żołnierz

  żołnierz

  Kobiet nie pyta się o wiek, ale te panie nie mają problemu ze swoją metryką. Co więcej, śmiało deklarują, że życie zaczyna się dopiero po 40-ce. O swoich okrągłych urodzinach opowiedziały w Dzień Dobry TVN Katarzyna Cerekwicka i Alżbeta Lenska. Poznaliśmy też żołnierki, które w wieku 40 lat wstąpiły do WOT-u. Posłuchajcie historii tych wyjątkowych kobiet.

  Profos to niegdysiejszy podoficer aresztu wojskowego, wchodzący w skład służby wewnętrznej jednostki wojskowej. Pełnił on funkcje porządkowe – zajmował się głównie sprawami administracyjnymi. Obecnie funkcję tę uwzględnia się w etatowej obsadzie aresztów wojskowych.

  Postać żołnierza kojarzy się z kontrolą i posłuszeństwem. Gdy więc pojawia się on w marzeniach sennych, często interpretowany jest jako znak, że śniący musi zapanować nad swoim życiem. Ale czy sennik na tym poprzestaje? Jak jest interpretowany sen, w którym pojawia się żołnierz?

  W Bolesławcu odbył się I Bieg Weterana upamiętniający porucznika Łukasza Kurowskiego, który zginął w Afganistanie. Honorową patronką zawodów była wdowa po poległym - Aneta Kurowska. Mieliśmy okazję spotkać się z nią. Opowiedziała nam, co poczuła, gdy pierwszy raz zobaczyła swojego męża, gdzie odbyła się ich ślubna sesja fotograficzna, okolicznościach śmierci porucznika i swoich marzeniach.

  Anna Skrajna jest żoną żołnierza, który pięć lat temu został ranny podczas misji w Afganistanie. Pod samochodem którym jechał wybuchła mina. Jakie odniósł obrażenia? O wypadku męża i o tym, z czym mierzą się żony żołnierzy idących na wojnę Pani Anna opowiedziała w Dzień Dobry TVN. Obok niej na naszej kanapie usiadła dziennikarka Bianka Zalewska.

  Eric Maddox to emerytowany śledczy wojskowy. To dzięki niemu udało się schwytać Saddama Husajna. Jak wyglądał proces zbierania danych na temat kryjówki irackiego dyktatora? Kto i dlaczego ostatecznie doprowadził Amerykanów do miejsca, w którym przebywał Husajn? Dlaczego schwytanie Husajna zajęło 4 miesiące, a Bin Ladena aż 9 lat? Z Maddoxem spotkał się prowadzący Dzień Dobry TVN Piotr Kraśko.

  Angelika Wątor jest reprezentantką Polski w szermierce. Zdobyła medale Igrzysk Europejskich, Mistrzostw Europy i Polski. Od dwóch lat jest żołnierzem Wojska Polskiego. Zaprosiliśmy ją do Dzień Dobry TVN, aby zapytać, dlaczego wybrała szermierkę i jak sobie wyobraża swoją przyszłość.

  Kiedy miał 11 lat, w jego ojczystym kraju - Sierra Leone - wybuchła wojna domowa. A, kiedy miał 13 lat został siłą wcielony do armii i był faszerowany narkotykami, by zabijać innych. Jako dziecko widział śmierć i okrucieństwo. Gościem Marcina Prokopa w studiu Dzień Dobry TVN był Ishmael Beah, autor książki "Było minęło. Wspomnienia dziecka-żołnierza". Ishmael Beah opowiedział w jaki sposób stał się dzieckiem-żołnierzem. Czy pamięta, kiedy po raz pierwszy zabił człowieka?

  Nasi goście: „SLAB” i „RATS” to piloci polskich myśliwców F-16. Dlaczego nie możemy zdradzić ich imion, nazwisk ani stopni wojskowych? Jak zaczęła się ich przygoda z lotnictwem i co trzeba zrobić, jaką drogę przejść, żeby zostać pilotem "eFa"? Czy pilotowanie tak szybkich samolotów ma skutki uboczne dla zdrowia? Cały reportaż o bazie w Krzesinach i pilotach F-16 będzie można zobaczyć w programie „Uwaga” o 19:40! Zapraszamy.

  Polski GROM ma uznaną pozycję wśród innych jednostek specjalnych na świecie. Kto może w nim służyć? Jak wygląda szkolenie żołnierza sił specjalnych? Czy może on dzielić się z najbliższymi informacjami dotyczącymi swojej służby? O tym w Dzień Dobry TVN mówił ppłk Krzysztof Przepiórka. Czy zna emerytowanych żołnierzy służb specjalnych, którzy przeszli na "ciemną stronę mocy"? Dlaczego po odejściu do cywilna żołnierze sił specjalnych pracują w ochronie zamiast służyć swoją wiedzą młodszym kolegom?

  Polski żołnierz, weteran z Afganistanu Sebastian Marczewski zanurkował tego lata na głębokość 240 metrów we włoskim Jeziorze Garda. Tym samym pobił rekord Europy służb mundurowych. Jest też pierwszym człowiekiem, który nurkował wzdłuż jeziora Hańcza. Oto historia człowieka, który balansuje na granicy życia i śmierci, zarówno na wojnie jak i podczas nurkowania. Mówią o nim, że jest nieugięty, nigdy nie poddaje się i pomaga innym.

  W Polsce mamy ponad 600 tys. honorowych dawców krwi. Jakie warunki trzeba spełniać, aby oddać krew? Jakie są przeciwwskazania do tego? Ile razy w roku można oddawać krew? Zapytaliśmy o to dr Joannę Wojewodę z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie. Obok niej usiedli: st. chor. sztab. Jacek Schmidt z Żandarmerii Wojskowej, który do tej pory oddał 158 litrów krwi oraz wokalista i producent muzyczny Mateusz Krautwurst, któremu krew uratowała życie. Dlaczego lekarze musieli podać Mateuszowi krew? Dlaczego Pan Jacek został honorowym dawcą?

  Brygadowy Zespół Bojowy 3. Brygady Pancernej z Fort Carson w stanie Kolorado stacjonuje w Bolesławcu. W jakim celu amerykańcy żołnierze przyjechali do Polski? Czy zanim tu dotarli wiedzieli coś o naszym kraju? Czy coś ich zaskoczyło, kiedy przybyli do Bolesławca? Jak wygląda ich dzień? Co robią w czasie wolnym? Żołnierzy odwiedził dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki.

  Co prawda wojna skończyła się wiele lat temu, ale pozostawiła po sobie sporo niebezpiecznych "pamiątek", które muszą być zneutralizowane przez saperów. Jak wygląda praca ludzi wykonujących ten zawód? Co ich chroni podczas akcji? O tym gość Dzień Dobry TVN st. chorąży sztabowy, dowódca patrolu saperskiego Przemysław Parol. Dowiedzieliśmy się również, co zrobić, kiedy natkniemy się na niewybuch.

  Syn Barbary Pastusiak - Marcin pojechał na misję do Afganistanu. Niestety podczas jednej z akcji stracił życie. Z pieniędzy, jakie Pani Barbara otrzymała z odszkodowania, wybudowała dom dla weteranów misji. Mogliśmy go zobaczyć i porozmawiać z pomysłodawczynią.

  Gwardia szwajcarska to najmniejsza i jednocześnie najbardziej elitarna gwardia świata. Ma niezwykłą, 500-letnią historię. Z rekrutami rozmawiał Piotr Kraśko. Jakie trzeba spełnić warunki, by móc zostać żołnierzem gwardii? Jak wygląda służba? W rocznicę jakiego wydarzenia zaprzysięża się nowych żołnierzy gwardii? I co czują rodzice rekrutów?

  Komandosi z Lublińca - krążą o nich legendy. To właśnie do nich wybrała się dziennikarka Dzień Dobry TVN Ula Chincz. Chciała z nim potrenować. Niestety w trakcie ćwiczeń Ula została uprowadzona! Jak nasza dziennikarka zachowywała się podczas porwania? Czy popełniła jakiś błąd? Czy Ula ma potencjał na żołnierza? Czego się nauczyła?

  W mundurze? Strażak, policjant? A może piłkarz? Prawnik, lekarz, żołnierz czy polityk? Które męskie zawody są dla kobiet pociągające? Przeprowadziliśmy sondę oraz zapytaliśmy eksperta Joannę Keszkę, co podnieca kobiety w zapracowanych mężczyznach. Pieniądze, władza, a może bezpieczeństwo?

  Chris Kyle był najbardziej skutecznym snajperem w historii Stanów Zjednoczonych, zabił 255 osób, z czego 160 zostało oficjalnie potwierdzonych przez Pentagon. Na podstawie jego książki "American sniper", powstał, nominowany do Oscara, film o tym samym tytule wyreżyserowany przez Clinta Eastwooda. Chris zginął w 2013 roku, zastrzelony przez żołnierza, któremu pomagał uporać się z syndromem stresu bojowego. O tym, jaki na co dzień był, najbardziej skuteczny snajper USA, opowiedział nam były żołnierz jednostki GROM, znajomy Chrisa Kyle'a, Andrzej K. Kisiel.

  Żołnierze - z uwagi na swój zawód - są narażeni na niebezpieczeństwa w trakcie pełnienia służby. Żony wojskowych są świadome, że któregoś dnia może przyjść wiadomość o śmierci ich mężów. Jak żyć po stracie męża, który zginął na służbie wojskowej? Jak radzić sobie z bólem i gniewem? Jak wojsko pomaga wdowom? W Dzień Dobry TVN gościliśmy psychoterapeutkę Izabelę Jabłońską i ppłk Leszka Stępienia - pierwszego rannego na misji w Afganistanie, weterana wojennego, dyrektora Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa.

  W ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego wojska amerykańskie stacjonują w Polsce. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy dowódcę oddziału Information Operations Matta O'Keefe'a, aby opowiedział na nam, jak wygląda codzienność amerykańskiego żołnierza. Gościliśmy również jego żonę Katarzynę. Jak para się poznała? Czy Mattowi podoba się Polska? Czym zajmuje się w armii? Jak udaje im się utrzymać związek na odległość? Gdzie zamierzają zamieszkać, kiedy Matt przejdzie na wojskową emeryturę?

  Odniósł spektakularny sukces w Ultimate Fighting Championship. Piotr Hallman zaczynał od ćwiczenia karate, wybrał jednak mieszane sztuki walki. Jest absolwentem Akademii Marynarki Wojennej. W studiu Dzień Dobry TVN opowiedział o swojej drodze do sukcesu.

  Chętnych do bycia żołnierzem jest więcej niż miejsc w wojsku. Reporter Dzień Dobry TVN Filip Chajzer sprawdził, czy warto iść do wojska i czy znane przysłowie że „za mundurem panny sznurem" mówi prawdę?

  Wyjazd na misję to dla każdego żołnierza wyzwanie, ale to także wielkie przedsięwzięcie dla ich rodzin. Podczas kursów i warsztatów żony uczą się jak przetrwać rozłąkę z mężem-żołnierzem.

  Wzrasta liczba kobiet chcących przynależeć do armii, wyjeżdżać na niebezpieczne misje i wydawać rozkazy. W poniedziałek ruszyła kwalifikacja wojskowa, która potrwa do 30 kwietnia i obejmie około 290 tysięcy osób.