Kpt. Marian Markiewicz ps. "Maryl" odszedł w 2022 roku. Jego wnuk Maciej Musiał wielokrotnie z dumą mówił o dokonaniach żołnierza Armii Krajowej. W 79. rocznicę powstańczego zrywu przypominamy historię mężczyzny, który brał udział w operacji "Burza".
Aktor Maciej Musiał o dziadku kpt. Marianie Markiewiczu
Maciej Musiał miał wyjątkową relację z dziadkiem kpt. Marianem Markiewiczem. To właśnie żołnierz AK zaszczepił w nim miłość do Polski, a podczas pandemii i związaną z nią kwarantanną pomógł ją przetrwać wnukowi.
- Nauczył mnie miłości do ojczyzny. Dużo przeżył, walczył o Polskę. Był więziony przez Gestapo, później przez NKWD, po wojnie siedział pięć lat w izolatce (...). Rozmawialiśmy o kwarantannie i on powiedział, że skoro wytrzymał pięć lat, siedząc samemu w jednej celi, to nam przecież się uda chwilę spędzić tak naprawdę w wolności - przyznał aktor.
Gdy żołnierz AK odszedł w październiku 2022 w wieku 98 lat, jego wnuk w pożegnalnym wpisie wymienił zasługi ukochanego krewnego.
- Wyzwalałeś Wilno, walczyłeś w Bitwie pod Surkontami, po wojnie jako żołnierz niezłomny, wciąż stawiałeś opór, za co na wiele, wiele lat trafiłeś do więzienia. Nigdy nie czułeś się bohaterem. Ale nim byłeś. Tak bardzo pragnąłeś, żeby inni podzielali Twoją miłość do Polski. Obiecuję nieść Cię w sercu zawsze - napisał Maciej Musiał.
Kpt. Marian Markiewicz ps. "Maryl" brał udział w akcji "Burza". Kim był dziadek Macieja Musiała?
Kpt. Marian Markiewicz urodził się w 1924 roku w Kownie, a w wieku 4 lat przeprowadził się z rodzicami do Wilna. Jak podaje tvn24.pl, od 1939 roku był zaangażowany w działalność konspiracyjną w Związku Wolnych Polaków. W latach 1941-1943 był więziony przez okupacyjne władze niemieckie w Wilnie. Następnie służył w Okręgu Nowogródzkim Armii Krajowej. Krótko przed wybuchem powstania warszawskiego w ramach akcji "Burza" wziął udział w wyzwalaniu Wilna (operacja "Ostra Brama").
W 1947 roku został aresztowany. Wyszedł na wolność w wyniku amnestii w styczniu 1955 roku. Został odznaczony Krzyżem Walecznych (1944), Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2017), Brązowym Krzyżem Zasługi z Mieczami, Złotym Krzyżem Zasług, Krzyżem Partyzanckim oraz Krzyżem Armii Krajowej.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Pobrali się w trakcie Powstania Warszawskiego i byli małżeństwem przez 75 lat. Historia niezwykłej miłości
- Nie żyje Gryzelda Studzińska. Łączniczka z Powstania Warszawskiego miała 93 lata
- Powstaniec warszawski definiuje męskość. "To oznacza, że jest człowiek szlachetny"
Autor: Dominika Czerniszewska
Źródło: tvn24.pl/Instagram.com
Źródło zdjęcia głównego: PAWEL WRZECION/MWMEDIA/Instagram.com