Razem z Ukrainą

Jak wpłacić pieniądze na pomoc Ukrainie i ukraińskiej armii?

Razem z Ukrainą

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
gov.pl/gov.ua
Ukraiński mundur, na którym leży flaga i godło

W związku z wojną w Ukrainie wiele osób pragnie pomagać. Nie każdy może pozwolić sobie na przyjęcie uchodźców pod swój dach lub przybycia na granicę i wzięcia udziału w wolontariacie. W takiej sytuacji można wspierać Ukrainę finansowo. Jak wpłacić pieniądze na pomoc Ukrainie i ukraińskiej armii?

Jak wpłacić pieniądze na pomoc Ukrainie?

Aby wspomóc Ukrainę finansowo, należy wpłacić pieniądze na jedną z zaufanych i zweryfikowanych zbiórek, które prowadzone są przez różne organizacje, np. Polską Akcje Humanitarną, Polski Czerwony Krzyż czy Solidarni z Ukrainą - Fundacja Pomagam. To tylko część z nich, pełną listę można znaleźć tutaj: Jak pomóc mieszkańcom Ukrainy? Lista sprawdzonych zbiórek pieniędzy.

Wojna w Ukrainie

Ewakuacja dzieci z Charkowa
Ewakuacja dzieci z Charkowa Dzień Dobry TVN
wideo 2/16

Żeby wpłacić pieniądze wystarczy wejść na wybraną przez siebie zbiórkę i podążać za instrukcjami. Większość z nich umożliwia wykorzystanie szybkich płatności lub przelewów 24. Są jednak takie, w których trzeba wykonać przelew tradycyjny ze swojego banku.

Ważne, aby wpłacać jedynie na zaufane i sprawdzone zbiórki pieniędzy. W przeciwnym wypadku fundusze, które przelejemy mogą zostać wykorzystane do niewłaściwych celów. Prostym sposobem na pomoc Ukrainie jest również sprawdzenie rządowej strony: pomagamukrainie.gov.pl. W zakładce "Chcę pomóc" znajduje się nie tylko opcja zgłoszenia się, jako osoby chętnej do pomocy, ale również jest dostępna pełna lista zbiórek pieniężnych oraz zbiórek darów. Warto korzystając z tej strony przelać środki, gdyż jest to najpewniejsza i najbezpieczniejsza forma wsparcia. 

Jak wpłacić pieniądze na pomoc ukraińskiej armii?

Zbiórki, które zbierają pieniądze dla Ukrainy są w znacznej większości akcjami humanitarnymi. Oznacza to, że nie wspomagają one armii ukraińskiej. Jeżeli ktoś pragnąłby wpłacić pieniądze na pomoc wojska w Ukrainie, tym bardziej powinno się sprawdzić, czy zbiórki są legalne i prawdziwe. Jedną z nich jest Army SOS, na oficjalnej stronie akcji można wpłacić pieniądze, które zostaną przeznaczone na zakup np. amunicji, tarcz, urządzeń łączności i rozpoznania, a także umundurowania i zaopatrzenia w żywność. 

Ponadto, Narodowy Bank Ukrainy otworzył specjalne konto, na które można wpłacać datki. Zostaną one przekazane na potrzeby ukraińskiej armii. Konto jest walutowe co oznacza, że można na nie wpłacać pieniądze w dowolnej walucie, w tym polskich złotych.

Numer konta Narodowego Banku Ukrainy do wsparcia armii to: UA843000010000000047330992708. 

Więcej informacji można znaleźć na oficjalnej stronie banku: bank.gov.ua.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Teofila Siewko

Źródło: gov.pl/gov.ua

Źródło zdjęcia głównego: Iryna Imago/Getty Images

Pozostałe wiadomości