Złata Dziunka reprezentowała Ukrainę na Konkursie Piosenki Eurowizji Junior. Jak udało jej się przygotować utwór i teledysk mimo trwającej w jej kraju wojny? Jakie przesłanie niesie za sobą piosenka "Nezlamna"? O tym 14-latka opowiedziała w Dzień Dobry TVN.
Eurowizja Junior 2022 - Złata Dziunka i "Nezlamna"
Złata Dziunka to jedna z uczestniczek tegorocznego konkursu Eurowizja Junior. Nastoletnia Ukrainka wystąpiła z piosenką "Nezlamna", w której nawiązuje do toczącej się w jej ojczyźnie wojny. Jak tłumaczy, utwór jest modlitwą do Boga i zwróceniem uwagi na tragedię, jaką jest konflikt zbrojny.
Historia powstania tej piosenki nie jest prosta, tak jak historia dziewczyny, która ją śpiewa. Złata ma 14 lat i pochodzi spod Lwowa. W przygotowaniach do konkursu pomagała jej ceniona artystka, poetka i kompozytorka Illaria. Nastolatka współpracuje z nią już od kilku lat.
"Nezlamna" - jak powstał utwór na Eurowizję?
Gdy wybuchła wojna w Ukrainie, mentorka 14-latki opuściła swój kraj. - Przez pół roku nie mogłam napisać ani jednej nuty, nie miałam na to siły - tłumaczy. Złata mieszka w przygranicznym miasteczku i codziennie widziała tłumy uciekających ludzi. - Wtedy zrozumiała, że właśnie o tym chcę stworzyć piosenkę - zaznacza dziewczynka.
- Zadzwoniła do mnie Złata i powiedziała: "chcę wziąć udział w Eurowizji. Mam 14 lat, to moja ostatnia szansa" - wspomina kompozytorka. Utwór powstał w 24 godziny, Illaria stworzyła go we włoskiej kaplicy. - Wymyśliłam też studio. Weszłam do szafy, nakryłam się kołdrą i nagrałam cały wokal na komórkę - wyjaśnia poetka. - Nagraliśmy go i wysłaliśmy na konkurs - dodaje 14-latka.
Złata ćwiczyła z nauczycielką za pomocą spotkań online. - Teledysk musieliśmy nagrać w schronie - opowiada jej mama Olena Dziunka. Trud nastolatki i kompozytorki się opłacił. Młoda artystka reprezentowała swój kraj w międzynarodowym konkursie. - Jestem bardzo dumna z córki - podkreśla.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry Extra znajdziesz na platformie Player.pl
.Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- "Kolacja marzeń", czyli jak gwiazdy pomagają chorym dzieciom. "Chcemy im dać nadzieję, że będzie dobrze"
- W jakim stroju zasiąść do wigilijnego stołu? Według zasad savoir-vivre'u kolor ma duże znaczenie
- Horoskop na grudzień. Raki mogą liczyć na złoty bilet od bogini miłości. Co z pozostałymi znakami zodiaku?
- 30 lat doświadczenia
- Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
- Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
- Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań
Autor: Aleksandra Matczuk
Reporter: Blanka Zalewska
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN