żołnierz

  Ukraińskie służby zatrzymały oszustów, którzy wyłudzali pieniądze od rodzin żołnierzy, którzy dostali się do rosyjskiej niewoli. Przestępcy oferowali m.in. kontakt z jeńcem czy przetransportowanie zwłok.

  Życzenia dla żołnierza złożone w ważnym dla niego dniu na pewno sprawią mu wiele radości. Żołnierze wykonują ciężką pracę i poświęcają się dla ojczyzny, dlatego warto o nich pamiętać zarówno w czasie ich prywatnych świąt (imienin, urodzin), jak i w dniu Święta Wojska Polskiego czy Dniu Weterana.

  Mężczyzna zginął z rąk Rosjan.

  - Nie pozwolili nawet zabrać ciała na cmentarz - czytamy w komunikacie.

  Podczas wojny w Ukrainie śmierć poniosło już wiele osób. Teraz świat obiegła informacja o najmłodszym znanym żołnierzu, który zginął podczas walk. Roman Akimow miał 18 lat.

  Andrij Chływniuk stał się światową gwiazdą.

  Według Służby Bezpieczeństwa Ukrainy materiał jest autentyczny.

  Ukraińskie służby przechwyciły rozmowę telefoniczną.

  Roman Hrybow otrzymał odznaczenie od szefa władz obwodu czerkaskiego.

  "Obowiązki żołnierskie są w tej chwili najważniejsze".

  Naval, były żołnierz Jednostki Specjalnej GROM, opowiedział, jak przygotować się do ewakuacji. Wskazał też, co warto spakować do plecaka ucieczkowego. - Powinien mieć go każdy członek rodziny niezależnie, czy ma 3-latka, czy 83 - podkreślił w opublikowanym w sieci nagraniu.

  Polacy otrzymują wezwania na szkolenia.

  Jeden z najsłynniejszych snajperów na świecie postanowił dołączyć do Ukraińskiego Legionu Międzynarodowego. Posługujący się pseudonimem "Wali" weteran wojen w Afganistanie i Iraku dotarł na Ukrainę, gdzie walczy z rosyjskimi siłami.

  Żołnierze wojskowi to osoby, które na pewno nie mogą narzekać na zarobki, tym bardziej że ich wynagrodzenie zasadniczo co roku wzrasta. Jego wysokość zależy od stopnia wojskowego oraz dodatków do stałej pensji. Ile zarabia żołnierz? Uposażenie żołnierzy zawodowych wynosi od 3200 zł brutto do nawet 15000 zł brutto.

  Żołnierz Wojsk Obrony Terytorialnej uratował kilkuletnią dziewczynkę z płonącego mieszkania. Mężczyzna, aby ratować dziecko, wszedł do budynku bez żadnego zabezpieczenia. Z poparzeniami trafił do szpitala.

  Kobiet nie pyta się o wiek, ale te panie nie mają problemu ze swoją metryką. Co więcej, śmiało deklarują, że życie zaczyna się dopiero po 40-ce. O swoich okrągłych urodzinach opowiedziały w Dzień Dobry TVN Katarzyna Cerekwicka i Alżbeta Lenska. Poznaliśmy też żołnierki, które w wieku 40 lat wstąpiły do WOT-u. Posłuchajcie historii tych wyjątkowych kobiet.

  Młoda kobieta w polskim mundurze wojskowym stoi na angielskiej ulicy. Takie zdjęcie opublikował IPN, prosząc o pomoc w odszukaniu żołnierki. Kim jest dziewczyna uwieczniona na fotografii sprzed 70 lat?

  Profos to niegdysiejszy podoficer aresztu wojskowego, wchodzący w skład służby wewnętrznej jednostki wojskowej. Pełnił on funkcje porządkowe – zajmował się głównie sprawami administracyjnymi. Obecnie funkcję tę uwzględnia się w etatowej obsadzie aresztów wojskowych.

  Z wykształcenia jest weterynarzem, jednak pewnego dnia zdecydowała, że chce zostać także żołnierzem i wstąpiła do Wojsk Obrony Terytorialnej. Poznajcie szeregową Gabrielę Budzyńską-Janiak i jej niezwykłe życie.

  Ponad dwadzieścia tysięcy ochotników szkoliło się w, zorganizowanym w latach 1917-1919 w kanadyjskim mieście Niagara-on-the-Lake, Kosciuszko Camp. Pamięć o nich jest wciąż żywa.

  Postać żołnierza kojarzy się z kontrolą i posłuszeństwem. Gdy więc pojawia się on w marzeniach sennych, często interpretowany jest jako znak, że śniący musi zapanować nad swoim życiem. Ale czy sennik na tym poprzestaje? Jak jest interpretowany sen, w którym pojawia się żołnierz?

  W Bolesławcu odbył się I Bieg Weterana upamiętniający porucznika Łukasza Kurowskiego, który zginął w Afganistanie. Honorową patronką zawodów była wdowa po poległym - Aneta Kurowska. Mieliśmy okazję spotkać się z nią. Opowiedziała nam, co poczuła, gdy pierwszy raz zobaczyła swojego męża, gdzie odbyła się ich ślubna sesja fotograficzna, okolicznościach śmierci porucznika i swoich marzeniach.

  Anna Skrajna jest żoną żołnierza, który pięć lat temu został ranny podczas misji w Afganistanie. Pod samochodem którym jechał wybuchła mina. Jakie odniósł obrażenia? O wypadku męża i o tym, z czym mierzą się żony żołnierzy idących na wojnę Pani Anna opowiedziała w Dzień Dobry TVN. Obok niej na naszej kanapie usiadła dziennikarka Bianka Zalewska.

  Eric Maddox to emerytowany śledczy wojskowy. To dzięki niemu udało się schwytać Saddama Husajna. Jak wyglądał proces zbierania danych na temat kryjówki irackiego dyktatora? Kto i dlaczego ostatecznie doprowadził Amerykanów do miejsca, w którym przebywał Husajn? Dlaczego schwytanie Husajna zajęło 4 miesiące, a Bin Ladena aż 9 lat? Z Maddoxem spotkał się prowadzący Dzień Dobry TVN Piotr Kraśko.

  Angelika Wątor jest reprezentantką Polski w szermierce. Zdobyła medale Igrzysk Europejskich, Mistrzostw Europy i Polski. Od dwóch lat jest żołnierzem Wojska Polskiego. Zaprosiliśmy ją do Dzień Dobry TVN, aby zapytać, dlaczego wybrała szermierkę i jak sobie wyobraża swoją przyszłość.

  Kiedy miał 11 lat, w jego ojczystym kraju - Sierra Leone - wybuchła wojna domowa. A, kiedy miał 13 lat został siłą wcielony do armii i był faszerowany narkotykami, by zabijać innych. Jako dziecko widział śmierć i okrucieństwo. Gościem Marcina Prokopa w studiu Dzień Dobry TVN był Ishmael Beah, autor książki "Było minęło. Wspomnienia dziecka-żołnierza". Ishmael Beah opowiedział w jaki sposób stał się dzieckiem-żołnierzem. Czy pamięta, kiedy po raz pierwszy zabił człowieka?

  Nasi goście: „SLAB” i „RATS” to piloci polskich myśliwców F-16. Dlaczego nie możemy zdradzić ich imion, nazwisk ani stopni wojskowych? Jak zaczęła się ich przygoda z lotnictwem i co trzeba zrobić, jaką drogę przejść, żeby zostać pilotem "eFa"? Czy pilotowanie tak szybkich samolotów ma skutki uboczne dla zdrowia? Cały reportaż o bazie w Krzesinach i pilotach F-16 będzie można zobaczyć w programie „Uwaga” o 19:40! Zapraszamy.

  Polski GROM ma uznaną pozycję wśród innych jednostek specjalnych na świecie. Kto może w nim służyć? Jak wygląda szkolenie żołnierza sił specjalnych? Czy może on dzielić się z najbliższymi informacjami dotyczącymi swojej służby? O tym w Dzień Dobry TVN mówił ppłk Krzysztof Przepiórka. Czy zna emerytowanych żołnierzy służb specjalnych, którzy przeszli na "ciemną stronę mocy"? Dlaczego po odejściu do cywilna żołnierze sił specjalnych pracują w ochronie zamiast służyć swoją wiedzą młodszym kolegom?

  Polski żołnierz, weteran z Afganistanu Sebastian Marczewski zanurkował tego lata na głębokość 240 metrów we włoskim Jeziorze Garda. Tym samym pobił rekord Europy służb mundurowych. Jest też pierwszym człowiekiem, który nurkował wzdłuż jeziora Hańcza. Oto historia człowieka, który balansuje na granicy życia i śmierci, zarówno na wojnie jak i podczas nurkowania. Mówią o nim, że jest nieugięty, nigdy nie poddaje się i pomaga innym.

  W Polsce mamy ponad 600 tys. honorowych dawców krwi. Jakie warunki trzeba spełniać, aby oddać krew? Jakie są przeciwwskazania do tego? Ile razy w roku można oddawać krew? Zapytaliśmy o to dr Joannę Wojewodę z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie. Obok niej usiedli: st. chor. sztab. Jacek Schmidt z Żandarmerii Wojskowej, który do tej pory oddał 158 litrów krwi oraz wokalista i producent muzyczny Mateusz Krautwurst, któremu krew uratowała życie. Dlaczego lekarze musieli podać Mateuszowi krew? Dlaczego Pan Jacek został honorowym dawcą?