Dramatyczne wspomnienia jeńca z Azowstalu. "Niektórych zamęczono na śmierć"

Oczy Azowstalu
Źródło: Dzień Dobry TVN
Oczy Azowstalu
Oczy Azowstalu
Ewakuacja dzieci z Charkowa
Ewakuacja dzieci z Charkowa
Z planu filmowego prosto na wojnę
Z planu filmowego prosto na wojnę
Uciekły przed wojną, wciąż walczą o życie
Uciekły przed wojną, wciąż walczą o życie
Ul. Wołoska 7 – miejsce wsparcia dla uchodźców z Ukrainy
Ul. Wołoska 7 – miejsce wsparcia dla uchodźców z Ukrainy
Mali wolontariusze dla Ukrainy
Mali wolontariusze dla Ukrainy
Dziennikarze na froncie w Ukrainie
Dziennikarze na froncie w Ukrainie
Bądź bezpieczna!
Bądź bezpieczna!
Wojna w Ukrainie
Wojna w Ukrainie
Jak pomagać uchodźcom z Ukrainy?
Jak pomagać uchodźcom z Ukrainy?
Razem z Ukrainą
Razem z Ukrainą
Wraca na Ukrainę, aby stanąć do walki
Wraca na Ukrainę, aby stanąć do walki
Wojna rozdzieliła ich z bliskimi
Wojna rozdzieliła ich z bliskimi
Ukraińska tożsamość a rosyjskie ambicje
Ukraińska tożsamość a rosyjskie ambicje
Lady Pank dedykuje utwór Ukrainie
Lady Pank dedykuje utwór Ukrainie
Atak Rosji na Ukrainę
Atak Rosji na Ukrainę
Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę
Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę

Dmytro Kozatskyi to ukraiński żołnierz, który dokumentował codzienność obrońców Azowstalu oraz cywilów. Mężczyzna trafił do niewoli, gdzie spędził cztery miesiące. W rozmowie z reporterką Dzień Dobry TVN Bianką Zalewską opowiedział o warunkach, w jakich przetrzymywano ukraińskich żołnierzy. Co czuł, gdy udało mu się odzyskać wolność?

Oczy Azowstalu

Dmytro Kozatskyi dokumentował codzienność w Azowstalu. Dziś jego fotografie znane są na całym świecie. Zdobył prestiżowe nagrody, jednak gdy to się działo, był zamknięty w celi rosyjskiego więzienia. - Te zdjęcia stały się symbolem, zwłaszcza to zdjęcie z promieniem słońca, ona daje nam nadzieję, że zwyciężymy - tłumaczył dziennikarz Żenia Klimakin.

Teraz, gdy bohaterski żołnierz jest już wolny, przyjechał do Polski, by dzielić się swoją historią. Dmytro zaciągnął się do wojska w 2015 roku i pracował w biurze prasowym. - Gdy jeszcze mogliśmy wyjeżdżać do miasta, to nagrywaliśmy zwykłych ludzi i to, co się dzieje, by świat mógł zobaczyć straszną tragedię Mariupola - wyjaśnił w rozmowie z Bianką Zalewską, dziennikarką Dzień Dobry TVN.

- Gdy walki ogarnęły już samo miasto, było bardzo niebezpiecznie. Przestaliśmy wyjeżdżać poza teren huty, a już w marcu byliśmy w okrążeniu, które się zaciskało i zaciskało - podkreślił. - Spędziliśmy w tym piekle 84 dni - dodał. Żołnierze jedli raz dziennie, mieli problemy z dostępem do wody. 15 kwietnia do bunkra wpadła bomba lotnicza, zginęło wielu przyjaciół Dmytra.

Dmytro Kozatskyi - jeniec z Azowstalu

Obrońcy Azowstalu trafili do niewoli, gdzie spędzili cztery miesiące. - Niektórych zamęczono na śmierć. To, jakie były tam warunki, wszyscy widzieli ludzi wracających z niewoli - chudzi, z wypadającymi włosami, problemami ze zdrowiem, a to mówi więcej niż słowa - wspominał Dmytro Kozatskyi. Na szczęście żołnierz odzyskał wolność.

- Gdy zobaczyłem granicę ukraińską, od razu rzuciłem się do biegu. Pamiętam, że byłem taki szczęśliwy, chciałem jak najszybciej wrócić do domu - opowiadał. Jak jednak zaznaczył, nie będzie mógł żyć spokojnie, dopóki nie zostaną uwolnieni wszyscy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań
podziel się:

Pozostałe wiadomości