O płycie "WAWA" Moniki Brodki, okolicznościach jej powstania i przesłaniu, w studiu Dzień Dobry TVN mówiła sama artystka.
Muzeum Powstania Warszawskiego pozyskało blisko 2000 zdjęć lotniczych Warszawy, wykonanych w czasie II wojny światowej przez Niemców. Na zdjęciach widać miasto sprzed Powstania Warszawskiego, z okresu trwania walk i już doszczętnie zburzone po zakończeniu zrywu. Można je obejrzeć w sieci i dzięki nowoczesnej aplikacji.
Poznaj harmonogram tegorocznych obchodów.
Pułkownik Kazimierz Klimczak ps. "Szron" nie żyje. Mężczyzna był najstarszym żołnierzem Wojska Polskiego oraz uczestnikiem Powstania Warszawskiego. Informację o śmierci pułkownika - za pośrednictwem mediów społecznościowych - przekazali m.in. twórcy kampanii BohaterON.
Janusz Maksymowicz ps. "Janosz" walczył jako strzelec w Powstaniu Warszawskim. Dzisiaj jest prezesem Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Warszawie. W rozmowie z Darią Pacańską, dziennikarką dziendobry.tvn.pl podzielił się wspomnieniami z dni, kiedy mieszkańcy stolicy przeciwstawiali się okupantowi. - To było ważne wydarzenie w walce o niepodległość Polski - podkreślił w cyklu "Po męsku".
Nie od dziś wiadomo, że Filip Chajzer uwielbia angażować się w sprawy istotne społecznie. Nie po raz pierwszy także jego nazwisko pojawia się w kontekście upamiętnienia Powstania Warszawskiego. Prowadzący Dzień Dobry TVN poinformował właśnie, że zagrał w filmie, który opowiada o ludziach, żyjących w czasach tego wielkiego zrywu niepodległościowego.
1 sierpnia to godzinie 17:00 zawyją syreny w całej Polsce. O godzinie "W" stolica zatrzyma się na minutę. To tradycyjny sposób uhonorowania pamięci walczących o wyzwolenie stolicy. Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego zdradził, co przygotowano z okazji tej wyjątkowej rocznicy.
W dniu 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w programie gościliśmy delegację Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego, która zaprezentowała nam pokaz musztry. Być może zainspiruje on wszystkich do wzięcia udziału w akcji Filipie Chajzera. Jej celem jest wsparcie zbiórki dla Powstańców Warszawskich.
Kochali Polskę i za nią walczyli. Bez przygotowania, wystarczającej ilości broni i sprzętu. Przez 63 dni bronili Warszawy. Ten niepodległościowy zryw był największym w okupowanej Europie. Jednak o Powstańcach Warszawskich chcemy pamiętać nie tylko pierwszego sierpnia.
Na spacer śladami Powstania Warszawskiego zabrała dziennikarza Dzień Dobry TVN Marcina Sawickiego porucznik Janina Rożecka ps. "Dora". Miała 22 lata, gdy przystąpiła do Powstania Warszawskiego. Teraz Pani Janina ma prawie 95 lat i do niedawna pracowała jeszcze w sekretariacie szkoły średniej. Pokazała Marcinowi, gdzie zaklinował się ranny Niemiec, gdzie zakopała odciętą nogę rannego powstańca i, gdzie leżała pięć godzin pod ostrzałem. - To wszystko działo się pod ostrzałem pocisków i samolotów. Nie wiem, widocznie tak mi było przeznaczone, żebym żyła, żebym wszystko Wam mogła opowiedzieć - mówi Pani Janina Rożecka.