79. rocznica Powstania Warszawskiego. Jak będą wyglądały obchody w Warszawie?

79. rocznica Powstania Warszawskiego. Jak będą wyglądały obchody w Warszawie?
Źródło: Muzeum Powstania Warszawskiego / Espreso
Janusz Maksymowicz
Janusz Maksymowicz
Warszawa wybrała Warszawiankę Roku 2021
Warszawa wybrała Warszawiankę Roku 2021
Antoni Czortek - polski bokser, walczący o życie w Auschwitz
Antoni Czortek - polski bokser, walczący o życie w Auschwitz
Mam na imię Selma
Mam na imię Selma
Hamida i Assef uciekli przed wojną
Hamida i Assef uciekli przed wojną
Władysław Bartoszewski: Pędzę jak dziki tapir
Władysław Bartoszewski: Pędzę jak dziki tapir
To miała być jego ostatnia wojna
To miała być jego ostatnia wojna
W tym roku obchodzimy 79. rocznicę Powstania Warszawskiego. Co roku z tej okazji przygotowywane są specjalne wydarzenia. Powstańcy zaapelowali o zatrzymanie się 1 sierpnia o 17:00, czyli w godzinę "W". We wtorek można spodziewać się dźwięku syren i salw honorowych, ale nie tylko. Co jeszcze zaplanowano tego dnia w stolicy?

1 sierpnia o godz. 17.00 w Warszawie zawyją syreny. Miasto w godzinę "W" zatrzyma się na symboliczną minutę, w geście najwyższego szacunku i pamięci o Powstaniu - podano w apelu do mieszkańców Warszawy podczas wtorkowej (25.07) konferencji prasowej z okazji 79. rocznicy Powstania Warszawskiego.

79. rocznica Powstania Warszawskiego - obchody

Na obchody zaprosił prezydent miasta stołecznego Warszawa - Rafał Trzaskowski.

- Zapraszam na obchody 79. rocznicy Powstania Warszawskiego. Mimo że coraz bardziej oddalamy się w czasie od tego wydarzenia, ono ciągle jest dla nas drogowskazem. Symbolem heroicznych postaw w imię miłości do Ojczyzny i bliźniego, determinacji w walce o wolność - opublikowano zaproszenie prezydenta Warszawy na stronie um.warszawa.pl.

Wydarzenia związane z rocznicą rozpoczęły się już pod koniec lipca. Podczas konferencji prasowej z okazji 79. rocznicy apel wystosowali powstańcy.

- Apelujemy do mieszkanek i mieszkańców stolicy, do naszych gości, do odwiedzających Warszawę turystów, by dołączyli do tego hołdu. Zatrzymajcie się w samochodach, przystańcie na chwilę na chodnikach czy na ścieżkach rowerowych. Bądźmy razem w tym niezwykłym momencie! Oddajmy cześć Bohaterkom i Bohaterom Powstania. Zarówno żołnierzom, jak i cywilom, tym, którzy stanęli do walki oraz niewinnym ofiarom. Cześć Ich Pamięci! - napisano w apelu.

Hasło obchodów 79. rocznicy Powstania Warszawskiego

Tegoroczne hasło to "miłość istnieje zawsze". Kampanię promocyjną otworzył krótki film w reżyserii Tadeusza Śliwy z autorskim, hiphopowym utworem Wojtka Sokoła "Miłość zawsze jest". Inspiracją do jego stworzenia był ślub Alicji i Bolesława Biegów, który odbył się w sierpniu 1944 roku.

Jak podał portal 1944.pl jest to "jeden z najlepiej udokumentowanych powstańczych ślubów, utrwalony w materiale filmowym i uchwycony w obiektywie Eugeniusza Lokajskiego "Broka". 

Harmonogram obchodów 79. rocznicy Powstania Warszawskiego

Z okazji rocznicy odbędzie się wiele wydarzeń w samej stolicy. Pierwsze atrakcje rozpoczęły się w ostatnim tygodniu lipca, jak rodzinna gra plenerowa pt. "Labirynt '44. Duchy Paryża". 29 lipca odbyła się wersja dla młodszych odbiorców pt. "Chwaty powstańczej Warszawy".

30 lipca uczestnicy i uczestniczki Powstania Warszawskiego oraz ich bliscy spotkali się z prezydentem Polski i Warszawy w Parku Wolności.

Jednak najważniejsze wydarzenia będą odbywać się 1 sierpnia. Od rana na ulicach stolicy pojawią się przedstawiciele muzeum w ramach akcji "Wolność łączy". 1 sierpnia po godzinie "W" w wielu miejscach pamięci będą rozdawane małe znaczki - kotwice Polski Walczącej.

- W miejscach pamięci, tam, gdzie są tablice upamiętniające dramatyczne wydarzenia z okres Powstania Warszawskiego, staną warty złożone z harcerzy i wolontariuszy, którzy będą rozdawać pamiątkowe kotwiczki. Niektóre z tych miejsc znajdują się przy głównych ulicach, ale cześć jest ukryta w głębi drugiego czy trzeciego podwórka. Żeby dotrzeć, trzeba się postarać, ale my chcemy, żeby wszystkie takie miejsca były pamiętane - wyjaśniał Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

Wieczorem na placu Piłsudskiego będzie można wspólnie zaśpiewać "Warszawiankę", "Marsz Mokotowa" oraz "Sanitariuszkę Małgorzatkę". Chór oraz orkiestrę poprowadzi Janusz Stokłosa.

- W tym roku plac będzie wyglądał inaczej, bo jego część jest oddana archeologom. Ale obiecujemy, że ta część, która wyłoniła się spod ziemi, zostanie pięknie oświetlona. Samo wydarzenie nieco się przesuwa, zajmiemy parkingi przed budynkami Wojska Polskiego. Mam nadzieję, że wszyscy się zmieszczą i damy radę wspólnie zaśpiewać - zachęcał Jan Ołdakowski.

Ponadto o północy będzie miał miejsce spektakl teatralny w reżyserii Michała Zadara - "Cisza". Składać się ona będzie z dwóch części - pierwszej pełnej dialogów, a drugiej tytułowej ciszy. Na scenie zobaczymy Barbarę Wysocką, Jacka Poniedziałka, Rafała Stachowiaka, Mariusza Zaniewskiego. Kolejne spektakle będą miały miejsce 3, 4, 5 i 6 sierpnia.

3 sierpnia otwarta zostanie czasowa wystawa "Podróż bohaterek. Powstanie kobiet", w której ukazana zostanie kobieca perspektywa historycznego wydarzenia.

5 sierpnia czeka na wspomnienie cywilnych ofiar Powstania Warszawskiego. Z tej okazji sprzed pomnika Ofiar Rzezi Woli w kierunku Cmentarza Powstańców Warszawy wyruszy milczący Marsz Pamięci.

6 sierpnia szlakiem II Obwodu Żoliborz przejedzie powstańcza Masa Krytyczna - podało TVN24 Warszawa.

Pełny harmonogram wydarzeń można znaleźć na stronie Urzędu Miejskiego Warszawy.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Więcej przeczytasz na TVN24 Warszawa

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości