreśla, że niesienie pomocy powinno być dobrze przemyślanie.

- Niosąc pomoc warto pamiętać, że po drugiej stronie jest człowiek. Dbajmy o godność drugiego człowieka. Myślę, że nikt z nas nie chciałby dostać brudnych czy zniszczonych ubrań. Dostajemy informacje od naszych punktów przy granicy, że takie sytuacje się zdarzają, dlatego apelujemy, by przekazywać ubrania, które są nowe. Niektórzy rozumieją, że używane ubranie w dobrym stanie, to takie, które naprawdę jeszcze nadaje się do noszenia, ale jednak sporo osób może zrozumieć przekazywanie odzieży jako opróżnianie szafy i czyszczenie jej z rzeczy zbędnych. Nie tak to powinno wyglądać, nie tak wygląda pomoc. Powinniśmy przekazać potrzebującym to, co mamy najlepsze. Ponadto w tych punktach zbiórek nie ma takiej siły przerobowej, by teraz te ubrania sortować, sprawdzać, które są dobre, nadają się, a które są brudne, poplamione - mówi Maciej Dubicki w rozmowie z Justyną Piąstą z dziendobry.tvn.pl.

Czego potrzebują uchodźcy?

By realnie nieść pomoc potrzebującym, najlepiej zgłosić się do konkretnych instytucji. One poinformują nas, co przyda się uchodźcom.

- Bardzo się cieszymy, że jest taka solidarność narodowa na rzecz uchodźców z Ukrainy, to jest piękna postawa, ale jednocześnie chcielibyśmy zaapelować o to, by zastanowić się, w jaki sposób możemy mądrze pomóc, by wystudzić trochę te emocje. Po pierwsze warto, by ta pomoc była w jakiś sposób zinstytucjonalizowana. Możemy skontaktować się z różnego rodzaju instytucjami, organizacjami pozarządowymi, charytatywnymi, fundacjami czy stowarzyszeniami. Warto zgłosić się do nich i zapytać, co konkretnie jest potrzebne, jaka jest prowadzona zbiórka. To jest teraz bardzo ważne, bo teraz jest tak duże poruszenie, które powoduje lekki chaos - podkreśla Dubicki z Caritas Polska.

Zobacz także: #PomagamUkrainie. Gdzie szukać informacji na temat wsparcia dla uchodźców?

Co zatem należy umieszczać w paczkach? Jakie są uniwersalne rozwiązania?

- Jest prosty mianownik: opuściłem miejsce zamieszkania, jestem tylko z tym, co mam przy sobie, co zdołałem zabrać. Więc co może być mi potrzebne? Temperatury są teraz koło 0 stopni, więc to musi być ciepła odzież, koce, śpiwory. Mogą przydać się termosy, ale też takie rzeczy jak powerbanki. Dodatkowo żywność z długim terminem ważności, batoniki energetyczne, produkty, które szybko się nie zepsują, zgrzewki wody. A to, co konkretnie się przyda, podpowiedzą odpowiednie organizacje, punkty przy granicach, punkty recepcyjne - one podają określone wytyczne - zaznacza przedstawiciel Caritas Polska.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie.  Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Justyna Piąsta

Źródło zdjęcia głównego: Caritas Polska

Pozostałe wiadomości