Obowiązkowe ćwiczenia dla rezerwistów
Wojskowe Komendy Uzupełnień (WKU) od lutego wysyłają polskim rezerwistom wezwania w celu mobilizacyjnego uzupełnienia jednostek wojskowych. Wezwania otrzymują żołnierze przeniesieni do rezerwy, którzy składali przysięgę i otrzymali przydział mobilizacyjny.
Wojna w Ukrainie
W związku z wojną w Ukrainie listy wzywające do szkoleń u wielu osób wzbudzają obawy. Sztab Generalny Wojska Polskiego podkreśla jednak, że te działania są rutynowe i wcześniej nie odbyły się ze względu na pandemię, a niepokoje są niepotrzebne.
Nadawanie przydziałów mobilizacyjnych żołnierzom rezerwy nie jest związane z aktualną sytuacją w Ukrainie. Jest to rutynowa działalność Sił Zbrojnych RP, realizowana planowo w celu zapewnienia mobilizacyjnego uzupełnienia stanu osobowego jednostek wojskowych. Należy podkreślić, że jest to stały element przygotowywania SZ RP do realizacji zadań określonych w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz ustawie z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony RP.- wyjaśnia płk Joanna Klejszmit, rzecznik prasowy Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.
Obowiązkowe ćwiczenia dla rezerwistów - zasady i terminy
Zgodnie z treścią rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wprowadzenia obowiązkowych ćwiczeń wojskowych, prowadzone będą one cyklicznie do 2035 roku.
Kryteria, jakimi kieruje się WKU, to poziom wyszkolenia wojskowego lub kwalifikacje żołnierza rezerwy, a także stan zdrowia i wiek. Istotna jest również odległość miejsca zamieszkania od jednostki wojskowej, do której rezerwista będzie powołany w przypadku ogłoszenia mobilizacji lub wojny.
Wojsko nie ujawnia danych, ilu mężczyzn już otrzymało lub dopiero otrzyma wezwania. Szczegóły dotyczące przygotowania sił zbrojnych do realizacji zadań w przypadku ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny nie mogą być podawane do wiadomości publicznej.
Zobacz także:
- Czy Polska wyśle wojska do Ukrainy? Prezydent Andrzej Duda zabrał głos w tej sprawie Razem z Ukrainą
- Komisja wojskowa – przebieg, kategorie i badania. Czy jest się czego obawiać?
- Dostałeś SMS-a z wezwaniem do służby wojskowej? Sprawdź, co powinieneś zrobić
Autor: Diana Ryściuk
Źródło: portalsamorzadowy.pl
Źródło zdjęcia głównego: arkadiuszkomski/Getty Images