wojsko polskie

  wojsko polskie

  Nasi goście: „SLAB” i „RATS” to piloci polskich myśliwców F-16. Dlaczego nie możemy zdradzić ich imion, nazwisk ani stopni wojskowych? Jak zaczęła się ich przygoda z lotnictwem i co trzeba zrobić, jaką drogę przejść, żeby zostać pilotem "eFa"? Czy pilotowanie tak szybkich samolotów ma skutki uboczne dla zdrowia? Cały reportaż o bazie w Krzesinach i pilotach F-16 będzie można zobaczyć w programie „Uwaga” o 19:40! Zapraszamy.

  W Dzień Dobry Wakacje porucznicy Biało-czerwonych Iskier, czyli lotniczego zespołu akrobacyjnego Wojska Polskiego: Marcin Kossakowski i Mateusz Kubiak zdradzili kilka tajników swojej pracy. Jak trafia się do Iskier? Czy akrobacje w powietrzu to ich jedyne zadanie? I czy film "Top Gun" odgrywał jakąś rolę kiedy wybierali swoją ścieżkę zawodową? ;-)

  "Szukam okazji, żeby być w ruchu. Szukam okazji, żeby zatrudnić mój silnik". Bohater naszego reportażu, Jan Stachow ma 88 lat, jest emerytowanym majorem Wojska Polskiego i ... jednym z najstarszych biegaczy w Polsce. Tygodniowo pokonuje przynajmniej 50 kilometrów! Poznajcie jego przepis na długowieczność.

  11 listopada w samo południe odbywają się tradycyjne uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Tego dnia przybyli na miejsce mają okazję zobaczyć m.in. musztrę Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego. Dziennikarz Dzień Dobry TVN Mateusz Hładki przypatrywał się próbie generalnej przed wielką defiladą. Dowiedział się, ile czasu zajmują przygotowania i kto może dostać się do KRWP. Czy Mateusz poradził sobie z krokiem defiladowym i dlaczego nie nadawałby się do Kompanii Reprezentacyjnej WP? :)

  Wojsko powołało rezerwistów. Czym jest ta próbna mobilizacja? Dlaczego MON dopiero po siedmiu latach postanowiło sprawdzić stan gotowości bojowej wśród rezerwistów? Jak to będzie wyglądało i ile będzie trwało? Co się stanie, jeżeli pracodawca się na to nie zgodzi? Co zrobić, gdy powołany nie ma etatu, a jest zatrudniony na umowę o dzieło? Czy wojsko jest wówczas zobowiązane do rekompensaty finansowej? W studiu Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z płk. Tomaszem Szulejko, rzecznikiem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego oraz z mec. Romualdem Kędzierskim, który poruszył kwestię ochrony prawa pracy.

  Karbala to film oparty na faktach. Opowiada historię, która wydarzyła się w 2004 roku kiedy grupa 50 polskich i bułgarskich żołnierzy, atakowana przez setki rebeliantów, 3 doby broniła ratusza w irackiej Karbali, była to największa bitwa stoczona przez polskie wojsko po II wojnie światowej. Z kamerą Dzień Dobry Wakacje odwiedziliśmy plan filmowy tej produkcji.

  Wojsko uważane jest za zdecydowanie męską dziedzinę, ale kobiety coraz częściej wstępują do armii. Szer. Ewelina Miłkowska jest pierwszą kobietą w Batalionie Reprezentacyjnym WP. W studiu Dzień Dobry Wakacje była naszym gościem. Towarzyszył jej mjr Marcin Kujawa- zastępca dowódcy Batalionu Reprezentacyjnego WP.

  Tylko u nas, w Dzień Dobry Wakacje, na dzień przed Wielkim Meczem - Gortat Team kontra Wojsko Polskie! Zapraszamy od 8:30. Program poprowadzą: Dorota Wellman i Marcin Prokop. Kto wygra? Obstawiajcie w komentarzach!

  Chętnych do bycia żołnierzem jest więcej niż miejsc w wojsku. Reporter Dzień Dobry TVN Filip Chajzer sprawdził, czy warto iść do wojska i czy znane przysłowie że „za mundurem panny sznurem" mówi prawdę?