Wyjątkowe zdjęcia z lotu ptaka z czasów Powstania Warszawskiego udostępnione w sieci. Jak wyglądała wtedy Warszawa?

Aktualizacja:

Muzeum Powstania Warszawskiego pozyskało blisko 2000 zdjęć lotniczych Warszawy, wykonanych w czasie II wojny światowej przez Niemców. Na zdjęciach widać miasto sprzed Powstania Warszawskiego, z okresu trwania walk i już doszczętnie zburzone po zakończeniu zrywu. Można je obejrzeć w sieci i dzięki nowoczesnej aplikacji.

W nocy z dnia 2 na 3 października został podpisany Układ o zaprzestaniu działań wojennych w Warszawie. W związku z kapitulacją i podpisaniem dokumentu, z dniem 3 października obchodzona jest rocznica upadku Powstania Warszawskiego.

Warszawa w trakcie II wojny światowej i Powstania Warszawskiego na zdjęciach z lotu ptaka

1 sierpnia 2021 r. obchodzona jest 77. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Z tej okazji muzeum poświęcone zrywowi opublikowało w czwartek 29 lipca zbiór blisko 2000 wyjątkowych fotografii lotniczych.
- Udostępniamy ten zbiór w formie aplikacji na stronie internetowej, która jest wstępem do projektu społecznego Korzenie Miasta – mówił na konferencji prasowej Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego. – Chcemy, aby każdy, kto interesuje się Warszawą, mógł dopisywać do nich własną wiedzę i własne spostrzeżenia.
Fotografie te powstawały na zlecenie niemieckiego wywiadu w celu tworzenia szczegółowych map i planowania działań militarnych. Dzięki licznym przelotom ówczesna Warszawa została dokładnie udokumentowana. Na zdjęciach widać miasto sprzed Powstania Warszawskiego, z okresu trwania walk i już doszczętnie zburzone po zakończeniu zrywu. Obok widocznych ulic i budynków, odnaleźć można barykady, tramwaje, pojazdy czy drzewa.
Unikatowe zdjęcia Warszawy pochodzą z amerykańskich i brytyjskich archiwów, m.in. z National Archives and Records Administration – NARA, gdzie przechowywanych jest ponad milion niemieckich zdjęć lotniczych. Dokumentowały różne obszary, na których toczyły się walki okresu II wojny światowej.

Aplikacja ze zdjęciami z Powstania Warszawskiego

Zdjęcia prezentowane są na stronie projektu muzeum Korzenie Miasta, a także w specjalnie przygotowanej aplikacji, na kształt której mają wpływ jej użytkownicy. To pierwszy tego rodzaju projekt w polskim muzealnictwie. Organizatorzy liczą, że bardzo wzbogaci wiedzę o trudnej historii Warszawy i pozwoli odkryć więcej nieznanych szczegółów.
Aplikacja umożliwia m.in. porównanie map kolejnych przelotów oraz map zburzonej Warszawy ze współczesnymi. Może służyć różnym badaniom i porównaniom, np. zmian przebiegu linii tramwajowych czy opracowaniu kolejnych map wojennej i powstańczej Warszawy. Każdy może dołączyć do tworzenia wspólnej bazy wiedzy za pomocą aplikacji.
Podczas prezentacji w Ogrodzie Saskim wspomniano m.in. o drzewach, które są świadkami historii, np. o białym kasztanowcu, który przetrwał wojnę; dębie Korczaka - drzewie, które posadziła Maria Curie-Skłodowska; czy lipie w Parku Skaryszewskim, w pobliżu której rozbił się jeden z Liberatorów, dostarczający powstańcom zasobniki z bronią i zaopatrzeniem. Takich historycznych drzew jest w stolicy co najmniej kilkadziesiąt i można dołączyć do ich wyszukiwania.
Zobacz wideo: Rozdzieliło ich Powstanie Warszawskie
Zobacz także:
Autor: Diana Ryściuk
Źródło: 1944.pl
Pozostałe wiadomości