Razem z Ukrainą

Symbol ukraińskiej niezłomności. Na kijowskim dworcu stanęła choinka, której lampki są odporne na blackout

Razem z Ukrainą

Autor:
Michalina
Kobla
Reporter:
Bianka Zalewska
Każdy może stać się światłem

Morale i niezłomność Ukraińców w obliczu rosyjskiej inwazji nie przestają zaskakiwać, mimo że niebawem minie równy rok od pierwszego dnia wojny. Na kijowskim dworcu stanęła instalacja przywodząca na myśl najsłynniejsze prace światowej sławy artystów. Tymczasem stworzyli ją pracownicy kolei. O jej symbolice opowiedzieli w poruszającym materiale Bianki Zalewskiej.

Choinka odporna na blackout

Na dworcu w Kijowie stanęła choinka, której lampki zasilane są za pomocą dynama. Oznacza to, że każdy przechodzień może je odpalić, korzystając z podłączonego do instalacji roweru lub kół.

- To ważny symbol naszej ukraińskiej niezłomności, o której tak wiele się teraz mówi. Jest wcielony w tę choinkę. To historia o tym, że każdy z nas może tworzyć światło, nawet w obliczu blackoutu, nawet, gdy nie będzie elektryczności, nawet, gdy to właśnie chce nam zafundować Rosja w najświętsze dni w roku - mówiła Anastasia Zolotarova z ukraińskich kolei państwowych.

Wojna w Ukrainie

Ewakuacja dzieci z Charkowa
Ewakuacja dzieci z Charkowa Dzień Dobry TVN
wideo 2/16

Warto dodać, że rosyjskie wojska nie powstrzymują się przed atakowaniem strategicznych elementów infrastruktury ukraińskiej. Na skutek tego Kijów mierzy się z nawracającymi brakami elektryczności.

Historia choinki na kijowskim dworcu

Geneza powstania instalacji jest równie poruszająca, co sama jej symbolika. Pracownicy kolei zainspirowali się działaniem pociągów.

- To prawdziwa para kół na prawdziwym zawieszeniu. Waży ponad 2 tony. Pochodzą z kolejki elektrycznej, która trafiła do nas do naprawy. To właśnie tą kolejką ewakuowano ludzi z tymczasowo okupowanego miasta Irpień. Wielu ludzi pomordowano - powiedział Oleh Holovashchenko, dyrektor "Kyiv Electrical-Repair Plant".

- Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę na pełną skalę, kolej stała się nie tylko przewoźnikiem, staliśmy się drogą życia dla naszych pasażerów. W warunkach, gdy w mieście za specjalnie nie ma świąt, gdy brakuje światła, a Ukraina nadal walczy z wrogiem, możemy stworzyć małe święto dla naszych małych pasażerów - powiedziała Zolotarova.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Michalina Kobla

Reporter: Bianka Zalewska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN/youtube/Ukrinform TV

Pozostałe wiadomości